Adobe Acrobat Pro - poznaj najważniejsze funkcje najpopularniejszego programu do edycji PDF

Program Adobe Acrobat to rozwinięcie koncepcji znanej z darmowej aplikacji do przeglądania plików .pdf, czyli Adobe Acrobat Reader. Prezentujemy najważniejsze funkcje wbudowane w program Acrobat Pro i rozwiewamy wątpliwości - kupować czy nie kupować?

Adobe Acrobat - co to jest?

Adobe Acrobat Standard i Pro to kompleksowe narzędzie do zarządzania treściami .pdf. W przeciwieństwie do programu Acrobat Reader (dawniej Adobe Reader), który umożliwia przede wszystkim przeglądanie, drukowanie i przeszukiwanie treści pliku .pdf oraz dodawanie adnotacji, Adobe Acrobat Pro został zaprojektowany z myślą o firmach. Przedsiębiorstwa, które potrzebują pełnej kontroli przy pracy na plikach .pdf, skorzystają z wbudowanych zaawansowanych funkcji.

Warto wspomnieć, że Adobe Acrobat dzieli się na wersję Adobe Acrobat Standard oraz Acrobat Pro. Przyjrzyjmy się tej najbardziej rozbudowanej odsłonie produktu.

Adobe Acrobat

Możliwości programu Acrobat Pro

Najbardziej rozbudowana wersja programu Adobe Acrobat zawiera w sobie wszystkie funkcje zaimplementowane w mniej zaawansowanych odsłonach.

Zaawansowane funkcje edytowania tekstu

Program umożliwia edytowanie treści zamieszczonej w tekście lub zagnieżdżonej w obrazie. Aby poprawić literówkę, dodać lub usunąć stroną, a także połączyć lub rozdzielić pliki, wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Acrobat Pro daje możliwość konwertowania plików .pdf na różne inne formaty, w tym charakterystyczne dla pakietu Office czy popularny .rtf, a także eksportowania ich z powrotem do .pdf. Acrobat Pro udostępnia kilkadziesiąt różnych wzorów plików gotowych do wykorzystania, ale użytkownik może tworzyć też własne zupełnie od zera.

Adobe Acrobat zaawansowane funkcje edycji tekstu

Funkcje komentowania i recenzowania treści

W programie zostały zaimplementowane rozbudowane funkcje dotyczące adnotacji. Oprócz zwykłego podświetlania fragmentów można je podkreślić, wpisać komentarze, a także zamieścić odręczne notatki, obrazy lub oznaczenia w dowolnym miejscu.

Kometarz i recenzja w Adobe Acrobat

Możliwość zmiany wyświetlania tekstu

Oprogramowanie daje pełną kontrolę nad tekstem - od wyświetlenia stron w pionie lub poziomie, przez korektę marginesów, aż po zmianę rozmiaru stron. Możesz też kadrować poszczególne fragmenty tak, aby usunąć ich niepotrzebne elementy. Wbudowane narzędzia pozwolą na dopasowanie rozmiarów pliku do ekranu komputera stacjonarnego, smartfona lub tabletu tak, aby jego zawartość wyświetlała się w sposób idealny.

Technologia rozpoznawania znaków

Kolejnym rozwiązaniem, jakie znajdziesz w aplikacji jest wbudowana technologia OCR (ang. Optical Character Recognition). Potrafi ona wyodrębnić tekst pisany z dowolnego skanu, np. formularza lub strony w książce, a następnie przetworzyć go na edytowalną wersję cyfrową. Odtworzone pliki .pdf będą odpowiadały formatem oraz czcionkę wersji oryginalnej, więc masz pewność, że pracujesz z dokładną repliką wzorca.

Kometarz i recenzja w Adobe Acrobat

Podpisywanie plików

Oprogramowanie Acrobat Pro ma wbudowane funkcje do podpisywania formularzy, a także śledzenia podpisów w czasie rzeczywistym. To przydatne rozwiązanie dla zespołów, ponieważ pozwala sprawdzić, która osoba podpisała już pismo, a która jeszcze nie. Możliwe jest też stworzenie własnego wzoru formularza do podpisu.

Podpisywanie dokumentów w Adobe Acrobat

Ochrona plików .pdf w programie Acrobat

Jeszcze jedną przydatną funkcją jest rozbudowana ochrona dokumentów. Polega ona na zarządzaniu dostępem do pliku, ustawieniu hasła albo ograniczeniu podejmowania określonych czynności, np. edytowania, kopiowania lub drukowania. Hasło można też wprowadzić przy zapisywaniu pliku .pdf z innych formatów - Word, Excel, Outlook czy PowerPoint.

Ochrona plików w programie Adobe Acrobat

Adobe Acrobat DC for Teams - o co chodzi?

W ofercie Adobe widnieją też Adobe Acrobat DC Standard for Teams oraz Adobe Acrobat DC Pro for Teams. To wersje programów zaprojektowane z myślą o pracy zespołowej, ponieważ zapewniają dostęp do Adobe Document Cloud. Ułatwiają zarządzanie licencjami, a także dzielenie się zasobami w obrębie zespołu. Uwzględniają dłuższą historię zmian i dbają o to, aby dokumenty firmowe nie były wysyłane poza organizację.

Czy warto w takim razie kupować program Adobe Acrobat Pro? Najnowsza wersja programu Acrobat to z pewnością wygodne rozwiązanie dla firm. Pliki .pdf mogą być modyfikowane od ręki, nawet wtedy, gdy w grę wchodzą poważne zmiany. Z pewnością skorzystają z niego przedsiębiorstwa, które na co dzień pracują z dużą ilością dokumentów elektronicznych, a pracownikom chodzi o coś więcej, niż tylko ich przeglądanie czy drukowanie.

Aplikacja działa w systemie o architekturze 32 lub 64-bitowej. Można ją bez problemu odpalić na komputerze wyposażonym w system operacyjny Windows lub macOS. Wiele zaawansowanych funkcji jest też dostępnych na urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS.

Acrobat Standard DC

Adobe

Acrobat Standard DC

Acrobat Pro DC

Adobe

Acrobat Pro DC

Tworzenie plików PDF i eksportowanie ich do programów Word, Excel oraz PowerPoint
Edytowanie tekstu i obrazów oraz zmienianie kolejności i usuwanie stron w plikach PDF
Proste tworzenie, wypełnianie, podpisywanie i odsyłanie formularzy
Łączenie wielu dokumentów i plików różnych typów w pojedynczy plik PDF
Wysyłanie dokumentów do podpisania elektronicznego i śledzenie odpowiedzi w czasie rzeczywistym
Dodatkowa ochrona i zabezpieczanie plików PDF hasłem
Porównywanie dwóch wersji pliku PDF w celu wykrycia wszystkich różnic
Przekształcanie zeskanowanych dokumentów w pliki PDF obsługujące wyszukiwanie i edycję
Dostęp do zaawansowanych funkcji edycji na urządzeniach przenośnych
Redagowanie w celu trwałego usunięcia poufnych informacji z plików PDF
Sprawdzanie poprawności oraz poprawianie plików PDF pod kątem spełniania standardów ISO i oferowania ułatwień dostępu
Nawigacja

Ostatnie artykuły