Rok 2024 zamykamy spojrzeniem na największe wydarzenia z branży software developmentu na świecie....
Czy oprogramowanie z drugiej ręki jest legalne?
Zakup oprogramowania to nieodłączny element funkcjonowania niemal każdego przedsiębiorstwa – od małych firm po wielkie korporacje. Jednak w dobie rosnących kosztów coraz więcej organizacji zwraca uwagę na możliwość zakupu licencji używanych, co pozwala znacząco obniżyć wydatki. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy oprogramowanie z drugiej ręki jest legalne. Wbrew obawom wielu osób odpowiedź brzmi: tak! Pod warunkiem przestrzegania określonych zasad. W tym artykule wyjaśniamy podstawy prawne sprzedaży i użytkowania licencji z rynku wtórnego, bazując na najważniejszych wyrokach sądów europejskich. Dowiedz się, jak oszczędnie, bezpiecznie, a przede wszystkim zgodnie z prawem inwestować w oprogramowanie dla swojej organizacji.
Spis treści:
- Dlaczego wciąż obawiamy się o legalność używanych licencji?
- Sprzedaż i zakup używanego oprogramowania na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego – co mówi prawo i TSUE?
- Obrót i wykorzystanie używanego oprogramowania – krótki przewodnik po podstawach prawnych
- Wyrok TSUE – fundament legalności (3 lipca 2012 r., Rs. C-128/11)
- Licencje internetowe – wyrok niemieckiego sądu (17 lipca 2013 r., Rs. I ZR 129/08)
- Licencje zbiorcze a rynek wtórny (11 grudnia 2014 r., sygn. I ZR 8/13)
- Używane licencje w przetargach publicznych (1 marca 2016 r., VK 1-2/16)
- Łańcuch praw – uproszczenie formalności dotyczącej dokumentacji prawnej (sierpień 2016 r., 406 HKO 148/16)
- Jak bezpiecznie kupować oprogramowanie z drugiej ręki?
Dlaczego wciąż obawiamy się o legalność używanych licencji?
Zakup oprogramowania to ważny element funkcjonowania wielu organizacji – od spółek prywatnych, poprzez urzędy miejskie, aż po instytucje badawcze i ministerstwa. W ostatnich latach rynek używanego oprogramowania obejmujący licencje wieczyste, staje się coraz bardziej popularny na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Nic dziwnego, ponieważ dla wielu podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych stanowi bardzo korzystną finansowo alternatywę wobec zakupu nowych licencji.
Pomimo wielu zalet używanych licencj, często jednak pojawiają się obawy związane z rynkiem wtórnym oprogramowania: „Czy transakcja jest na pewno legalna? Co w razie audytu? Czy kupiona licencja okaże się oryginalna? Co, jeśli zostanę oszukany i naruszę prawo, nie zdając sobie z tego sprawy?”
Wątpliwości te są zrozumiałe, zwłaszcza w sytuacji, gdy możliwość zakupu używanych licencji z rynku wtórnego u godnego zaufania brokera nadal nie jest tak powszechnie znana, jak zakup nowych licencji prosto od producenta. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że istnieją jasne podstawy prawne, które regulują obrót używanym oprogramowaniem, gwarantując jego legalność i bezpieczeństwo dla użytkowników końcowych. Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz sądów krajowych wyznaczyły bowiem przejrzyste zasady, które sprawiają, że zakup licencji z drugiej ręki może być równie bezpieczny, co inwestycja w nowy produkt.
Sprzedaż i zakup używanego oprogramowania na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego – co mówi prawo i TSUE?
Legalność obrotu używanym oprogramowaniem na terenie różnych krajów europejskich potwierdzają wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz dalsze orzeczenia kilku sądów krajowych. Jak rzutują one na możliwości zakupu używanych licencji? Orzeczenia te stanowią dziś podstawowy filar prawa w obszarze handlu używanym oprogramowaniem i pozwalają firmom oraz instytucjom na jego legalny zakup.
Obrót i wykorzystanie używanego oprogramowania – krótki przewodnik po podstawach prawnych
Poniżej umieściliśmy skrócony przewodnik po wszystkich najważniejszych orzeczeniach, które wyznaczają dziś jasne ramy legalności dla zakupu i sprzedaży licencji z rynku wtórnego. Warto zapoznać się z określonymi prawnie warunkami, aby nie obawiać się już zakupu oprogramowania z drugiej ręki dla swojej organizacji w przyszłości. Więcej informacji na temat legalności używanych licencji wieczystych znajdziesz w naszej zakładce: podstawy prawne.
Wyrok TSUE – fundament legalności (3 lipca 2012 r., Rs. C-128/11)
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że sprzedaż używanego oprogramowania – zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej – jest legalna, ponieważ prawo do dystrybucji kopii wygasa po jej pierwszej sprzedaży. Eliminuje to także niektóre wątpliwości z obszaru prawa autorskiego. Ważne jest jednak, aby poprzedni właściciel odinstalował wszelkie kopie programu ze swoich urządzeń. Wyrok ten stanowi istotne potwierdzenie, że obrót używanymi licencjami jest w pełni legalny i powinien być traktowany jako podstawowy punkt odniesienia dla wszystkich uczestników rynku, eliminując ryzyko prawne związane z nielegalnym handlem oprogramowaniem.
Licencje cyfrowe – wyrok niemieckiego sądu (17 lipca 2013 r., Rs. I ZR 129/08)
To orzeczenie jednoznacznie potwierdziło, że oprogramowanie w postaci licencji wieczystych zakupionych i pobranych z Internetu również może być odsprzedawane (nawet jeśli licencja została udzielona bezterminowo pierwszemu właścicielowi). Nowy nabywca ma prawo pobrać kopię oprogramowania bezpośrednio od autora, nawet jeśli nie posiada fizycznego nośnika. W praktyce dla klienta oznacza to, że może on sobie legalnie nabyć oprogramowanie z rynku wtórnego, pobrać je bezpośrednio z serwerów producenta na swój komputer i korzystać z niego na tych samych zasadach, co przy zakupie nowej licencji. Z punktu widzenia sprzedającego natomiast, wyrok ten daje pewność, że odsprzedaż licencji cyfrowych jest zgodna z prawem pod warunkiem, że poprzedni właściciel rzeczywiście usunął oprogramowanie ze swoich urządzeń i nie korzysta z niego dalej. To orzeczenie (podobnie jak inne wyroki wydane w Europie) wspiera transparentność obrotu licencjami z drugiej ręki i podkreśla, że sprzedaż used softu, zwłaszcza licencji wieczystych, jest w pełni legalna, jeśli spełnione są określone warunki.
Licencje zbiorcze a rynek wtórny (11 grudnia 2014 r., sygn. I ZR 8/13)
Wyrok Federalnego Trybunału Sprawiedliwości Niemiec rozszerzył orzeczenie TSUE na licencje zbiorcze, umożliwiając dzielenie używanych licencji wieczystych i odsprzedaż w formie pojedynczych kopii.
Używane licencje w przetargach publicznych (1 marca 2016 r., VK 1-2/16)
Izba Zamówień Publicznych w Münster uznała, że wykluczanie używanego oprogramowania z przetargów narusza zasady konkurencyjności. Licencje używane są równoważne nowym pod względem funkcjonalności. Dla klienta oznacza to, że może on korzystać z rynku wtórnego, również w przypadku zamówień publicznych, a dla sprzedających stanowi to zachętę do oferowania używanych licencji w takich przetargach, z całkowitą pewnością, że ich oferty są zgodne z prawem.
Łańcuch praw – uproszczenie formalności dotyczącej dokumentacji prawnej (sierpień 2016 r., 406 HKO 148/16)
Wiele osób wciąż uważa, że owszem zakup używanej licencji wieczystej jest legalny, ale tylko przy jednoczesnym prawidłowym udokumentowaniu pochodzenia tego oprogramowania. Sąd w Hamburgu stwierdził jednak, że nabywca nie musi ujawniać poprzednich właścicieli licencji. To orzeczenie zdecydowanie ułatwia więc każdą transakcję i eliminuje zbędne formalności. Stwierdzenie, że nabycie prawa do licencji na używane oprogramowanie wymaga przedstawienia skomplikowanej dokumentacji to więc powszechnie powielany mit. W rzeczywistości proces zakupu używanej licencji wieczystej jest prosty i klarowny, a prawidłowe udokumentowanie pochodzenia oprogramowania ogranicza się do kilku kroków, które profesjonalny sprzedawca, taki jak Soft360, realizuje w imieniu klienta. Przeczytaj więcej w naszej zakładce: gwarancja legalności.
Jak widzisz, wszystkie wymienione podstawy prawne potwierdzają, że zakup i wykorzystanie używanych licencji wieczystych jest zgodne z prawem! Nie da się też ukryć, że zakup używanych licencji umożliwia firmom w Polsce i Europie znaczną optymalizację kosztów oprogramowania.
Jak bezpiecznie kupować oprogramowanie z drugiej ręki?
Jak widzisz, powyższe podstawy prawne jednoznacznie potwierdzają, że możesz bez obaw inwestować w licencje używane, zresztą nie da się ukryć, że jest to naprawdę korzystna finansowo alternatywa dla wielu organizacji. Pamiętaj jednak, że prawo do korzystania z oprogramowania daje tylko licencja, a nie sam klucz, który służy wyłącznie do instalacji i aktywacji. Niektóre firmy sprzedające klucze po zaniżonych cenach często oferują jedynie nielegalnie pozyskany kod aktywacyjny, a nie pełne prawo do licencji. Przez swoje nieuczciwe praktyki, takie podmioty sprawiają niestety, że wielu ludzi zaczyna obawiać się zakupu oprogramowania z rynku wtórnego, zachowując ostrożność, co w efekcie psuje reputację całej branży i wprowadza niepotrzebny niepokój wśród konsumentów. Dlatego wybierając oprogramowanie używane, warto korzystać z usług zaufanych i doświadczonych firm, takich jak Soft360.
Zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy Twojej organizacji w wyborze najlepszych rozwiązań dopasowanych do infrastruktury, wymagań sprzętowych i indywidualnych preferencji firmy. Wszystko bezpiecznie i legalnie. Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną wycenę – pomożemy Ci zoptymalizować wydatki na IT!