Windows Server, SQL Server czy Exchange Server. Czym się różnią i który system wybrać do konkretnych potrzeb?

Windows Server, SQL Server i Exchange Server to trzy różne systemy stworzone do obsługi serwerów. Można się w tym pogubić, dlatego zapraszamy do lektury, gdzie przedstawimy krótkie porównanie tych produktów. Jaki klient powinien po nie sięgnąć?

Mogłoby się wydawać, że Windows 10 lub jego następca 11 to główny system operacyjny będący w ofercie giganta z Redmond. Desktopowe rozwiązanie dla domowych tudzież biurowych użytkowników to dopiero wierzchołek góry pod postacią portfolio Microsoftu. Dla klientów biznesowych amerykański gigant posiada system Windows mający główne zastosowanie przy obsłudze rozwiązań serwerowych.

Windows Server

System Windows Server należy do rodziny systemów operacyjnych Windows NT, których debiut nastąpił niemal dwie dekady temu. Od tego czasu rozwiązanie Microsoftu trafiło do niezliczonych przedsiębiorstw na całym świecie. Początkowo odróżnienie desktopowego i serwerowego systemu Windows nie jest łatwe. Mają one sporo zbieżnych elementów, szczególnie na polu ogólnego interfejsu użytkownika. Od Windows Server wymaga się jednak niezachwianej stabilności oraz solidnych zabezpieczeń, które w tym wypadku zapewnia Windows Defender. Serwerowa wersja systemu została pozbawiona wszystkich dodatków niemających znaczenia dla profesjonalnej pracy w sieciach lokalnych.

Windows Server zaprojektowano, aby wspomóc duże przedsiębiorstwa. Praca w lokalnej sieci i chmurze to dla użytkowników tego systemu dopiero początek. Do jego zadań należy np. zbiorowa konfiguracja urządzeń firmowych – choćby usługi drukowania. Ponadto dzięki Windows Server możesz bezpiecznie przechowywać pliki, przypisując do określonych użytkowników konkretne uprawnienia dostępu. Z innych cech wymienimy także:

  • Active Directory – kontroler domeny, możliwość zalogowania do panelu obsługi zarządzania kontami użytkowników.
  • DHCP – protokół do automatycznego nadawania adresów IP wszystkim urządzeniom w określonej sieci.
  • Zarządzenie usługą Update – możliwość konfiguracji i zarządzania poszczególnymi aktualizacjami.

Bardziej szczegółowe informacje na temat Windows Server możesz znaleźć w naszym wpisie blogowym: Co to jest Windows Server?

Co to jest SQL Server?

SQL Server to systemem zarządzania relacyjną bazą danych opracowany przez firmę Microsoft. Program cieszy się dużą popularnością w branży ze względu na sprawność, zabezpieczenia oraz zaawansowane narzędzia analityczne. Najczęściej niezbędny jest przy aplikacjach, które przechowywują duże ilości danych jak np. program księgowy Subiekt.

Jego podstawę stanowi język zapytań Structured Query Language, którym programuje się relacyjne bazy danych. To właśnie za jego pomocą możemy dodawać, modyfikować, czy optymalizować swoje dane. SQL Server w ten sposób umożliwia też tworzenie i administrację obiektów dwuwymiarowych, przypominających strukturą tabele.

Serwer zabezpiecza i chroni dane, a stworzone przy jego pomocy bazy danych funkcjonują jako współpracujące komponenty. Dzięki temu użytkownicy pozyskują, przetwarzają, przechowują i analizują dane za pomocą odpowiednio dostosowanych operacji. Ponadto SQL Server pomaga nie tylko w całościowym zarządzaniu, ale i automatyzacji wielu zadań.

W jakich edycjach jest dostępny program Microsoft SQL Server 2019?

System zarządzania bazą danych SQL Server dostępny w czterech edycjach, które różnią się nie tylko oferowanymi rozwiązaniami i funkcjonalnością, ale również ceną i ograniczeniami użytkowania. Najbardziej zawansowane wersje systemu to Enterpirse oraz Standard. W naszym sklepie dostępna jest wersja Standard. Pierwszej opcji program zapewnia niespotykaną skalowalność i stawia też ogromny nacisk na bezpieczeństwo danych. Zastosowana technologia pozwala na obsługę centrów i hurtowni danych w skali PB (petabajty).

W opcji Standardowej program wciąż oferuje rozbudowane możliwości programistyczne i zaawansowane rozwiązania w zakresie zabezpieczeń. Nie różni się pod względem programowalności oraz narzędzi dla programistów od droższego odpowiednika. Nie ma tu jednak niektórych rozwiązań zakresu integracji danych oraz większości funkcji analizy biznesowej i analityki. Istnieje opcja późniejszej aktualizacji do edycji Enterpirse bez konieczności zmiany kodu.

Ponadto mamy jeszcze wersję Express i Developer - obie darmowe. Pierwsza nadaje się do użytku komercyjnego, ale ma znaczące ograniczenia, a druga może być używana wyłącznie w charakterze rozwojowym, testowym i demonstracyjnym.

Co to jest Exchange Server?

Exchange Server to system pocztowy przeznaczony dla systemów Windows NT. Jest to propozycja na ujednolicony system komunikacji, zapewniający dostęp do poczty elektronicznej, obsługi pracowników oraz ochrony łączności firmy. Będzie to świetna usługa dla osób stroniących od rozwiązań w chmurowych. W najnowszej odsłonie systemu pobranie i zainstalwoanie Windows Server 2019 jest niezbędne do użytkowania Exchange.

Swoim profilem można zarządzać nie tylko lokalnie na komputerze, ale i urządzeń mobilnych, co ma sens w przypadku pracy zdalnej i częstego podróżowania. Niezależnie od posiadanego wariantu rozwiązania Exchange firmy Microsoft pozwala na pracę w konfiguracjach klastrowych współtworzenie i współdzielenie danych, sprawne udostępnianie informacji w postaci kalendarzy, listy kontaktów oraz kompleksowego zarządzania zasobami.

Licencjonowanie narzędzi serwera Microsoft

Nim rozpoczniemy pracę na serwerze czy nawet przysiądziemy do instalacji systemu, uprzednio należy zaopatrzyć się w odpowiednią licencję. Oczywiście można już zakupić urządzenie z gotowym oprogramowaniem (wersja OEM), ale nie zawsze takie rozwiązanie będzie w zasięgu ręki. Ogółem jest to temat bardzo rozległy zasługujący na osobną publikację, dlatego ograniczymy się do kilku podstaw.

Podstawę stanowią tzw. licencje dostępowe (CAL), które dzielą się na User CAL (na użytkownika) i Device CAL (na urządzenie). To, którą wybierzemy, zależy od ilości osób korzystających z serwera lub urządzeń. W przypadku licencji CAL mogą występować także różne odmiany, jak np. Standard i Enterprise dla Exchange Server. Do tego mamy jeszcze licencję Standard i Enterprise, o różnym zakresie możliwości oprogramowania, przez co kierowane są odbiorców o różnych potrzebach.

Podsumowanie

Windows Server, SQL Server czy Exchange Server - który jest lepszym wyborem? Zasadniczo żaden. Mimo użycia słowa "serwer" każde z tych rozwiązań posiada inny zestaw podstawowych funkcji, a więc dane przedsiębiorstwo będzie stosować je do zupełnie innych zadań. Są to także produkty komplementarne, co nierzadko oznacza, że bez Windows Server nie zainstalujemy SQL Server (działa także na zwykłym Windows) oraz Exchange Server. Reasumując, przed wyborem warto poświęcić nieco czasu na to, by poznać właściwie swoje potrzeby i/lub poprosić o pomoc fachowców z branży IT, co jest dobrą praktyką zawsze, gdy mamy do czynienia z tak specjalistycznym oprogramowaniem. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że nasi konsultanci z przyjemnością doradzą, które rozwiązanie będzie lepsze w odpowiedzi na konkretne potrzeby - potrzeby te trzeba jednak znać i być świadomym ich specyfiki.

W kategorii: Rankingi i porównania

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły