Aktualności #14 Technologiczne i software`owe podsumowanie kwietnia 2023

Za nami Wielkanoc, przed nami majówka - w Polsce tegoroczny kwiecień to miesiąc, który wsławi się w zasadzie głównie odpoczynkiem od pracy i przygotowywaniem się do… Odpoczynku od pracy. Szczęśliwie, w świecie technologii nie ma zastoju i choć czekamy na główną atrakcję tej połowy roku, czyli konferencję Google I/O 2023, to trzeba przyznać, że i w ostatnich tygodniach trochę się działo.

Koniec Microsoft Teams jako części pakietu Office

Właściciele usługi Slack złożyli skargę na Microsoft, w której treści przeczytać można, że ich zdaniem dołączenie komunikatora Microsoft Teams do pakietu Office jest działaniem monopolistycznym. Temat jest dyskusyjny, choć perspektywę spółki zarządzającej komunikatorem Slack trzeba zrozumieć - wszak Teams to jeden z ich głównych rywali na polu rozwiązań do komunikacji biznesowej.

Microsoft, najpewniej obawiając się oficjalnego dochodzenia i potencjalnej kary ze strony Komisji Europejskiej zdecydował się rozdzielić oba twory. Innymi słowy, Microsoft Teams, którego popularność wystrzeliła w okresie pandemii i do dziś utrzymuje się na wysokim poziomie, nie będzie już integralną częścią pakietu Office.

Wybrano rządowe laptopy dla 4-klasistów

Oficjalnie zakończył się przetarg na laptopy, które otrzymają od rządu uczniowie 4 klasy szkoły podstawowej. Przetarg wygrała firma x-kom, która zaproponowała (spełniający wymogi programu) biznesowy laptop ASUS ExpertBook B1502CBA. Pojedyncze urządzenie ma kosztować 2952 zł brutto, cechować się optymalną wydajnością, ekranem o rozdzielczości FullHD o przekątnej 15,6 cala oraz niezłą wagą w okolicach 1,7 kilograma. Specyfikacje uzupełni 8 GB pamięci RAM, dysk twardy SSD o pojemności 256 GB oraz zestaw najbardziej przydatnych portów, od USB-C, po HDMI. W przetargu łącznie udział wzięło 14 firm.

Elon Musk dołącza do wyścigu o stworzenie najlepszej AI

Mimo listu otwartego, w którym Elon Musk oraz inne tuzy świata technologii apelowały o wstrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji, charyzmatyczny właściciel Tesli zdecydował, że ta technologia nie może rozwijać się bez jego udziału. Założył więc firmę X.AI, która skupi się właśnie na rozwoju sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę fakt, że Musk otwarcie krytykuje działania OpenAI, nowe przedsięwzięcie może skupić się na alternatywnych drogach rozwoju AI. Czy jednak tak w istocie będzie, czas pokaże.

Nadchodzi Google I/O 2023. Nadchodzi Pixel Fold?

Już niebawem, bo 10 maja odbędzie się konferencja Google I/O, na której, jak liczą entuzjaści nowych technologii, pokazany zostanie nie tylko nowy system Android, ale i nowe telefony Google spod szyldu Pixel. Najwięcej emocji budzi zdecydowanie Pixel Fold, czyli teoretycznie pierwszy składany smartfon producenta.

Co wiemy o rzekomo nadchodzącym urządzeniu? Na zewnątrz znaleźć ma się w tym modelu ekran o przekątnej 5,8 cala, a wewnątrz panel o przekątnej 7,6 cala. Smartfon ma ważyć 284 gramy, ma być wodoszczelny i wydajny - za co odpowiadał będzie procesor Google Tensor G2 i 8 GB pamięci RAM. Czy będzie to powiew świeżości w świecie smartfonów? Przyjdzie nam sprawdzić już niebawem!

W kategorii: Aktualności

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły