Aktualności #10 Technologiczne i software`owe podsumowanie grudnia 2022

Grudzień zwykle nie rozpieszcza nowościami, spektakularnymi wydarzeniami czy tematami do plotkowania - no może poza promocjami na sprzęt i oprogramowanie. Jest jednak miesiącem podsumowań, kiedy to próbujemy jakoś zsyntetyzować miniony rok. W naszym podsumowaniu skupimy się jednak na tych kilku wydarzeniach, które realnie na rynek IT i oprogramowania komputerowego wpłynęły, choć i zerkniemy sobie na rok 2022.

Sztuczna inteligencja 2.0?

Chyba każdy, kto, choć w umiarkowanym stopniu interesuje się technologią i jej rozwojem wie, że przyszłość należy do AI, prawda? Stety niestety, jest to przyszłość dość odległa, niemniej jak pokazuje ChatGPT - możliwość takiego zaprogramowania bota, by ten był w stanie prowadzić z nami rozmowy na niemalże ludzkim poziomie, to nie fizyka kwantowa.

OpenAI Chat - co to

O ChatGPT w ostatnich miesiącach mówi i pisze się dużo, głównie w kontekście tego, jak dopracowany jest chatbot od OpenAI. Faktycznie jest taki dobry? Cóż, w grudniu pewien profesor filozofii na Uniwersytecie Furmana w Greenville przyłapał swoją studentkę na oszukiwaniu z wykorzystaniem ChatGPT i poinformował w swoich mediach społecznościowych, że bot odpowiednio “nakarmiony” informacjami potrafi budować zdania i rozmawiać w sposób do złudzenia przypominający rozmowę z drugim człowiekiem.

Zakładki w notatniku w Windows 11?

Niedawny wyciek zrzutów ekranu z aktualizacji popularnego Notatnika pokazuje, że Microsoft stale rozwija nawet te najbardziej podstawowe programy zintegrowane ze swoim systemem operacyjnym. Debiut zakładek w Notatniku nie jest może zmianą, która odmieni branżę IT, ale trzeba przyznać, że dla wielu z nas będzie to niezwykle przydatna, pomocna na co dzień funkcja. Brawo Microsoft - mała rzecz, a cieszy!

Zakładki w notatniku - Windows 11

Screenshot usunięty z Twittera po kilku minutach

Unijna impreza za 1,8 miliona złotych w metaverse

Oj, nie ma się co rozwodzić! Ot, Departament Pomocy Zagranicznej Komisji Europejskiej zorganizował w metaverse wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości pracy, którą ów departament wykonuje. Pomysł niezły, trzeba przyznać. Szkoda tylko, że na imprezę kosztującą grubo ponad 350 tys. euro łącznie przyszło, zalogowało się do nowej wirtualnej rzeczywistości 6 osób.

Metaverse

Google podsumowuje rok 2022

Bez tego newsa nie moglibyśmy podsumować grudnia! Google wydało klasyczne dla siebie podsumowanie, w którym nie tylko skupia się na tym, które rynki rozwijają się najszybciej, ale przede wszystkim pokazuje, czego szukaliśmy w wyszukiwarce, wpisując „jak”, „gdzie”, “, kiedy” itd. I tu kluczowa ciekawostka - wśród pytań zaczynających się od „ile” na drugim miejscu znalazło się: „ile kolan ma pies”? Zostawiamy to bez komentarza.

Jaki był ten 2022 rok?

Ubiegły już rok zapamiętamy nie tylko jako rok, w którym to Elon Musk kupił Twittera, a Microsoft raczył nas aktualizacjami do Windowsa 11 praktycznie co chwilę. Był to również rok zmian w serwisach streamingowych, rok słaby dla Netflixa, który romansował nawet z reklamami w kontach wybierających najtańszy abonament, a także czas, w którym firmy IT przekonały się, że wzrost nie jest stanem permanentnym - o czym świadczą masowe zwolnienia, od Meta po Amazona. W 2022 roku wróciły do nas również targi w klasycznej formie znanej sprzed pandemii koronawirusa, choć ciągle w wariancie oszczędnym - ot choćby IFA nie wzbudziła szczególnych emocji.

Co przyniesie rok 2023? Cóż, mając na uwadze globalne problemy gospodarcze oczekiwać można chęci stabilizowania sytuacji na rynku IT oraz oprogramowania komputerowego przez największych graczy, a także dążenia do usystematyzowanego wzrostu. W 2023 teoretycznie nie ma co spodziewać się przełomowych zmian, choć tu niczego nie można być pewnym - wszak IT od lat wymyka się przewidywaniom największych branżowych teoretyków.

W kategorii: Aktualności

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły