Parallels Desktop - co to jest i do czego służy?

Urządzenia działające na systemach macOS i Windows nie są standardami kompatybilnymi, różniąc się niemal na każdym możliwym poziomie - od obsługiwanego sprzętu po dostępne narzędzia. Dzięki Parallels Desktop skrajnie odmienne systemy operacyjne uruchomimy na jednej maszynie, co otwiera przed użytkownikiem wiele możliwości.

Prastary spór o wyższość komputerów Mac nad urządzeniami korzystającymi z systemu Windows jest głęboko zakorzeniony w branży technologicznej. Przewaga jednego systemu operacyjnego nad drugim zdaniem niektórych jest ewidentna. Inni natomiast uznają dyskusję za niemożliwą do jednoznacznego rozstrzygnięcia. Mimo tego użytkownik komputera Mac w niektórych przypadkach może zechcieć uruchomić system Windows, a tym samym niektóre aplikacje kompatybilne z rozwiązaniem firmy Microsoft. Zakup nowego komputera specjalnie w tym celu, aby np. przetestować aplikacje biurowe systemu Windows lub inne jego funkcje, większego sensu nie ma. W takim wypadku należy zainteresować się narzędziami do tworzenia maszyn wirtualnych, które sprawiają, że obsługa Mac i Windows staje się realna.

Do czego możesz potrzebować maszyny wirtualnej?

Maszyny wirtualne to środowisko pozwalające na uruchamianie programu na sprzęcie lub systemie pierwotnie do tego niedostosowanym. W systemie Windows to także wygodny sposób testowania rozwiązań co, do których sprawności lub bezpieczeństwa mamy wątpliwości. Aplikacja uruchomiona przez maszynę wirtualną niejako „myśli”, że działa na odpowiednim sprzęcie, podczas gdy w istocie pracuje w środowisku tylko udającym docelową platformę. Dzięki temu Mac i Windows mogą koegzystować.

Parallels Windows 10

Proces obsługi maszyn wirtualnych jest przydatny w sytuacjach, kiedy potrzebujesz skorzystać z różnych systemów operacyjnych jednocześnie bez konieczności inwestycji w nowy sprzęt. Nie ma też sensu nadpisywać istniejącej instalacji systemu. Możesz skorzystać z maszyny wirtualnej w roli środowiska testowego, pozwalając uruchamiać programy napisane dla innej architektury bez nanoszenia zmian lub tylko z niewielkimi modyfikacjami. Aplikacja x86-64 odpalona na chipie Apple M1? Nic trudnego!

Na rynku dostępne jest darmowe oprogramowanie, które pozwoli przetestować zalety maszyny wirtualnej, ale rozwiązanie tego tupu niesie ze sobą sporo ograniczeń. Jeśli po testach wiesz, że programy do wirtualizacji systemów operacyjnych to coś, czego potrzebujesz to znajdziesz u nas klucz aktywacyjny najnowszej wersji oprogramowania Parallels Desktop na komputery z systemem macOS, pozwalającego działać na komputerze od Apple, jak z systemem Windows.

Stwórz maszynę wirtualną na komputerze Mac z Parallels Desktop

W skrócie Parallels Desktop umożliwia uruchamianie aplikacji przeznaczonych na systemy Windows - w tym sam OS Microsoftu - na komputerach Mac. Użytkownik może uruchamiać aplikacje Windows z Docka, korzystać z gestów dla komputerów Mac w aplikacjach systemu Windows oraz swobodnie kopiować i przenosić dane pomiędzy systemami.

Parallels Desktop to całkiem wydajne rozwiązanie, dzięki czemu aplikacje działają płynnie. Oprogramowanie nie ogranicza wydajności i pozwala na używanie popularnych aplikacji dla systemu Windows, takich jak Microsoft Office, Internet Explorer, Viso. Oprócz tego na komputerze, na którym zainstalowany jest system operacyjny macOS umożliwia uruchomić rozmaite programy od wszelkiej maści najbardziej wymagających programów graficznych, po narzędzia programistyczne Microsoft Visual Studio 2019 i wiele więcej.

Parallels Microsoft Visual Studio 2019

Komputer Mac sam z siebie nie uruchomi systemu Windows i vice versa. Oczywiście system operacyjny na niekompatybilnym urządzeniu można próbować zainstalować ręcznie, acz wymaga to sporej wiedzy, nakładu pracy i nierzadko czasu. W tym wypadku atutem oprogramowania Parallels Desktop 17 jest prostota działania. Bez konieczności ponownego uruchamiania komputera, dzięki Parallels Desktop rozpocznij pracę w kilka minut, przenosząc wszystkie swoje pliki, aplikacje, zakładki przeglądarki. Co ważne, oprogramowanie nie spowalnia komputera Mac.

Możliwości Parallels Desktop 17

Parallels Desktop obsługuje różne systemy operacyjne m.in. Windows 10 oraz starsze wersje Okienek Microsoft, różne wydania Linux, czy też Chrome OS. Na aplikacjach Windows i systemach operacyjnych uruchomionych w maszynie wirtualnej nie kończy się użyteczność opisywanego programu. Użytkownik pod ręką ma spory wachlarz narzędzi — czyść dysk, rób zrzuty ekranu, pobieraj wideo i nie tylko — wszystko za pomocą jednego kliknięcia.

Parallels Windows 10 funkcje

Parallels to część potentata rynku software pod postacią Corel Corporation, słynącego głównie z tworzenia specjalistycznych aplikacji graficznych. Dla komputerów Mac producent przygotował wersje softu, o których piszemy poniżej.

Parallels Desktop 17 Standard

Zawiera podstawowe funkcje, na czele z możliwością pobrania oraz instalacji systemu operacyjnego firmy Microsoft jednym kliknięciem i opcją dostosowania paska dotykowego do Windows. Oprócz tego aplikacja poradzi sobie z najbardziej wymagającymi programami takimi jak Microsoft Visual Studio 2019 lub Adobe Photoshop.

Parallels pasek dotykowy Windows 10

Parallels Desktop 17 Pro Edition

Rozszerzona wersja Parallels Desktop 17 Pro Edition pozwala konwertować pakiety maszyn wirtualnych na pojedynczy plik do przesłania lub wdrożenia. Dodatkowo można w niej zmieniać nazwy sieci na niestandardowe, tworzyć zrzut pamięci oraz uruchamiać sesję SSH z menu. Parallels Desktop zapewnia obsługę wirtualizacji zagnieżdżonej (technologia VT-X), która umożliwia uruchamianie Hyper-V oraz innych typów maszyn wirtualnych i emulatorów.

Parallels Desktop Pro Edition

Jeśli chcesz bliżej poznać funkcje Parallels Desktop, zwróć się z pytaniem do konsultanta Soft360.pl. W krótkim czasie otrzymasz wyczerpującą odpowiedź, która pomoże podjąć ostateczną decyzję o zakupie programu w naszym sklepie.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły