Licencje Dostępowe - Atrakcyjna cena. Kup już dziś!

W przypadku, gdy stacje robocze w strukturach konkretnej organizacji lub firmy posiadają łączność z siecią, szereg funkcji począwszy choćby od udostępniania plików i drukarek zarządzanych jest przez oprogramowanie serwera. Wtenczas do w pełni legalnego korzystania z software tegoż serwera może być wymagana licencja dostępowa, znana również, jako CAL (z ang. Client Access License). Nie jest to samodzielne oprogramowanie, a wyłącznie licencja dostępowa, którą można przypisać do konkretnego użytkownika lub urządzenia, zależnie od potrzeb. W ofercie sklepu soft360.pl posiadamy ponad pięćdziesiąt różnych licencji dostępowych w atrakcyjnej cenie dla różnych produktów firmy Microsoft.

Licencje dostępowe Microsoft

Nabycie odpowiedniej wersji systemu operacyjnego Windows Server nie rozwiązuje fundamentalnej kwestii dostępu szerokiego grona użytkowników. To, na jaką licencję dostępową należy się zdecydować i jakie licencje brać w ogóle pod uwagę zależy nie tylko od posiadanej wersji Windows Server, ale także warunków, w jakich będzie on wykorzystywany. Co jednak ciekawe, w niektórych przypadkach, jak choćby Windows Server 2019 Essentials, nie są wymagane dodatkowe licencje dostępowe (CAL). Nim ruszycie na zakupy warto zatem przeprowadzić małe rozeznanie.

Rodzaje licencji CAL

Jak dokładniej użytkownik powinien rozumieć termin licencji dostępowej? Według ogólnych wytycznych Microsoft licencję dostępową (CAL) można przypisać odpowiednio do użytkownika lub urządzenia. Dlatego liczba wymaganych licencji CAL musi być równa ilości użytkowników lub urządzeń, jakie uzyskują dostęp do serwera. W konsekwencji wyróżniamy licencje następujących rodzajów:

  • Licencje CAL na użytkownika – wymaga, aby zakupić ją dla każdego użytkownika, który korzysta z usług serwera niezależnie od liczby użytkowanych urządzeń. Licencje CAL na użytkownika znajdują zastosowanie, gdy pracownicy potrzebują zdalnego dostępu do sieci firmowej i przy tym korzystają z różnych urządzeń. Innymi słowy pozwala wykorzystać wiele urządzeń do dostępu do licencjonowanego serwera przez jednego użytkownika. W tym wypadku jest to dobra propozycja dla organizacji mających więcej punktów dostępowych niż użytkowników.
  • Licencje CAL na urządzenie – kupowana dla każdego urządzenia uzyskującego dostęp do serwera. Liczba użytkowników, którzy korzystają z serwera za pośrednictwem danego urządzenia, nie ma tu większego znaczenia. Dlatego pozwala na dostęp większej ilości użytkowników z poziomu pojedynczego licencjonowanego sprzętu do zasobów serwera. Tym sposobem, choćby ze względów ekonomicznych, licencję CAL na urządzenie warto polecić firmom, których pracownicy pracują np. w systemie zmianowym.

Firmy chcące udostępnić choćby partnerom biznesowym dostęp do własnej sieci, mają do dyspozycji zakup licencji CAL dla poszczególnych użytkowników zewnętrznych lub licencję External Connector (EC) dla każdego serwera, do którego użytkownicy zewnętrzni mają uzyskiwać dostęp. Obie opcje łączymy pod terminem Licencje External Connector. Jednocześnie uczulamy potencjalnych klientów, że powyższe przykłady dotyczą licencji CAL Dostępowych. Wyróżniamy wszakże jeszcze typy licencji CAL, które umożliwiają korzystanie z innych aplikacji, jak choćby CAL na RDS (zdalny pulpit), CAL na SQL czy CAL na Exchange. Dlatego przed dokonaniem wyboru zachęcamy konsultacje zakupu licencji Microsoft, aby upewnić się, że wszystkie wymogi i wytyczne giganta z Redmond zostały spełnione.