Do czego służy Microsoft Project?

Zarządzanie projektami, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, sprawą łatwą nie jest. Przystępna lista zadań, czy jasny wgląd w postępy prac stają się nieocenioną pomocą w przypadku napiętego grafiku. Tym sposobem na scenę wchodzi Microsoft Project, niezwykle kompleksowe rozwiązanie usprawniające zarządzanie projektami.

Historia Microsoft Project

Czym jest Microsoft Project? Aplikacja ta, w skrócie, oddaje do rąk pracownika kompleksowe narzędzie do monitorowania procesów mających skutecznie doprowadzić do wykonania realizowanego projektu. Ciekawostką jest, że jego historia sięga roku 1984. Oprogramowanie, zaraz obok systemu Windows oraz pakietu Office, stanowi jeden z pierwszych flagowych produktów Microsoft.

Pierwsza wersja programu z oznaczeniem 1.0 na system operacyjny Windows trafiła na rynek wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Od tamtej pory Project doczekał się ponad dziesięciu wznowień. Pierwsze wydanie w polskiej wersji językowej debiutowało wraz z Microsoft Project 2000 (9.0). Niezmiennie, od prawie trzydziestu lat, program dla firm oferuje czytelne narzędzia do planowania działań, budowy harmonogramów, nadzorowania realizacji projektów i raportowania.

Podstawowe funkcje programu Project

Microsoft Project to w pełni samodzielna aplikacja wspomagająca zarządzanie projektami, potrzebnymi zasobami, czasem i finansami projektu. Przy czym MS Project został w pełni zintegrowany z innymi elementami pakietu Microsoft Office, takimi jak Outlook oraz Excel. Dodatkowo moduł Raporty pozwala stworzyć kompletne graficzne sprawozdania z postępów realizacji zadań, oferując możliwość tworzenia metryk i współczynników wydajności (KPI).

Opisując w kilku punktach, Microsoft Project pozwala użytkownikowi na:

  • kreowanie i dokładne zarządzenie budżetem projektu,
  • przygotowanie, edycję, realizację oraz ścisłą kontrolę harmonogramu,
  • użycie intuicyjnych szablonów projektu, które pozwalają optymalizować wykonywanie prac,
  • interfejs programu zapewnia wizualne wsparcie zarządzania projektem poprzez wykresy, diagramy, tabele oraz wykresy korzystając z rozwiązań zaimplementowanych w Microsoft Excel oraz Microsoft Visio.

Reasumując, Microsoft Project widocznie poprawia pracę nad projektami poprzez automatyczne identyfikowanie problemów z zasobami, czasem oraz finansami realizowanych zadań.

Dostępne warianty Microsoft Project

Firma Microsoft swój program do zarządzania projektów oferuje w postaci dwóch głównych rozwiązań lokalnych. Są to odpowiednio tańszy Project Standard oraz droższy Project Professional. Wariant drugi to kompletne rozwiązanie do zarządzania projektami, podczas gdy opcję Standard adresuje się do osób, które nie potrzebują rozbudowanych narzędzi do współpracy ani innych zaawansowanych funkcji. Główne różnice między nimi polegają na tym, że siedem podstawowych funkcji opcja Professional rozszerza ponad dwukrotnie. Przykładowo wprowadza choćby synchronizację z usługą Project Online i programem Project Server.

Project Server to kolejne główne wydanie programu, będące elastycznym, skalowalnym rozwiązaniem lokalnym do zarządzania codziennymi projektami i pracą. Natomiast Project Online to dostarczane przez usługę Microsoft 365 rozwiązanie pozwalające na zarządzanie i realizację zadań z niemal dowolnego miejsca na prawie każdym urządzeniu. Ogółem rozwiązanie oparte na chmurze posiada trzy osobne plany zarządzane z poziomu przeglądarki internetowej lub klasycznego klienta MS Project.

Na koniec, kiedy warto używać Microsoft Project?

Opisywana aplikacja nie musi być jedyną odpowiednią dla Twojego projektu tudzież ogólnego systemu pracy. Microsoft posiada w swoim portfolio różne aplikacje do zarządzania zadaniami, które zaprojektowano z myślą o różnych sytuacjach, w jakich może znaleźć się użytkownik. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy realizujesz projekt w pojedynkę, a może raczej czeka Cię projekt zespołowy?

Jeśli działasz samodzielnie, to swoje działania i harmonogramy można wygodnie organizować za pośrednictwem prostej aplikacji To Do. Natomiast jeśli pracujesz lub zarządzasz większą grupą pracowniczą, to polecamy aplikację Planner albo Project, które są stworzone do projektów zespołowych.

W przypadku prostszego projektu zaleca się korzystanie z usługi Planner. Dla przykładu zadania, zarówno indywidualne, jak i zespołowe, możesz z jego pomocą wyświetlić także w aplikacji Zadania w programie Microsoft Teams. Natomiast gdy konieczne jest m.in. śledzenie poszczególnych zależności, czy drobiazgowych kosztów to bohater dzisiejszego tekstu działa zdecydowanie najlepiej, zarówno z poziomu tradycyjnej aplikacji Project, jak i wersji w chmurze.

Kompleksowe narzędzie do organizacji zasobów i projektów, dostępne od ręki

Jeśli Twoją codziennością jest praca na rozbudowanych i czasochłonnych projektach to oferta naszego sklepu powinna Cię zainteresować. Microsoft Project to intuicyjny program, pozwalający na drobiazgowe planowanie harmonogramów i zasobów, a tym samym umożliwiający zarówno Tobie, jak i członkom Twojego zespołu sprawne realizowanie nawet najbardziej czasochłonnych projektów.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły