Najlepsze aplikacje biurowe dla firm

Odpowiednio dobrane oprogramowanie biurowe przełoży się na komfort i produktywność twojej codziennej pracy. Pytanie, czego potrzebujesz? Narzędzia do sporządzania dokumentów, tworzenia prezentacji, analizy danych a może księgowości? Podpowiadamy najlepsze aplikacje biurowe dla przedsiębiorstwa, które można wybrać pod koniec 2022 roku.

Programy biurowe od podstaw

Programy biurowe dla firm to narzędzia napisane i dedykowane różnym platformom systemowym i sprzętowym. Najpopularniejsze stworzono z myślą o komputerach PC oraz systemie Windows. Kolejną sporą bazę użytkowników stanowią właściciele sprzętu marki Apple, choć nie można zapominać też o coraz szerszej kompatybilności z urządzeniami mobilnymi. Wszystko to w celu usprawnienia pracy biurowej.

Programy biurowe mają dwie istotne cechy. Pierwszą będzie szeroka dostępność. Drugą doprecyzowanie funkcjonalności, ponieważ jak nietrudno się domyślić za pomocą jednej aplikacji trudno ogarnąć wszystkie obowiązki w biurze. Do programów biurowych zaliczymy: edytory i przeglądarki dokumentów tekstowych, arkusze kalkulacyjne i bazy danych, edytory graficzne, organizery, aplikacje księgowe i wiele więcej.

Programy biurowe można instalować na każdym komputerze PC oraz innych kompatybilnych urządzeniach bez względu na ich umiejscowienie. Narzędzia te powstały z myślą o użytkownikach biznesowych (firmy), jak i niekomercyjnym zastosowaniu, czyli dla użytkowników domowych. Gdzie i jak można wykorzystać np. konkretny pakiet biurowy, precyzują postanowienia licencyjne, z którymi warto się zaznajomić przed zakupem programu.

Rodzaje programów biurowych

Do programów biurowych zaliczmy narzędzia służące do tworzenia dokumentów, wyświetlania prezentacji, zarządzania projektami, komunikacji - słowem niemal wszystkiego, co firmy mogą wykorzystać, aby usprawnić pracę biurową. Na tym gruncie dominującą rolę zajmuje firma Microsoft. To z jej rozwiązań korzystają miliony przedsiębiorstw, instytucji edukacyjnych, placówek państwowych i organizacji pozarządowych oraz indywidualnych domostw.

Niemniej nie wszędzie dominuje Microsoft. Przykładem może być, gdy potrzebujemy pakiet biurowy dla księgowego. Rzecz jasna arkusz kalkulacyjny w wykonaniu Microsoft Excel, jest pierwszym rozwiązaniem, na które zwrócimy uwagę, ale szybko możemy przekonać się o jego ograniczeniach wraz z rozwojem działalności. Dlatego należy dobierać narzędzia według ich konkretnego przeznaczenia.

Ważnym jest także typ licencji. Determinuje ona ile stanowisk (osób), może korzystać z programu, a także jego miejsce przeznaczenia - firmy, szkoły, instytucje państwowe itd. Nierzadko firmy, jako substytut dla Microsoft Office sięgają po darmowy pakiet biurowy, np. Apache Openoffice, WPS Office czy nawet bazowy Google Docs. Niestety "darmowy pakiet" nie zawsze oznacza, że można korzystać z niego w celach komercyjnych. Do tego, takie programy nierzadko przejawiały różnego rodzaju ograniczenia w postaci braku różnych funkcji lub miały problem, aby obsłużyć najpopularniejsze formaty plików.

Polecamy najlepsze oprogramowanie biurowe dla firm

W poniższym zestawieniu nie może zabraknąć narzędzi w postaci pakietu biurowego Microsoft Office oraz Microsoft 365. Służą one do tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, choć to tylko część ogólnych możliwości. Obecnie za najlepszy pakiet biurowy uchodzi usługa Microsoft 365. Można z niej korzystać z dowolnego urządzenia (PC, Mac, smartfonach) oraz dzielić się dostępem na więcej niż jedno stanowisko.

Do podstawowych programów zaliczmy Microsoft Word, Excel, Power Point i Access. Główną cechą pakietu biurowego Microsoft 365, jest to, że umożliwia pracę zdalną w oparciu o rozwiązania w cyfrowej chmurze. Do pełni możliwości wymagane jest konto Microsoft. Alternatywą będzie klasyczny pakiet biurowy MS Office, instalowany na konkretnym urządzeniu. Bazuje on na licencji wieczystej, podczas gdy Microsoft 365 działa w systemie subskrypcji.

Potencjalne zamienniki dla Microsoft Office

Jeśli potrzebujesz szybko edytować pliki tekstowe lub stworzyć prosty arkusz kalkulacyjny to warto sięgnąć po Google Docs (dokumenty Google). Jest to pakiet biurowy online, wyposażony w szereg narzędzi: edytor tekstu, narzędzie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, kreator prezentacji, kreator ankiet i formularzy. Dokumenty automatycznie zapisywane są na Dysku Google.

Google Docs działa z poziomu przeglądarki a integracja z pocztą e-mail oddaje do naszych rąk oprogramowanie posiadające bardzo przydatne funkcje. Dla użytkowników domowych narzędzia Google są w pełni darmowe, acz w zamian przedstawiają sporo ograniczeń. Alternatywą dla biznesu będzie rozbudowana wersja produktu Google Workspace oparta o model subskrypcji.

Jeśli szukamy bardziej klasyczne aplikacje, działające w trybie offline, to popularnością cieszy się program WPS Office, będący klonem MS Office. Jest to darmowe oprogramowanie biurowe, gdzie pakiet wyświetla użytkownikowi reklamy lub proponuje różnego rodzaju dodatki za opłatą. Posiada narzędzia w postaci arkusza kalkulacyjnego, edytora dokumentów, prezentacji itd. Po stworzeniu konta WPS otrzymujemy 1 GB bezpłatnego miejsca w chmurze na nasze dokumenty.

Nie tylko Microsoft Office. Inne przydatne programy biurowe

Wymienione powyżej oprogramowanie biurowe w postaci Microsoft Office oraz podobnych pakietów to podstawa, gdy idzie o prace biurowe. Niemniej oprogramowanie biurowe, które będzie przydatne w codziennych zmaganiach warto uzupełnić o poniższe pozycje.

Podstawa aplikacji biurowych w postaci czytnika i edytora PDF

Format plików PDF to ogólnoświatowy standard w zakresie archiwizowania i przesyłania dokumentów tekstowych. Spośród aplikacji wartych polecania są narzędzia Adobe Acrobat oraz ABBYY FineReader - dostępne w naszym sklepie w wersji ESD.

Rodzimy lider na rynku pakietów biurowych

Jeśli zarządzasz bazami danych w postaci obsługi sprzedaży, kadrami, relacjami z klientami to potrzebujesz wyspecjalizowanego pakietu narzędzi. W tym wypadku polecamy sprawdzić programy biurowe polskiej marki InsERT. Przeszło ponad 420 tys. firm na terenie całego kraju korzysta z ich rozwiązań.

Korzystasz z komputera profesjonalnie i potrzebujesz wyspecjalizowanego pakietu aplikacji? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu oraz do konsultacji z naszymi ekspertami. Pomogliśmy już dziesiątkom biznesów wykorzystać ich pełen potencjał.

Nawigacja

Ostatnie artykuły