Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie?

Korzystając intensywnie z zasobów Internetu, złotą zasadą jest skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Kwestie ochrony baz danych mają szczególne znaczenie w przypadku komputerów pracujących w sieci firmowej. Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto pochylić się nad problemem cyberbezpieczeństwa w miejscu pracy, by uodpornić organizację na cyberataki, którymi trudnią się hakerzy.

Cyberbezpieczeństwo w pigułce

Pod hasłem cyberbezpieczeństwa rozumiemy szeroko zakrojone działania mające udaremniać zewnętrzne ataki cyberprzestępców oraz minimalizować ewentualny błąd ludzki wewnątrz danej sieci. Nierzadko to właśnie ze względu na niedopatrzenie pracowników firmy, złośliwe oprogramowanie w łatwy sposób może przedostać się do systemu.

W żadnym wypadku znaczenia kwestii cyberbezpieczeństwa - ze względu na rosnącą obecność technologii w życiu codziennym i zawodowym - nie można bagatelizować. Chcąc funkcjonować w morzu informacji, udostępniamy coraz więcej wrażliwych danych, które stają się obiektem zainteresowania cyberprzestępców. Dlatego do dobrych praktyk należy zwiększenie ochrony wszelkiego rodzaju zasobów cyfrowych. Dotyczy to zarówno plików, jak i nawet nośników fizycznych.

Prowadząc biznes, szczególnie ważnym staje się ochrona danych osobowych klientów. Naruszenie bezpieczeństwa w tym przypadku może narazić dany podmiot gospodarczy nie tylko na poważne straty finansowe, ale i równie istotne nadszarpnięcie wizerunku. Dlatego praktyki związane z bezpieczeństwem cyfrowym są powszechnie stosowane we wszelkiego rodzaju platformach e-commerce. Dotyczy to zarówno dużych podmiotów gospodarczych, jak i małych firm, gdzie budowa bezpiecznej usługi dla użytkowników buduje rzetelność marki.

Po-covidowa rzeczywistość

Dlaczego zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem są tak bardzo istotnym zagadnieniem? Okres pandemii w pewien sposób przewartościował myślenie o nowoczesnym biznesie w świadomości przedsiębiorców. Czas ten przede wszystkim pokazał, że przedsiębiorstwa muszą być przygotowane na szybkie podejmowanie decyzji, bo dynamika rozwoju infrastruktury sieciowej stawia zupełnie nowe wyzwania. Za jej pomocą łączymy się z pracownikami, naszymi kontrahentami oraz oferujemy swoje produkty i usługi.

Pandemia poważnie przetasowała również rynek pracy. Obecnie ogromna rzesza pracowników z najróżniejszych branż wykonuje swoje obowiązki zawodowe w modelu zdalnym. Na przestrzeni ostatnich lat odsetek pracodawców nastawionych negatywnie do pracy z domu znacząco zmalał. Dlatego coraz więcej użytkowników sięga po narzędzia do zdalnej pracy i komunikacji, pozwalające na obieg dokumentów i przechowywanie danych w formie cyfrowej.

Zagrożenia czyhające w Internecie

Cyberprzestępcy nie mają dni wolnych. Gruntowne analizy wykonane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa za rok 2021 wykazały niebezpieczny trend w postaci wzrastającej liczby najróżniejszych ataków. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorstwa w coraz większym zakresie wykorzystują możliwości, jakie daje Internet, a nieustępliwe działania hakerów mają na celu odnajdywanie słabych punktów w naszych zabezpieczeniach.

Współcześnie chcąc uzyskać dostęp do urządzeń firm i ich klientów nie trzeba już posiadać kompleksowej wiedzy informatycznej. Gotowych narzędzi napisanych w celu realizacji cyberataków jest od groma. Co więcej, nieustannie ewoluują i są coraz bardziej zaawansowane technicznie. Nowe zagrożenia pojawiają się niemal każdego dnia.

W roku ubiegłym najpoważniejsze zagrożenia dotyczyły ataków ransomware, polegających na blokadzie dostępu użytkownika do swojego komputera, a następnie żądaniu okupu za jego odszyfrowanie. Nie brakowało także ataków typu phishing, gdzie dane użytkownika stają się głównym celem tego typu zagrożenia. Zresztą masowy wyciek danych pracowników oraz klientów wcale nie był rzadkością.

Finalnie ochrona danych w mediach społecznościowych, bankowość internetowa, czy wreszcie kwestia odpowiednich haseł i stałych aktualizacji - to tylko niektóre z niebezpieczeństw w cyberprzestrzeni, na które narażeni są nie tylko indywidualni użytkownicy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy.

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo firmy?

Jest wiele sposobów na to by, ochronić się przed atakami cyberprzestępców. W przypadku dużych, a także średnich firm opracowuje się gruntowne strategie oraz korzysta z usług profesjonalistów, dbających o to, by systemy były należycie szczelne. A co w przypadku małych firm? Jak samodzielnie można zwiększyć cyberbezpieczeństwo swojej domowej lub firmowej sieci?

  • Do zwalczania zagrożeń korzystaj wyłącznie z dobrego programu antywirusowego. Jest on niezbędnym oprogramowaniem na komputerze firmowym, a także serwerze.
  • Inwestycja w wirtualne sieci typu VPN pozwala znacząco zwiększyć cyberbezpieczeństwo.
  • Aktualizacje oprogramowania usuwają luki, co pozwala na znaczne ograniczenie zagrożeń.
  • Bezpieczeństwo zależy od jakości hasła. W tej kwestii absolutnie nie warto iść na skróty.
  • Użytkownik powinien wykonywać cykliczne backupy danych w ilości większej niż tylko jedna. Można sięgnąć po lokalny serwer danych (NAS) oraz usługę w chmurze.
  • Cyberbezpieczeństwo zależy także od świadomości pracowników. Potencjalne szkolenia mogą pogłębić wiedzę na temat tego, co grozi użytkownikowi w sieci.

Ochrona przed zagrożeniami - podsumowanie

W kwestii edukacji konsumentów w zakresie cyberbezpieczeństwa (ot choćby w tym, by nie odczytywać podejrzanych wiadomości) jest jeszcze wiele do zrobienia. Odbiorcy końcowi oczekują ochrony idealnej: bardzo skutecznej, nieobciążającej zbytnio urządzeń końcowych, w postaci kompleksowej i oczywiście bezpłatnej usługi, a czasem przez zwykłe roztargnienie doprowadzają do zainfekowania komputerów w firmie. Niestety taki stan rzeczy jest nieosiągalny. Poszukując należytej ochrony przed zagrożeniami, polecamy zapoznać się z naszą szeroką ofertą oprogramowania renomowanych marek. Jeśli idzie o kompleksowe cyfrowe bezpieczeństwo, mamy wszystko, czego potrzebuje Twoja firma!

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły