Aktualności 12 Technologiczne i software`owe podsumowanie lutego 2023

Jakie nowości w świecie IT przyniósł luty 2023 roku? Technologia z wolna wychodzi z zimowego marazmu, co zwiastują targi MWC, które wystartowały pod koniec miesiąca w Barcelonie. Miesiąc jednak, choć dość krótki, obfitował w ciekawe newsy, premiery, wydarzenia, o których wspomnimy - w końcu warto być na bieżąco!

APT Lazarus nowy koń trojański

Nowy koń trojański na rynku - strzeżcie się użytkownicy Windowsa

Według badaczy z ESET, jednego z liderów na rynku oprogramowania zabezpieczającego nasze komputery domowe i firmowe, grupa APT Lazarus z Korei Północnej stworzyła nowego konia trojańskiego, który bezpośrednio zagraża użytkownikom systemów z rodziny Windows. Oprogramowanie, jak to często ma miejsce przy tego typu zagrożeniach, pozwala na kradzież plików z zainfekowanego komputera oraz na wykonywanie określonych akcji na takim komputerze. Rzecz nazywa się WinorDLL64 i jest częścią narzędzia Wslink. Zalecamy ostrożność i wyposażenie swojego sprzętu w wysokiej jakości oprogramowanie zabezpieczające, choćby to dostarczane przez markę ESET.

narzędzia do rozpoznawania napisanych tekstów przez CHATGPT

ChatGPT nie taki idealny?

Sztuczna inteligencja, a tym samym niezwykle popularny ChatGPT to bez wątpienia coś, co zdominowało opinię publiczną zainteresowaną światem IT, ale nie tylko. Po fali newsów i bardziej rozbudowanych artykułów, traktujących o tym, jakoby to ChatGPT już dzisiaj był tak doskonałym narzędziem, że zwiastuje realny kres dziennikarstwa, entuzjazm nieco opadł. Jak okazało się niedawno, powstały już narzędzia potrafiące rozpoznawać teksty napisane przez ChatGPT. Jak więc widać, choć AI to niewątpliwie przyszłość, jeszcze trochę czasu minie nim zacznie wykonywać pracę za nas w perfekcyjnym wymiarze.

Koniec dominacji Google?

Czy sztuczna inteligencja położy kres bezsprzecznej dominacji wyszukiwarki Google? Opinie są podzielone, ale warto przytoczyć, że uważa tak choćby Bill Gates, jedna z ikon świata IT i niewątpliwy autorytet.

– „Google posiada większość zysków z wyszukiwarki, a te w końcu spadną podobnie jak jego udziały, ponieważ Microsoft był w stanie dość szybko poczynić ruch w tym kierunku” – powiedział Gates, nawiązując do implementacji ChatGPT w wyszukiwarkę Bing.

CHATGPT w wyszukiwarce BING

Czy faktycznie AI zmieni to, w jaki sposób będziemy poszukiwać treści w sieci, pokażą najbliższe miesiące i lata. Entuzjazm samego Gatesa ocenić trzeba zaś przez pryzmat oczywistego sprzyjania poczynaniom Microsoftu, firmy, której jest przecież współzałożycielem.

Microsoft Teams Premium i notatki na spotkaniach

Oto jest funkcja, którą docenią wszyscy pracujący zdalnie lub działający w rozproszonej strukturze. Microsoft Teams Premium otrzyma możliwość przygotowywania notatek ze spotkań! Funkcjonalność, o której mowa działa w oparciu o rozwiązania przygotowane przez OpenAI, które przy wsparciu sztucznej inteligencji potrafią sporządzać notatki i podsumowania ze spotkań online. Funkcjonalność zapowiada się doskonale, nie tylko bowiem pomoże w agregowaniu informacji z danych spotkań, ale również będzie nieocenionym wsparciem dla tych, którzy w ciągu dnia odbywają mnóstwo takich rozmów online i nie wszystkim mogą poświęcić maksimum uwagi. Gotowe, uszeregowane notatki ze spotkania, na którym było się tylko gościem? Oto zbawienny wpływ technologii na pracę hybrydową w 2023 roku!

W kategorii: Aktualności

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły