CorelDRAW czy Photoshop - które oprogramowanie do czego?

Zamieszanie wokół obu programów dotyczy głównie początkujących grafików i hobbystów dopiero stawiających pierwsze kroki w szeroko pojętym świecie grafiki komputerowej. Mimo że obie aplikacje służą do obróbki grafiki, to ich dokładne przeznaczenie jest całkowicie odmienne.

Pytanie na dziś: który program graficzny wybrać?

Jeśli interesuje nas grafika wektorowa należy sięgnąć po program CorelDRAW. Natomiast aplikacja Adobe Photoshop została napisana z myślą o pracy z grafiką rastrową. Warto nadmienić, że w swojej klasie są one uważane za najlepsze programy graficzne. Niemniej bezpośrednie porównanie obu aplikacji łatwym nie jest, ponieważ różnią się niemal na każdym możliwym polu.

Tym bardziej warto przypomnieć, że po obu stronach użytkownicy znajdą program graficzny o podobnych właściwościach. Odpowiednikiem Photoshopa jest Corel Photo-Paint. Natomiast alternatywą dla CorelDRAW w obozie Adobe będzie aplikacja Adobe Illustrator. Dlatego w następnych akapitach pochylimy się nad kwestią kiedy należy wybrać program CorelDRAW, a kiedy Photoshop. Funkcjonalność tych programów wynika z doświadczenia, przyzwyczajeń oraz metoda pracy grafika.

Adobe Photoshop

To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne na całym świecie narzędzie do obróbki grafiki rastrowej. Czego właściwie można spodziewać się po Photoshopie? Wszakże ogólne pojęcie edycji grafiki komputerowej jest dość pojemne, dlatego warto uściślili zastosowanie tego konkretnego programu.

Adobe photoshop

O zaletach aplikacji przekonamy się podczas tworzenia złożonych projektów graficznych. Edycja zdjęć i fotomontaż to specjalność Photoshopa. Podczas pracy grafik ma do dyspozycji operowanie na warstwach i obszerny wybór filtrów oraz narzędzi do retuszu - zmiana ustawień kolorów, odseparowywanie konkretnych kształtów itd. Tym sposobem dowolne zdjęcie można zmienić nie do poznania. Po Photoshop sięgnie także grafik pracujący nad np. layoutem strony internetowej.

Adobe Photoshop nie służy wyłącznie do obróbki zdjęć. Jeśli idzie o grafikę w postaci ilustracji cyfrowych, również warto sięgnąć po ten program. Istotnym atutem tego narzędzia jest zorganizowany i intuicyjny interface. Adobe oferuje także wsparcie dla użytkownika w postaci samouczków, przewodników a o rozbudowanej społeczności nie będziemy już się rozpisywać.

CorelDRAW

CorelDRAW powstał w celu edytowania grafiki wektorowej. Swoje zastosowanie znajduje głównie w branży marketingu i reklamy, gdzie agencje skupiają się przeważnie na opracowywaniu materiałów przygotowanych do druku. Program używany jest do tworzenia logo, broszur, biuletynów, ulotek, wizytówek, plakatów itp. W skrócie sympatia grafików względem aplikacji CorelDRAW wynika z wygodnych narzędzi do edycji wektorów, gdzie łatwe rysowanie na krzywych Béziera to codzienność.

CorelDRAW Graphics Suite

Do zalet aplikacji wymienimy:

  • Idealnie nadaje się do tworzenia grafiki wektorowej. W przypadku grafiki rastrowej można również działać, ale możliwości są znacznie ograniczone,

  • w trakcie projektowania kolaboracja większej ilości osób wypada bardzo dobrze w przypadku narzędzi Corel.

Warto jednak pamiętać, że jest to wymagające narzędzie. Interfejs dla początkującego nie jest zbyt intuicyjny i odnalezienie się w programie zajmie trochę czasu.

Programy alternatywne

Zarówno na polu grafiki wektorowej jak i rastrowej rynek narzędzi graficznych jest naprawdę obszerny. Znajdziemy również ciekawe darmowe rozwiązania, ale tego typu programy zalecamy wyłącznie początkującym celem zrozumienia postaw obu światów. Pozostańmy jednak w obrębie oferty firm Adobe i Corel.

We wstępie wspomnieliśmy o aplikacji Photo-Paint, stanowiącą bezpośrednią odpowiedź dla Photoshopa. Z tego tytułu program przeznaczono dla artystów, aby naśladować styl dowolnego pędzla lub płótna oraz innych stylów rysunkowo-malarskich. CorelDRAW koncentruje się na grafice wektorowej, przez co aspekt malarski znacznie odchudzono.

Corel Photo-Paint

A czy program Corel Draw jest opcją bardziej atrakcyjną niż Adobe Illustrator? Zajmując się zawodowo grafiką wektorową, każdy grafik wie, że program Illustrator jest standardem branżowym. Mimo tego nie brakuje firm korzystających z programu CorelDRAW. Ponadto, gdy designer poszukuje programu kompatybilnego z narzędziami innych firm - np. aplikacją CAD - to Corel wypada na tym polu bardzo dobrze. W naszej ocenie ogromne znaczenie mają również przyzwyczajenia. Jeśli naukę, a następnie lata doświadczenia zdobywaliśmy z jedną aplikacją, adaptacja do innej może nie przyjść łatwo.

Jeden program do wszystkiego?

Jak pewnie zdążyliście zauważyć grafika rastrowa i wektorowa to obszerny temat. Z tego powodu nie ma jednego uniwersalnego programu. Zręczny grafik potrzebuje jak najszerszego zakresu narzędzi. W takim wypadku z pomocą przychodzi pakiet CorelDRAW Graphics Suite oraz Adobe Creative Cloud na platformę Windows oraz Mac. Co istotne, Graphic Suite nie jest dostępny wyłącznie w oparciu o licencję wieczystą. Do wyboru użytkownik ma także model subskrypcji, z którego narzędzia Adobe korzystają od dość dawna.

Na koniec warto zastanowić się jeszcze nad tym, który z programów będzie lepszy dla freelancera, a który lepiej sprawdzi się w rzeczywistości agencyjnej. Mając na względzie fakt, że Adobe wyznacza branżowe standardy, grafik, a zwłaszcza fotografik agencyjny powinien zdecydować na Photoshopa, a tym samym na pozostałe programy od Adobe. Dobrze wszak używać tego samego softu w biurze oraz przy projektach "po godzinach".

Jeśli chodzi o potrzeby freelancerskie - tu sprawa jest skomplikowana. W znacznej większości zastosować CorelDRAW będzie oprogramowaniem więcej niż wystarczającym i z powodzeniem może wylądować na dysku twardym grafika pracującego w charakterze wolnego strzelca. Jeśli jednak grafik taki jest już dobrze rozpoznawalny w branży i/lub współpracuje z większymi podmiotami, wówczas prędzej czy później przesiądzie się na Adobe Photoshop, co niejako wymusi na nim rzeczywistość rynkowa.

W kategorii: Rankingi i porównania

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły