Czy potrzebujesz płatnych programów do PDF?

Czy potrzebujesz płatnych programów do PDF?

Tak i Nie. Do podstawowego przeglądania dokumentów PDF w zupełności wystarczy darmowa aplikacja. Z czasem jednak oczekiwania względem programu rosną i potrzeba profesjonalnego narzędzia przydatnego w czytaniu plików PDF oraz ich edycji pojawi się na horyzoncie szybciej, niż nam się to wydaje.

Dokumenty PDF są naprawdę wszędobylskie. Za ich pomocą w sieci rozprowadzane są wszelkiej maści podręczniki, instrukcje, dokumenty urzędowe i firmowe. Nic dziwnego, bo w końcu pliki PDF wykazują wiele zalet, takich jak wygoda, zgodność z szeroką gamą sprzętu i oprogramowania oraz niezmienność formatowania. Do tego ważnym plusem formatu PDF jest także bezpieczeństwo, w przypadku tego formatu można łatwo zmieniać ustawienia zabezpieczeń dokumentów. Słowem warto zainwestować w aplikację, która umożliwia przeglądanie plików PDF - szczególnie jeśli mówimy o środowisku biznesowym lub urzędowym.

Jakie są zalety korzystania z plików PDF?

Format PDF, lub, innymi słowy, Portable Document Format, to przenośny typ dokumentu opracowany przez firmę Adobe Systems Inc. w 1992 roku. Z czasem plik PDF okazał się szczególnie przydatny w dziedzinie konwertowania dokumentów papierowych na cyfrowe. Istotną cechą pliku PDF jest fakt, że mamy styczność ze standardem otwartym i obsługiwanym przez organizację ISO. Pliki PDF mogą zawierać łącza, przyciski, pola formularzy, elementy audio i wideo, a także można podpisywać je elektronicznie.

Dokumenty PDF można odczytać na PC, tabletach, smartfonach, oraz dedykowanych czytnikach e-booków. Kompatybilność jest bardzo szeroka. Do tego dokument PDF pozwala dodawać zakładki, przyciski nawigacyjne, miniatury, wewnętrzne i zewnętrzne łącza, pola formularzy, wątki artykułu oraz komentarze. Ponadto pliki PDF, niezależnie od użytego programu, nie zmieniają swojego formatowania. Dlatego w przeciwieństwie do formatu Word idealnie nadają się do druku, szczególnie gdy dokument jest przenoszony między różnymi komputerami.

Pliki PDF mają mniejszy rozmiar niż ich odpowiedniki HTML, przez co świetnie sprawują się w roli załącznika na stronie internetowej. Dokumenty mogą być także „zlinearyzowane”, co pozwala użytkownikowi na rozpoczęcie wyświetlania pliku, zanim zostanie on całkowicie pobrany. Ogółem udostępnianie dokumentów PDF jest bezpieczne, ponieważ można uniemożliwić innym edytowanie, drukowanie lub kopiowanie zawartości. Tym samym idealnie nadają się do celów publikacji internetowej.

Plikami PDF przechowywanymi online posługujemy się do celów, takich jak:

  • Wygodny sposób na wypełnianie formularzy,
  • Przekazywanie standaryzowanych szablonów dokumentów,
  • Udostępnianie różnej maści publikacji elektronicznych (książki, czasopisma itd.),
  • Wygodny sposób, aby przechowywać i udostępniać zeskanowane dokumenty.

Co potrzebujemy, aby otwierać pliki PDF?

Podstawowe przeglądanie dokumentów PDF można wykonywać za pomocą popularnej przeglądarki Google Chrome, Mozilla Firefox czy nawet dostarczonego z Windows Microsoft Edge. Taka forma użytkowania pokaże swoje ograniczenia dość szybko, gdy mamy styczność z wieloma dokumentami PDF. Dlatego posiadanie odpowiedniej przeglądarki plików PDF w swoim przyborniku aplikacji ma niemałą zasadność, nie wspominając już odpowiednim programie, jeśli chcemy konwertować pliki PDF, czy pracować z wieloma plikami PDF.

Do czytania dokumentów PDF wystarczy Foxit Reader

Foxit Reader to podstawowe narzędzie do obsługi plików PDF na platformie Windows. Jest to relatywnie lekki, szybko uruchamiający się program. Za jego pomocą masz możliwość dodawania komentarzy, zakreślania tekstu, zabezpieczania sygnaturami czy udostępniania dokumentów pocztą elektroniczną.

Foxit PDF Reader

Foxit Reader do pracy na dokumentach PDF został wyposażony w niezbędne funkcje, m.in.: wydruk dokumentów, wyszukiwanie fraz, możliwość kopiowania tekstu (na tym polu produkt Adobe wypada nieco lepiej) czy też możliwość kopiowania do schowka dowolnego fragmentu dokumentu w postaci grafiki. Słowem jest to ogólnie chwalona przeglądarka PDF, choć nie jest ona także idealna. W przeszłości firma miewała problemy z bezpieczeństwem, a obecnie narzędzie jest dość mocno krytykowane za czytelność i funkcjonalność interface'u użytkownika.

Szukasz profesjonalnego czytnika PDF? Poznaj program Adobe Reader

W tym wypadku użytkownik ma dwie opcje. Adobe Acrobat Reader DC (Document Cloud) to najnowsza odsłona bardzo popularnej i bezpłatnej przeglądarki dokumentów zapisanych w formacie PDF. Jej możliwości nie kończą się na podstawowych funkcjach przeglądania (jak choćby obsługa zakładek PDF). Poza przeglądaniem plików PDF sprawnie radzi sobie ona również z funkcją wypełniania formularzy, zaszyfrowanymi materiałami i dokumentami z cyfrowym podpisem. Tak, to nie tylko czytnik PDF, a zaawansowane oprogramowanie.

Adobe Acrobat Reader FREE

Korzystanie z podstawowych funkcji do przeglądania plików PDF nie wiąże się z żadnymi kosztami, szczególnie jeśli idzie o użytek domowy. W programie Adobe sporo funkcji dostępnych jest jednak jedynie w płatnej wersji aplikacji. Tego typu rozwiązanie jest także potrzebne jeśli planujemy obsługiwać format PDF w ramach instytucji - firm, urzędów, uczelni, gdzie wymagane są odmienne typy licencji.

Reader DC to niejedyne profesjonalne narzędzie do kompleksowej obsługi plików pdf

Faktem jest, że Adobe Acrobat Pro to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia i edycji plików PDF. Zawiera funkcje wypełniania formularzy, obsługuje wszystkie rodzaje dokumentów pdf, w tym pliki chronione hasłem. Ponadto dokumenty można przesyłać do chmury, konfigurując aplikację z Adobe Document Cloud. Zalet jest całkiem sporo.

Adobe Acrobat Pro DC

Niemniej to nie jedyny program do obsługi plików PDF wart polecenia. Jeśli szukasz narzędzia do edycji plików PDF naszym zdaniem wypada zainteresować się aplikacją ABBYY FineReader. Jest to poważny konkurent programu Adobe Acrobat Reader DC, który również pozwala tworzyć pliki PDF, a następnie zabezpieczać, udostępniać i archiwizować dokumenty. Oprogramowanie od ABBYY ma wszystkie standardowe funkcje czytnika PDF, jednocześnie pozwalając na zaawansowane edytowanie czy konwersję plików.

ABBYY FineReader PDF 15

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły