Aktualności #18 Technologiczne i software`owe podsumowanie sierpnia 2023

Koniec sierpnia to czas, gdy wszyscy myślą już o międzynarodowych targach IFA w Berlinie, gdzie miłośnicy konsumpcyjnego IT będą podziwiali nowości pokazywane przez światowych gigantów. Czy targi przyniosą coś spektakularnego? Trudno powiedzieć - co roku pojawiają się tam interesujące, ciekawe produkty, ale co roku widać też rozczarowanie wśród dziennikarzy. Sierpień to jednak nie tylko zwiadtun targów IFA, sprawdźmy więc, co jeszcze działo się w tym miesiącu w technologii.

Już nie Twitter a X

Trudno nadążyć za Elonem Muskiem. Nie ważne w sumie, czy jego Tesla prezentuje coś nowego, czy on sam zaczyna jakiś nowy projekt - zawsze wykonuje często niezrozumiałe rzeczy i zawsze wychodzi na tym dobrze. Czy zmiana logo, nazwy i części przynajmniej zasad obowiązujących do tej pory na popularnym Twitterze to dobry krok? Wielu krytykowało miliardera, ale faktem jest, że Twitter - dziś X, działa dalej, ma się dobrze i ciągle pozostaje jednym z największych serwisów komunikacyjnych na świecie.

Elon Musk zmienia nazwę Twittera na X

Kolejna nieudana aktualizacja Windows 11?

Wydana w sierpniu aktualizacja KB5029351 dla Windowsa 11 stwarza problemy użytkownikom. Okazało się, że nowa łatka potrafi identyfikować niektóre procesory jako niewspierane przez system Windows, co skutkuje zawieszeniem komputera i wyświetleniem niebieskiego ekranu BSOD. Microsoft zdecydował się pomóc użytkownikom swojego OS-u i zasugerował… Wstrzymanie się z aktualizowaniem systemu.

Błąd związany z aktualizacją Windows 11

Rządowe laptopy dla czwartoklasistów wybrane

Oficjalnie zdecydowano jakie laptopy dostaną uczniowie 4 klas szkół podstawowych. Modele różnią się między sobą, na każde województwo przypadnie inny sprzęt - podobnej klasy i o zbliżonej cenie. Udostępnione informacje nie obejmują jeszcze wszystkich województw, ale z tego, co już wiemy, uczniowe otrzymają w prezencie następujące komputery:

  • HP ProBook 440 G9,
  • Dell Latitude 3540,
  • Acer TravelMate P2 TMP215-54.

Wyszukiwarka Google ze wsparciem AI

Choć Google to wciąż lider wśród internetowych wyszukiwarek, gigant czuje oddech konkurencji i podejmuje działania odpowiadające na decyzję Microsoftu o integracji sztucznej inteligencji z wyszukiwarką Bing. Implementacja AI w najpopularniejszą wyszukiwarkę na rynku ma pomóc w wyłapywaniu fake newsów oraz umożliwić szybsze docieranie do definicji trudnych słów. AI ma też pomóc w promowaniu w wynikach wyszukiwania większych, bardziej rozbudowanych i merytorycznych treści.

Wsparcie Google przez AI

Jest mObywatel, będzie mRolnik?

Minister rolnictwa zapowiedział niejako powstanie aplikacji mRolnik, zbliżonej zasadą działania do popularnego mObywatela. Software ma odpowiadać na potrzeby rolników, umożliwić im zgłaszanie sytuacji kryzysowych oraz rozwiązywanie spraw urzędowych. Kiedy aplikacja ujrzy światło dziennie i co dokładnie zaoferuje rolnikom? Tego nie wiadomo, nie podano do tej pory żadnych szczegółów.

Aplikacja mRolnik

Mapy Google i bilety PKP

Osoby często podróżujące PKP Intercity ucieszą się z nowości w mapach Google. Opcja “Kup bilet” umożliwi zakup takowego na połączenia realizowane właśnie przez PKP Intercity i załatwienie wszystkich formalności przed podróżą. To krok w dobrą stronę i wybitnie przydatne rozszerzenie funkcjonalności cenionych i powszechnie używanych map od Google.

Kupno biletów w Google Maps

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły