Czy warto przejść z macOS na Windows 11?

Wybór systemu operacyjnego to kluczowa decyzja, która dotyczy zarówno komputera służbowego bądź używanego w celach zawodowych, jak i maszyny prywatnej. I tu opinie są podzielone, bo ktoś postawi na macOS od Apple, ktoś na nowy Windows 11 od Microsoft, a jeszcze kto inny wybierze jakąś dystrybucję Linuxa. Skupiając się jednak na konkretach, zastanówmy się, czy po premierze nowego systemu operacyjnego od Microsoftu, dotychczasowi użytkownikom macOS warto przejść na nowego Windowsa?

Co wyróżnia macOS na tle Windows 11?

Czy płynność pracy w środowisku operacyjnym bezpośrednio świadczy o kondycji komputera? Otóż nie. Komputer może być niezwykle wydajny, a przy tym nieoferujący satysfakcjonująco płynnej i stabilnej pracy, za co winę ponosi system operacyjny. Dlatego w przypadku komputerów PC instalacja systemu na nowo lub wybór innej wersji oprogramowania potrafiły przywrócić sprzęt do życia i pozwolić mu na maksymalnie wydajne wykorzystanie pamięci operacyjnej czy zasobów procesora, lub możliwości karty graficznej.

Tak, to prawda, oprogramowanie ma kolosalne znaczenie dla komfortu pracy na komputerze. To tak jak w przypadku smartfonów, gdzie topowy procesor nie gwarantuje płynności działania wszystkich aplikacji. Musi być on jeszcze odpowiednio oprogramowany. I choć Microsoft wie o tym od lat, to firma potrafiła dodawać do swoich rozwiązań nowe funkcje, promować takie możliwości, jak wirtualne pulpity czy automatyczne skanowanie urządzeń, które komputer sam wykrywa etc., jednocześnie zapominając o podstawach.

To właśnie oprogramowanie, a dokładnie jego przewidywalność i dopracowanie sprawiały, że nawet starszy komputer sygnowany logo Apple potrafił wprowadzić w zakłopotanie nowe laptopy, na których zainstalowano system Windows. Cieszyło to niezmiernie użytkowników macOS oraz stanowiło spory problem dla zwolenników Windowsa. Szczęśliwie, Windows 11 zainstalowany na komputerach spełniających określone wymagania w kontekście podzespołów, zaoferować ma stabilność oraz intuicyjność zbliżone do tych, które od lat gwarantuje sprzęt Apple.

System operacyjny od Apple zawsze wyróżniała kultura pracy, oszczędna estetyka i prostota. Zwolennicy Windowsa na swoich komputerach potrafili wyśmiewać Apple za ograniczanie możliwości swoich użytkowników, ale faktem jest, że komputery z macOS po prostu zawsze działają stabilnie, a Windows czasem potrafił się zawiesić, wyłączyć, odmówić współpracy. I to bez żadnego konkretnego powodu. W końcu ktoś powiedział jednak "dość" i zdecydowano stworzyć system ostateczny w postaci 11 wersji popularnych Okienek. Udało się? Cóż, pierwsze wrażenia są niezwykle optymistyczne!

Windows 11 to nie Windows 10!

Powiedzmy to wprost, pod kątem pewnej filozofii działania systemu operacyjnego Windows 11 mocno różni się od tego, co oferował Windows 10. Przebudowaniu uległy kluczowe kwestie, jak sama nawigacja w środowisku Windows, jak i codzienne obcowanie z systemem operacyjnym. Windows 11 otrzymał nowy pasek z aplikacjami, upodabniający komputery z Windowsem do sprzętu Apple. Lifting przeszedł pasek zadań, ikony systemowe, eksplorator plików, nowe menu Start - wiele elementów systemu operacyjnego podciągnięto estetycznie do nowej filozofii i zadbano o to, by ich obsługa była bardzo, ale to bardzo intuicyjna.

Instalacja Windowsa 11 to krok w stronę nowoczesności - Microsoft zdaje sobie sprawę, że użytkownikom zależy na intuicyjności i przyjemne dla oka, ujednoliconej estetyce, czyli czymś, z czym zwolennicy Windowsa zawsze mieli delikatny problem. Nikogo bowiem nie zdziwi pewnie fakt, że estetycznie system firmy Microsoft był mocno niespójny. Od czasu Windowsa Vista, późniejszych eksperymentów z układem kafelkowym w erze Windowsa 8, mających odpowiadać choćby oczekiwaniom użytkowników poszukujących laptopów z dotykowymi ekranami i wycofywania się z przełomowych pomysłów w Windowsie 10 - OS firmy z Redmond miał ciężkie życie. Szczęśliwie perypetie stylistyczno-funkcjonalne udało się zakończyć w najnowszej wersji.

Windows 11 wygląda inaczej niż jego poprzednicy, wygodniej obsługuje się go za pomocą touchpada w laptopach, gdyż doskonale rozpoznaje gesty oraz sprawnie odpowiada na potrzeby użytkownika. Rozsądne przemodelowanie menu Start sprawia, że starzy użytkownicy systemu Microsoftu błyskawicznie odnajdują się w nowym OS-ie, a dawni zwolennicy softu od Apple czują się w środowisku Windowsa 11 jak u siebie w domu. Reasumując, tam, gdzie Windows 10 nie wiedział jeszcze, jak się dalej rozwijać, tam Windows 11 pokazuje, że jest w pełni przemyślanym, dojrzałym i nowoczesnym systemem operacyjnym.

Warto wybrać system operacyjny Windows 11?

Czy zmiana systemu ma sens? Cóż, jeśli idą za nią konkretne korzyści, to zdecydowanie tak! Zresztą, dla użytkowników indywidualnych, czyli powiedzmy, korzystających z komputera w domowym zaciszu, nowa wersja Windowsa to połączenie znanych powszechnie rozwiązań, jak lubiane od lat menu kontekstowe, zarządzanie oknami czy wirtualnymi pulpitami (to już bardziej zaawansowana funkcjonalność) z nowymi pomysłami w postaci choćby nowego doca z aplikacjami czy kluczowego menu Start.

Nowy system na komputery osobiste to nie tylko zmiana wyglądu, to nowy sposób pracy z oprogramowaniem operacyjnym, łączący w sobie niejako świat komputerów Apple z realiami Windowsa. Tak Windows 11 to nie tylko doskonałe pierwsze wrażenie, ale również dojrzały, gruntownie przemyślany system operacyjny, o którego jakość można dbać na bieżąco poprzez aktualizację oprogramowania - realizowaną w sposób w pełni zautomatyzowany.

System Windows nigdy nie był tak blisko płynności, takiej responsywności w codziennej pracy oferowanej przez oprogramowanie Apple, jak ma to miejsce obecnie. Innymi słowy, przybliżenie nieco filozofii działania systemu do tej z macOS to kluczowy argument przemawiający za tym, że dziś przejście z macOS na Windows może odbyć się sprawnie i bez negatywnego wpływu na wygodę pracy z komputerem. Poza tym, OS firmy Microsoft dalej może pochwalić się zaletami, które zawsze wyprzedzały oprogramowanie od Apple.

Na Windowsie działa więcej rozmaitego oprogramowania niż na komputerach Apple, które zwykle występuje również w bardziej atrakcyjnych cenach. Windows jest bardziej podatny na modyfikacje oraz bardziej elastyczny, co doceniają zwłaszcza zaawansowani użytkownicy. Jednocześnie odpowiednio wydaje komputery z systemem Microsoftu, mogą być doskonałymi platformami gamingowymi oraz multimedialnymi centrami rozrywki. Innymi słowy, jeśli ktoś kiedykolwiek zastanawiał się nad sensem zmiany OS na swoim komputerze i przejście z macOS na Windows - dziś ma niezwykle komfortową sytuację, kiedy to po zmianie systemu otrzyma zbliżoną płynność pracy i sposób interakcji z systemem oraz dostęp do całego nowego świata aplikacji i urządzeń peryferyjnych związanych z ekosystemem firmy Microsoft.

W kategorii: Poradniki

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły