Ile kosztuje Windows 10 - cena i porównanie wersji

Ceny systemu Microsoft Windows 10 różnią się zależnie od wersji. Oczywiście tanie klucze na portalach aukcyjnych kuszą, niemniej w takich wypadkach należy uważać na legalność oprogramowania.

Wersje systemu Windows 10 przeznaczone dla użytkowników biznesowych i domowych mimo swojego wieku wciąż cieszy się ogromną popularnością. Przyjazny interfejs pozwala użytkownikom szybko połapać się w najważniejszych funkcjach systemu operacyjnego. Do tego gama kompatybilnych aplikacji jest przeogromna - począwszy od profesjonalnych narzędzi a na grach kończąc. Warto pamiętać, że Windows 10 debiutował w roku 2015, ale od tamtej pory doczekał się licznych poprawek i wzbogacenia o dodatkowe funkcje. Jak zatem przedstawia się cena Windows 10?

W jaki sposób można kupić system operacyjny Windows 10?

Współcześnie dominuje dystrybucja Elektroniczna (ESD). Niemniej licencja na oprogramowanie systemowe firmy Microsoft dostępna jest również w następujących podstawowych formach:

  • Licencja OEM - zaletą jest przystępna cena oraz pewna bezobsługowość - system operacyjny w tym wariancie najczęściej spotykamy już preinstalowany na dysku laptopa lub komputera stacjonarnego.
  • Licencja BOX - system kupujemy na fizycznym nośniku - płycie DVD.

System Windows 10 i jego dostępne wersje

Cena Windows 10 różni się od wersji systemu operacyjnego, a także miejsca jego przeznaczenia. Opcji do wyboru jest całkiem sporo:

  • Windows 10 Home dla użytkowników domowych o podstawowych potrzebach,
  • Windows 10 Professional dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. W tej wersji system pozwala na zabezpieczenie danych poprzez szyfrowanie dysków wewnętrznych jak i podłączonych przez USB (BitLocker), zarządzanie urządzeniami w jednej sieci w chmurze, czy korzystanie z pulpitu zdalnego. Rzecz jasna ta wersja ma szereg innych usprawnień, które docenią użytkownicy biznesowi.
  • Windows 10 Pro for Workstation przeznaczony dla wymagających użytkowników stacji roboczych o dużych zasobach pamięci operacyjnej. Odznacza się wysoką stabilnością.
  • Windows 10 Enterprise dla dużych przedsiębiorstw, w tym instytucji akademickich, z dodatkowymi funkcjonalnościami, dostępny również w wariantach LTSC oraz LTSB,
  • Windows 10 Education to licencja dla szkół lub innych placówek oświatowych.

Warto dodać, że bez względu na to, którą wersję systemu Windows 10 wybierzesz, możesz liczyć na obsługę techniczną ze strony Microsoftu. Jak długo firma z Redmond będzie wspierała poprzednią generację swojego flagowego produktu? Obecnie potwierdzone jest wsparcie dla wersji Home, Pro, Enterprise oraz Education do października 2025 roku. Wersja systemu Windows 10 Enterprise z oznaczeniem LTSC 2019 będzie wspierana nawet do 9 stycznia 2029 roku!

Ile kosztuje Windows 10? Cena poszczególnych wersji oprogramowania

System operacyjny Windows 10 sprzedaje się głównie w dwóch wersjach: Home i Pro. Oprogramowanie w wersji Home to system przeznaczony do użytku domowego, dla mniej zaawansowanych użytkowników. Co ważne jednak, to brak przeszkód natury prawnej, które uniemożliwiałyby wykorzystywanie tego OS-u w miejscu pracy. Natomiast Pro odznacza się nieco szerszym zakresem możliwości; choćby wbudowane funkcje zabezpieczeń są bardziej rozwinięte pod względem biznesu. O samych różnicach opowiemy nieco więcej później.

Jak zatem wygląda zakup oprogramowania? Poniższe ceny zostały zaczerpnięte bezpośrednio ze strony Microsoft i dotyczą nowego produktu zakupionego od producenta.

  • System operacyjny Windows 10 Home to koszt zakupu wynoszący 629 zł,
  • Microsoft Windows 10 Pro uszczupli konto bankowe o minimum 1099 zł,
  • System operacyjny Microsoft Windows 10 Pro for Workstations to wydatek rzędu 1899 zł.

Ceny Windows 10 w Soft360

Microsoft Windows 10 Home

Microsoft Windows 10 Home

Cena 249,00 zł

Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10?

Warto jednak pamiętać, że system operacyjny Microsoftu z numerem dziesięć jest obecny na rynku bardzo długo. Tak wysoka opłata za program, szczególnie gdy dostępny jest jego następca, nie brzmi przekonywująco. Dlatego na przestrzeni lat można było zaobserwować niemałą obniżkę dla Windows 10. Cena licencji na oprogramowanie z recyklingu szczególnie wydaje się ciekawa dla osób chcących przyoszczędzić. Z punktu prawnego aplikacje nabyte w ten sposób są w pełni legalne, choć zalecamy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych sklepów.

Na ten przykład wersja Windows 10 Home z recyklingu w naszym sklepie to wydatek rzędu 250 zł. Natomiast w przypadku licencji Windows 10 Pro należy zapłacić nieco więcej, bo 300 zł. Warto zaznaczyć, że jest to cena za cyfrową kopię systemu operacyjnego, ponieważ kod aktywacyjny klient otrzyma drogą mailową.

Piractwo komputerowe to problem gnębiący producentów oprogramowania od lat. Mimo poprawy sytuacji na rynku zakupu bardzo taniej licencji Microsoftu, często za symboliczną kwotę, kusi użytkowników. Takich ogłoszeń i aukcji nie brakuje w sieci, ale należy mieć się na baczności - większość z nich nie ma nic wspólnego z legalnością. Taki klucz mógł być też użyty na więcej niż jednym komputerze jednocześnie, co także rodzi poważny problem dla odbiorcy.

Którą wersję systemu Microsoft Windows 10 wybrać?

Ogółem cena zależy od rodzaju licencji, którą jak już podkreśliliśmy, możemy nabyć w dwóch wariantach: Home i Pro. Na którą wersję systemu warto się zdecydować? W naszej ocenie zależy to wyłącznie od indywidualnego profilu użytkownika.

Obie oferują wszystkie podstawowe opcje systemu (w tym przeglądarkę Microsoft Edge), a także program antywirusowy Windows Defender. W obu dostępna jest także funkcja Windows Hello, kontrola rodzicielska i wiele więcej. Dla Windows 10 Pro zarezerwowana jest np. funkcja Bitlocker, a także inne rozwiązania z zakresu zarządzania i wdrażania w firmie, jak choćby mechanizm Azure Active Directory umożliwiający łatwe logowanie się do chmurowych usług.

Azure Active Directory

W skrócie system Windows 10 Home polecamy osobom, które z komputer użytkują wyłącznie w podstawowy sposób – przeglądają strony www, serwisy społecznościowe, grają w gry, korzystają z pakietu biurowego. Natomiast klucz licencyjny Windows 10 Professional dedykowany jest właścicielom małych i średnich firm, a także freelancerom, oczekujących od komputera znacznie więcej. Z wariantu Windows 10 Pro będzie zadowolony każdy, kto korzysta z rozwiązań chmurowych. Wersja Windows 10 Pro sprawdzi się także u grafików i programistów.

Wymagania sprzętowe systemu Windows 10

Jeśli zależy nam na zainstalowaniu systemu Windows 10, wypada wcześniej dowiedzieć się nieco o jego wymaganiach sprzętowych. Podane minimalne wymagania przez Microsoft dziś wystarczą jedynie do poprawnego uruchomienia instalatora, ale płynna praca z systemem Windows będzie stanowić wyzwanie. Na szczęście system Windows 10 ma już trochę lat na karku i na polu optymalizacji można uznać go za wzorowy produkt. Współczesne nawet bardzo budżetowe podzespoły wystarczą do płynnej pracy. Wszystko tak naprawdę zależy od aplikacji, jakich zamierzamy użytkować - edytory grafiki czy wideo ewidentnie potrzebują większej mocy obliczeniowej w systemie Windows niż np. przeglądarka internetowa.

Jeśli chcemy korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, w postaci Windows Hello (np. system biometrycznego uwierzytelniania choćby na bazie odcisków palców) nasz komputer - w tym wypadku laptop - musi mieć zamontowane wymagane czujniki. Ochrona sprzętowa na podstawie poświadczeń lub kluczy funkcji Windows Hello wymaga także obecności modułu TPM 1.2 lub nowszego; jeżeli moduł TPM jest niedostępny lub nieskonfigurowany, zostanie zastosowana ochrona programowa na podstawie poświadczeń albo kluczy.

Jak zainstalować Windows 10?

Sam proces instalacji nie nastręcza szczególnych trudności, choć trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem będzie pobranie pliku instalacyjnego ze strony Microsoftu i skopiowanie go na pendrive (o pojemności przynajmniej 8 GB) lub nagranie obrazu ISO na płytę DVD. Można w tym celu skorzystać z oficjalnego oprogramowania od Microsoftu - Windows 10 Media Creation Tool.

Windows 10 Media Creation Tool

Warto upewnić się też, że komputer będzie skłonny do uruchomienia oprogramowania z pamięci USB - najczęściej jest to opcja domyślnie aktywna, ale warto wejść do BIOS-u lub UEFI poprzez wciskanie klawiszy Del, F1 lub F2 od razu po włączeniu komputera. Następnie w ustawieniach musimy poszukać sekcji Boot i takie ustawienie hierarchii uruchamiania komputera, by ten w pierwszej kolejności odczytywał pamięć USB lub nośnik DVD, a dopiero później zawartość dysków twardych.

Jeśli wszystko w BIOS-ie mamy już ustawione, możemy przystąpić do instalacji. W takim celu umieszczamy w porcie USB pendrive z instalatorem lub wsuwamy płytę DVD do napędu, a następnie uruchamiamy komputer ponownie. Po włączeniu automatycznie aktywuje on instalator, który poprowadzi nas przez kolejne etapy. Co ważne, możemy podać klucz aktywacyjny systemu Windows 10 już podczas instalacji lub aktywować system po jej zakończeniu - w przypadku tej drugiej strategii musimy jednak wybrać konkretną wersję systemu, do której klucz zakupiliśmy.

Wybór partycji!

W zasadzie całą pracę wykona za nas instalator tu dzień kreator instalacji, niemniej samodzielnie musimy wybrać partycję, na której chcemy zainstalować system. To formalność, lecz warto zwrócić na ten krok uwagę, gdy mamy w komputerze kilka dysków. W takiej sytuacji zawsze wybierajmy do instalacji systemu partycję na dysku SSD - w ten sposób Windows 10 będzie działał sprawniej i, co tu dużo mówić, szybciej.

Czy warto kupić i zainstalować Windows 10?

Osoby zadające sobie pytanie: ile kosztuje Windows 10, zawsze mogą rozważyć zakup nowszej wersji systemu w postaci Windows 11. Wersja z numerem 11 ma przed sobą zdecydowanie dłuższy żywot, ponieważ jej premiera odbyła się rok temu. Choć wypada przypomnieć, że Microsoft aktualizacje systemu Windows 10, łącznie z najważniejszymi łatkami bezpieczeństwa, wciąż będzie wypuszczać regularnie aż do roku 2025.

Niemniej, Windows 11 jest niezbędny do instalowania na komputerach bazujących na najnowszej generacji topowych procesorów Intel i nadchodzących jednostek AMD. Windows 10 zwyczajnie nie pozwala wykorzystać pełnego potencjału hybrydowej architektury nowoczesnych desktopowych i mobilnych CPU. Pod tym względem należy pamiętać, że Windows 11, po pewnym czasie wyprze poprzednie oprogramowanie.

Czy zatem Windows 10 to nieopłacalny zakup? Wręcz przeciwnie. Na tle poprzednich wersji Okienek Microsoftu system ten to udany produkt. Wciąż warto nabyć Windows 10, ponieważ mówimy o oprogramowaniu niesprawiającym użytkownikom większych kłopotów. Dostępny jest w polskiej wersji językowej i zapewnia wygodne działanie oraz rozbudowane możliwości. Idealnie nadaje się do odświeżenia starszych komputerów tudzież instalacji na nowszych maszynach, korzystających z "tradycyjnej" architektury procesorów.

Warto dodać, że kupując system operacyjny Windows 10 Home lub Professional w Soft360 można bez najmniejszego problemu podnieść system do Windowsa 11. Oczywiście podzespoły komputerowe muszą spełniać wszystkie wymagania.

Windows 10

Home

Windows 10

Pro

Windows 10

Enterprise

Windows 10

Edu

Przykładowe funkcje
Windows update
Windows Defender
Szyfrowanie urządzenia
Windows update dla bizensu
Dołączenie do domeny
Zarządzanie polityką grupy
Bitlocker
Pulpit zdalny
Dostęp bezpośredni
Blokada aplikacji
Kontrola ekranu startowego z zasadami grupy
W kategorii: Rankingi i porównania

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły