Jakie są najlepsze antywirusy dla firm?

Nierzadko spotykamy się z pytaniem o najlepsze programy antywirusowe dla firm, ponieważ jak wiadomo użytkownik biznesowy ma nieco inne oczekiwania, w porównaniu do użytkowników domowych, co w szczególności dotyczy antywirusa. Podpowiadamy, które aplikacje antywirusowe zapewnią korporacyjnym dokumentom i całej infrastrukturze IT należytą ochronę.

Czym powinien cechować się program antywirusowy dla biznesu?

Obecnie nie brakuje biznesowych rozwiązań z zakresu ochrony systemów komputerowych. Niestety darmowy antywirus w tym wypadku to niewystarczający półśrodek. Interesują nas wyłącznie programy zapewniające najlepszą ochronę w czasie rzeczywistym, a przy tym nieszczędzące dodatkowych funkcjonalności. Antywirus dla firm powinien posiadać np. skaner stron www, sieć VPN, możliwość szyfrowania poufnych informacji, niszczarkę plików itd. Mile widziana jest również dwukierunkowa zapora sieciowa.

Jeśli komputer firmowy znajduje się w domu, ciekawym dodatkiem może okazać się kontrola rodzicielska. Nie mniej dużą zaletą w przypadku ochrony komputera z pewnością okaże się także niewielkie obciążenie systemu operacyjnego. Jednak przede wszystkim inwestujemy w antywirus celem zwalczania oprogramowania szpiegującego, złośliwych programów, wirusów wszelkiej maści i innych cyfrowych zagrożeń. W tym wypadku ochrona sieci firmy musi odznaczać się skutecznością działania nie mniejszą niż 99%. Tylko naprawdę skuteczny pod kątem złośliwego oprogramowania antywirus ma tu sens!

Polecane antywirusy dla firmy

Nowe zagrożenia w sieci pojawiają się regularnie, dlatego wymagania względem programów antywirusowych stawiane są dość wysoko. Przy wyborze antywirusa dla swojej firmy warto opierać się na sprawdzonych informacjach. Są to np. testy niezależnego instytutu AV-TEST, którego metodyka jest dobrze udokumentowana choćby w przypadku systemu Windows 10. Warto jednak pamiętać o tym, aby program antywirusowy wykazywał kompatybilność z innymi systemami, jak choćby macOS albo rozwiązaniami mobilnymi. Nie przedłużając, przejdźmy do naszych propozycji.

  1. Avast

Ochrona w wykonaniu Avast należy do ścisłej czołówki. Za przykład niech posłuży pakiet Ultimate Business Security napisany dla urządzeń z systemem Windows, macOS, Andorid, iOS oraz Windows Server. Rozwiązania Avast dla biznesu gwarantują pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, atakami ransomware, hakerskimi zagrywkami i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Korzyści wyróżniające pakiety Avast to m.in. ochrona kamery, VPN, menedżer haseł, usługa w chmurze, skaner Wi-Fi i możliwość utworzenia dysku ratunkowego.

  1. AVG

Pakiety AVG może nie oferują tyle narzędzi, co Avast, ale użytkownik wciąż może liczyć na wysoką skuteczność wykrywania złośliwego oprogramowania, zwalczania ataków ransomware oraz wykrywania działań hackerskich. W pakiecie AntiVirus Business Edition trzypoziomowa zapora sieciowa weryfikuje strony internetowe, pozwalając przeglądać zasoby Internetu bez obawy o nasze bezpieczeństwo. Antywirus od AVG w wersji Business kompatybilny jest z systemami: Windows oraz Windows Server.

  1. Bitdefender

Programy Bitdefender zapewniają kompleksową ochronę antywirusową, a przy okazji oszczędza zasoby systemowe. Oprogramowanie Antivirus Plus, prócz zwalczania złośliwego oprogramowania, oddaje w ręce użytkownika szereg zabezpieczeń związanych z działaniem Anty-Phishing i Anti-Fraud. Do tego uwzględnia narzędzia systemowe, choćby jak VPN, czy doradcę bezpieczeństwa Wi-Fi.

  1. ESET

Marka ESET ma do zaoferowania polecany pakiet Endpoint Security dla stacji roboczych Windows, Mac, Linux, urządzeń iOS oraz Android. Oprogramowanie antywirusowe pomaga rozwiązywać problemy w przypadku, gdy złośliwe oprogramowanie pobrano już na komputer. Na uwagę zasługuje także skanowanie antywirusowe, bazujące na usłudze Threat Intelligence, które skutecznie blokuje najnowsze zagrożenia pojawiające się w Sieci. Programy ESET cechuje wyjątkowo wysoka wydajność potwierdzona przez testy zewnętrzne.

  1. Norton 360

Masz problem z oprogramowaniem ransomware, wirusami lub dziurawą zaporą sieciową? Programy Norton 360 oferują solidną ochronę dla pięciu komputerów PC lub Mac albo urządzeń mobilnych w wariancie Deluxe. Według niektórych niezależnych testów jest to najlepszy program antywirusowy w 2022 roku. Do tego użytkownik otrzymuje kontrolę rodzicielską, funkcję Password Manager oraz możliwość kopii zapasowej w chmurze dla systemu Windows.

Oprogramowanie antywirusowe Norton wykorzystuje skanowanie oparte na analizie heurystycznej i uczeniu maszynowym, dzięki czemu niestraszne mu zaawansowane typy złośliwego oprogramowania. W niezależnych testach wykazywał niemal 100% skuteczność.

Czy potrzebna jest dodatkowa ochrona antywirusowa?

Na koniec, spośród najlepszych programów antywirusowych należy jeszcze wymienić Microsoft Defender, znanego wcześniej pod nazwą Windows Defender. Jest on integralnym elementem składowym Windows 10 oraz Windows 11. Według testów nieprzerwanie od 2018 roku jest on w 100% skutecznym programem antywirusowym. O ile w przypadku użytku domowego nierzadko jest on w pełni wystarczającym rozwiązaniem, ale kiedy idzie o bezpieczeństwo korporacyjnych zasobów podstawowy antywirus może okazać się niewystarczający.

Płatne programy antywirusowe oferują szereg dodatkowych funkcji użytkowych, i to tylko od nas zależy, na jakiego typu pakiet się zdecydujemy. Szukając najlepszego programu antywirusowego dla firmy, warto wykonać szersze rozeznanie poprzedzone analizą najważniejszych potrzeb. Także i w tym wypadku nasi specjaliści służą radą.

Martwisz się o cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwie? Sprawdź nasz wpis: Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie?

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły