Jak stworzyć bootowalnego pendrive’a - prosta instalacja Windows z pendrive

System Windows zwykle instalujemy lub reinstalujemy z płyty. Kiedy jednak komputer nie został wyposażony w napęd optyczny, taka opcja nie wchodzi w grę i trzeba sięgnąć po bootowalny pendrive. Choć jego wykonanie może wydawać się skomplikowane, wbrew pozorom nośnik instalacyjny można stworzyć stosunkowo łatwo, korzystając z narzędzi systemu Windows albo zewnętrznych programów.

Dlaczego warto stworzyć bootowalny pendrive?

Powodów, które uzasadniają tworzenie nośnika z systemem operacyjnym Windows, jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim większość nowoczesnych komputerów wykorzystuje porty USB w wersji 2.0 lub 3.0, więc instalacja systemu przebiega znacznie szybciej niż ze zwykłej płyty. Poza tym większość nowo zakupionych laptopów nie posiada już napędu optycznego, co wpisuje się w filozofię produkcji sprzętu możliwie najcieńszego i o jak najmniejszych gabarytach. Dlatego bootowalny pendrive z Windows rozwiązuje problemy wynikające z nieprawidłowego działania systemu operacyjnego na laptopie.

Jak stworzyć dysk Flash USB z systemem Windows?

Do tworzenia bootowalnego pendrive (a także płyty DVD) można wykorzystać narzędzia oferowane przez firmę Microsoft. W pierwszej kolejności przejdź na stronę pobierania oprogramowania Windows.

Wystarczy wybrać wersję Windowsa, która ma zostać zapisana na nośniku, a następnie podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Ta opcja jest dostępna dla systemów Windows 7, 8.1, 10 oraz 11. Narzędzie Microsoft jest proste w obsłudze:

 • uruchom instalator Windows, a następnie zaakceptuj postanowienia umowy licencyjnej;

 • spośród dwóch dostępnych opcji wybierz - “Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD, lub plik ISO) dla innego komputera”; W przypadku instalatora dla Windows 11 najpierw zostaniemy poproszeni o wybór wersji oraz języka.

 • w kolejnym oknie możesz zmienić kilka opcji, w tym język systemu, jego architekturę lub wersję; Ponownie instalator Windows 11 odrobinę się różni i w tym wypadku mamy do wyboru nośnik (dysk flash USB). W przypadku Windows 10 jest to kolejny krok.

 • wybierz pendrive, który ma zostać “zbootowany” i kliknij “Dalej”;

 • pliki instalacyjne dla Windows pobiorą się automatycznie z serwerów Microsoft, wystarczy, że zaczekasz na koniec procesu.

Kiedy na ekranie pojawi się komunikat, “Twój dysk flash USB jest gotowy”, możesz usunąć pendrive’a oraz wyłączyć komputer. Zamiast tego możesz też pobrać obraz ISO, który wypalisz na płycie. Z obrazu również zainstalujesz Windows, ale będziesz potrzebował managera plików ISO, np. PowerISO lub DaemonTools Lite.

Czego potrzebujesz, aby zrobić bootowalny pendrive?

Bootowalny pendrive USB przy użyciu narzędzia Microsoftu stworzysz łatwo pod warunkiem, że spełnisz kilka wymagań:

 • podstawą jest stabilne (i możliwie szybkie) łącze internetowe, ponieważ dane trzeba pobrać z sieci. Z im wyższej jakości internetu korzystasz, tym szybciej przebiegnie download;
 • nośnik USB (np. pendrive), dysk zewnętrzny lub płyta DVD. Ważne, aby nośnik pamięci był pusty, ponieważ cała jego zawartość zostanie usunięta. Minimalna zawartość miejsca potrzebnego do wykonania bootowalnego pendriva to 8 GB. W przypadku płyt potrzebna będzie dwuwarstwowa DVD. Dla starszych systemów niż Windows 10 wystarczy 4 GB wolnego miejsca;
 • klucz produktu - to 25-znakowy klucz licencyjny przypisany do konkretnej kopii systemu Windows. W ten sposób potwierdzasz, że masz prawo do korzystania z licencji na system operacyjny. W zależności od tego, w jaki sposób nabyłeś komputer z systemem Windows, klucz może znajdować się w różnym miejscu. Jeśli nie możesz go znaleźć - skontaktuj się bezpośrednio z producentem.

Ważna uwaga na sam koniec - jeśli chcesz zainstalować Windows od nowa, pamiętaj, aby utworzyć kopię zapasową wszystkich plików zapisanych na dysku. Dzięki temu unikniesz ewentualnych strat w danych.

Sprawdź też wpis na blogu Soft360: Jaki program do backupu danych — TOP 5

Jak utworzyć bootowalny pendrive Windows przy użyciu dedykowanego oprogramowania?

Pendrive USB z systemem operacyjnym możesz też stworzyć, korzystając z jednego spośród dostępnych programów. Warto zwrócić uwagę czy współpracuje on z narzędziami “ratunkowymi” wspierającymi odzyskiwanie partycji, jak chociażby Clonezilla czy SystemRescueCD.

Jednym z nich jest Rufus. Wyróżnia się on intuicyjnym interfejsem, a jednocześnie pozwala na wybór kilku przydatnych opcji, jak schemat partycji czy typ systemu zapisu plików (np. NTFS lub FAT32). Zaletą Rufusa jest jego lekka konstrukcja oraz fakt, że aplikacja jest w pełni darmowa.

Dla wielbicieli Linuxa polecamy program UNetBootin. Aplikacja obsługuje kilkadziesiąt najbardziej popularnych dystrybucji systemu operacyjnego. Bootowalny dysk stworzysz w kilku prostych krokach. Warto wspomnieć, że dystrybucje Linuxa zostały wyposażone w systemową opcję zapisu OS na pendrive. Z kolei Universal USB Installer wspiera bootowanie dysków zarówno z systemem Windows, jak i Linux/BSD.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości. Do innych programów bootujących USB można zaliczyć aplikację Ventoy czy Etcher. Zwłaszcza ten ostatni jest prosty w obsłudze. Wystarczy, że wybierzesz obraz płyty z zapisanym Windowsem oraz docelowego pendrive’a, a pliki zostaną na nim zapisane automatycznie.

Jak przebiega instalacja Windows z USB?

Instalacja systemu operacyjnego z pendrive’a przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku klasycznej instalacji z płyty. Jedyna różnica polega na tym, że musisz wybrać opcję bootowania OS z pendrive’a, a nie z czytnika optycznego. Umieść pendrive w porcie USB, a następnie zrestartuj komputer i naciśnij na klawiaturze klawisz F11 (niekiedy będzie to DEL, F2 lub F12) zaraz po uruchomieniu ekranu startowego, aby wejść do ustawień BIOS. Tam przejdź do Boot Menu. Ustaw opcję Boot from USB i wybierz nośnik, który Ci odpowiada. Następnie podążaj za poleceniami, które będą wyświetlały się na ekranie.

Czy można ręcznie zbootować system operacyjny na pendrive?

Choć lista narzędzi służących do bootowania zewnętrznego nośnika pamięci jest długa i większość z nich jest łatwa do użycia, w rzadkich przypadkach może pojawić się konieczność manualnego skopiowanie treści instalacyjnych na dysk USB, np. kiedy nie masz dostępu do internetu, więc nie skorzystasz z aplikacji Microsoftu i nie pobierzesz żadnego spośród wymienionych wyżej programów. W tym celu należy wykorzystać arkusz poleceń. Pamiętaj, aby najpierw wyposażyć się w płytę z zapisanym obrazem ISO systemu. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

 • wybierz opcję “Uruchom” i wpisz komendę “cmd”;
 • w nowym oknie wpisz “diskpart”, a następnie “listdisk”;

 • na wyświetlonej liście odnajdź pendrive, na którym ma być utworzony systemowy boot i wpisz “select disc X”, gdzie X odnosi się do numeru dysku;

 • następnie wpisuj po kolei komendy - “clean”, “create partition primary”, “active”, “format FS=FAT32 Quick” oraz “Assign”. W ten sposób oczyścisz nośnik danych, utworzysz na nim partycję główną i sformatujesz ją w schemacie FAT32. Pamiętaj, że powoduje to usunięcie wszystkich danych z dysku USB!

Następnie wystarczy przekopiować dane z płyty zawierającej obraz ISO systemu operacyjnego na pendrive i gotowe. Wystarczy, że zrestartujesz komputer i wybierzesz opcję bootowania Windowsa z dysku Flash.

Dlaczego system nie bootuje się z USB?

Jeżeli wszystkie kroki wykonałeś poprawnie, a mimo to system operacyjny nie chce załadować się z dysku Flash, upewnij się, że nie doszło do jednej z poniższych sytuacji.

Przede wszystkim sprawdź, czy nośnik pamięci nie został uszkodzony mechanicznie, a klastry pamięci nie mają statusu “Corrupted”. W takiej sytuacji odczytanie zapisanych informacji nie będzie możliwe.

Sprawdź, czy Twój komputer wspiera bootowanie USB. Jeżeli tak jest, koniecznie ustaw tę opcję w BIOS. Niektóre EFI/UEFI mogą kolidować z bootowaniem USB. Aby usunąć ten problem, sprawdź, czy w BIOS widnieje opcja “Enable Legacy Boot” lub “Disable Secure Boot”. Włącz pierwszą lub wyłącz drugą.

Pamiętaj też, że bootowalny nośnik powinien być zapisany w standardzie FAT32. Jeśli jest to NTFS, zmień format na FAT32.

Bootowanie systemu z pendrive’a jest w pełni bezpieczne, jeżeli wykonasz je prawidłowo i na dysku startowym znajdują się wszystkie niezbędne pliki. Pamiętaj, aby zawsze korzystać wyłącznie z programów nabytych w legalny sposób. Sięganie po system operacyjny pozyskany z nieoficjalnego źródła jest nie tylko nielegalne, ale wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły