Uruchom Windows na swoim Macu: Odkryj najlepsze opcje wirtualizacji!

Wielu użytkowników, którzy zastanawiają się jak uruchomić programy Windows na Macu, napotyka na przeszkodę nie do obejścia. To skrajnie odmienne systemy, a brak wzajemnej kompatybilności jest wpisany w tę różnicę. Rozwiązaniem problemu jest emulacja Windows na Mac przy użyciu programu ze stajni Parallels. Jeśli chcesz zainstalować Windowsa na Macu, przeczytaj ten wpis do końca i wybierz najlepszą wersję Parallels Desktop dla siebie.

Uruchom system Windows na Macu, czyli do czego służy wirtualizacja?

Program do wirtualizacji może być wykorzystany na wiele sposobów. Przede wszystkim użyjesz komputer do uruchamiania dokładnie tych aplikacji, których potrzebujesz do codziennej pracy. Nie musisz szukać alternatywnych rozwiązań, aby obchodzić systemowe ograniczenia dookoła. Odpalenie Windowsa na Macu to realna oszczędność, ponieważ nie musisz inwestować dwukrotnie w hardware i software. Po prostu uruchamiasz program do wirtualizacji, a Twoja maszyna jest przekonana, że pracuje na właściwym systemie operacyjnym. Możesz wygodnie pracować z jednego miejsca i jednego komputera.

Wirtualizacja systemu Windows w programie Parallels

Czy na Macu można zainstalować Windows? Pewnie! A wraz z nim korzystać ze wszystkich programów pisanych pod architekturę x86-64. W sieci znajdziesz wiele bezpłatnych narzędzi, jak chociażby VirtualBox, VMware Fusion czy QEMU. Jak to jednak zwykle bywa z darmowym oprogramowaniem, zwykle coś jest z nim “nie tak”. Wcześniej pisaliśmy już o programie Parallels Desktop. Teraz przybliżamy możliwości jego poszczególnych wersji. Producent oferuje użytkownikom trzy warianty oprogramowania - Standard, Pro oraz Business. Czym różnią się one między sobą i dlaczego instalowanie Windows na Mac nagle staje się proste?

Parallels Desktop Standard

Wersja Standard to podstawowa wersja programu. Pozwala na uruchomienie systemu Windows na Macbooku z procesorem Intel lub chipami M1/M2 od firmy Apple. Umożliwia płynne korzystanie ze wszystkich funkcji Windowsa na Macu i odwrotnie, a także instalowanie tysięcy różnych aplikacji, które mogą być potrzebne na co dzień.

Aktualna (już dziewiętnasta) wersja Parallels Desktop została zoptymalizowana tak, że działa w pełni sprawnie z najnowszym Windows 11 oraz macOS Sonoma. Użytkownik zachowuje pełną integrację ze środowiskiem chmurowym Microsoft 365, programami Matlab, czy software wykorzystywany do obsługi przedsiębiorstwa (np. CRM, ERP).

Parallels Desktop Standard z naszej oferty:

Parallels

Parallels Desktop 19 for Mac Standard - Bezterminowa

Parallels

Parallels Desktop 19 for Mac Standard - MULTI (1U-1Y) - Subskrypcja

Parallels

Parallels Desktop 19 Standard MULTI Mac – Subskrypcja (1U-1Y) – Student/Teacher

Wirtualny Windows na Mac może być w pełni widoczny lub schowany (ale aktywny) w trybie koherencji, Ty wybierasz! W łatwy sposób można też przeciągać elementy na zasadzie Drag&Drop między aplikacjami dla obu systemów operacyjnych. Samo wyszukiwanie plików jest banalnie proste. Nieważne, czy korzystasz z Explorera, czy Findera, działa dokładnie tak samo. Skorzystaj z instalacji Boot Camp i wygodnie wybieraj podczas uruchamiania komputera z dwóch systemów albo z maszyny wirtualnej.

Dla miłośników elektronicznej rozrywki znaczenie ma też możliwość uruchomienia wielu gier napisanych pod Windows bezpośrednio na Macu. Legendarne Age of Empire czy Half-Life 2? Zgadza się.

Parallels Standard to narzędzie dostępne w dwóch wariantach licencyjnych - jako dostęp wieczysty oraz subskrypcja. Decydując się na subskrypcję, otrzymujesz na bieżąco wszystkie pojawiające się poprawki i ulepszenia, aby zachować pełną kompatybilność między systemami niezależnie od ich ewolucji. Dodatkowo użytkownicy wersji subskrypcyjnej mają dostęp do Parallels Toolbox, zestawu kilkudziesięciu narzędzi ułatwiających korzystanie z systemu. Wśród usprawnień można wymienić CleanDrive, Download Video, Network Usage, Capture Area i wiele, wiele więcej.

W wersji Standard każda z wirtualnych maszyn obsługuje maksymalnie 8 Gb pamięci RAM oraz po 4 procesory wirtualne (do 22 procesorów na sprzęcie Apple z procesorem M2 Ultra).

Parallels Desktop Pro

Parallels Desktop Pro to rozwinięcie wersji Standard. Jest ona dostępna wyłącznie w wariancie licencyjnym (na 12 lub 24 miesiące). Czym wyróżnia się edycja Pro? Na komputerach Mac użytkownik zawsze ma dostęp do narzędzi Toolbox. Funkcja Parallels Access pozwala na równoległy dostęp do komputera Mac z dowolnego urządzenia wyposażonego w system Android, iOS lub przeglądarki internetowej.

Parallels Desktop Pro z naszej oferty:

Parallels

Parallels Desktop 19 Pro for Mac - MULTI (1U-1Y) - Subskrypcja

Parallels

Parallels Desktop 19 Pro for Mac - MULTI (1U-2Y) - Subskrypcja

Wśród nowych funkcji, których nie znajdziesz w uboższej wersji oprogramowania można wymienić np. bezpieczne połączenie z serwerem za pomocą usługi Secure Shell (SSH) oraz rozbudowane narzędzia programistyczne pozwalające na tworzenie, testowanie i debugowanie kodu źródłowego w Visual Studio/Visual Studio Code na dwóch systemach operacyjnych. Dzięki Parallels wykorzystasz też moc drzemiącą w Apple Silicon oraz Mac lub Macbook Pro do obsługi wymagających programów graficznych, jak AutoCAD, Revit, 3ds Max czy Inventor.

Na płaszczyźnie sprzętowej wersja Pro obsługuje do 128 Gb pamięci RAM dla każdej maszyny wirtualnej oraz do 32 procesorów wirtualnych.

Parallels Desktop Business

System Microsoft na komputerach Apple zyskuje jeszcze więcej w odsłonie programu Parallels Business. Zawiera ona wszystkie funkcje znane z wersji Standard oraz Pro.

Tam, gdzie praca z systemem Windows wymaga korzystania z wielu licencji, z Parallels Desktop można obsłużyć je wszystkie. Wersja Pro współpracuje z protokołami SSO/SAML/SCIM. Użytkownicy mogą też pobrać wstępnie skonfigurowany system Windows na komputer z macOS. Dzięki temu można skrócić czas dostosowania oprogramowania.

Parallels Desktop Business z naszej oferty:

Parallels

Parallels Desktop 19 Business Edition MULTI Mac – Subskrypcja

Parallels

Parallels Desktop 19 Business Edition MULTI Mac – Subskrypcja dla instytucji EDU

Jeśli chodzi o wsparcie sprzętowe, wersja biznesowa prezentuje się analogicznie, jak odsłona Pro - do 128 Gb pamięci RAM oraz do 32 procesorów wirtualnych na maszynę.

Warto wspomnieć, że aplikacja Parallels Desktop w wariancie Pro i Business zapewnia dostęp do supportu technicznego 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W przypadku wersji Standard taka pomoc dostępna jest wyłącznie w abonamencie.

Wirtualny Windows na Macu. Którą wersję Parallels Desktop wybrać?

Korzystając z Parallels Desktop możesz łatwo zainstalować system Windows na Macu i cieszyć się zaletami obu OS bez konieczności dokonywania wyboru. Wersja Standard jest dobrym wyborem dla użytkowników indywidualnych, którzy chcą po prostu korzystać z prostej i efektywnej wirtualizacji. Po odsłonę Pro i Business powinny sięgnąć firmy, które potrzebują maksymalnej efektywności, obsługi wymagających programów, środowisk programistycznych lub masowego wdrażania systemów.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły