Aktualności #2 Technologiczne i software`owe podsumowanie kwietnia

Jakie nowości w świecie oprogramowania przyniósł kwiecień? W branży jak zwykle dzieje się dużo, choć spektakularnych nowości brak. Może dlatego, że świat IT zdominowały poczynania Elona Muska i jego próby przemodelowania Twittera na swoją modłę. To persona ważna i rozpoznawalna, ale skupmy się na bardziej software`owych tematach. Ot choćby, co dzieje się z Firefoxem, czy co tam nowego w Windowsie?

Przeglądarkowe perypetie

Microsoft zebrał od swoich użytkowników mnóstwo niepochlebnych komentarzy po tym, jak w Windowsie 11 utrudniał zmianę domyślnej przeglądarki internetowej. Dla giganta z Redmond jedyną bowiem słuszną opcją był Microsoft Edge, który, choć faktycznie świetny, nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Przecież każdy ma swoje przyzwyczajenia i preferencje, prawda? Jak się okazało, kwietniowa aktualizacja systemu naprawia w oczach wielu użytkowników niezwykle irytującą kwestię nadawania uprawnień domyślnej przeglądarki. Wcześniej należało nadać uprawnienia np. takiemu Firefoxowi z osobna dla każdego z rozszerzeń, od PDF do HTML. Dziś jest to banalne i wystarczy nadać wybranej przeglądarce odgórnie ustawienie domyślne. Ot takie proste, a zajęło Microsoftowi tyle czasu. Skoro już wspomnieliśmy o Firefoxie, ukochanej przeglądarce wielu aktywnych internautów, to warto zaznaczyć, że nie radzi sobie ona na rynku najlepiej. Dane za marzec, ale powszechnie komentowane w kwietniu, pokazują, że Lisek ma obecnie 7,57% udziałów na rynku przeglądarek. To spadek względem lutego, kiedy to odnotował 9,18%. Czy to początek końca Firefoxa? Zostawmy to pytanie bez odpowiedzi.

Kilka mniejszych nowości

Ze względu na trwającą agresję Rosji na Ukrainę z Kaspersky Lab Polska zdecydowało się zakończyć współpracę z producentem oprogramowania antywirusowego. Innymi słowy, to koniec popularnego antywirusa na polskim rynku. Popularny darmowy program do edycji wideo DaVinci Resolve doczekał się możliwości współpracy nad projektami w chmurze. Z drugiej strony, jeden z najlepszych płatnych programów Apple Final Cut Pro doczekał się aktualizacji przygotowanej z myślą o komputerach Mac Studio. Aktualizacja wprowadza choćby możliwość wykrywania zduplikowanych w danym projekcie mediów i pozwala zmniejszać rozmiar całego klipu poprzez ponowne nieimportowanie owych mediów. Microsoft zdecydował, że jedna z najpopularniejszych wersji pakietu Office - Microsoft Office 2013 przestanie być wspierana przez producenta dokładnie 11 kwietnia 2023 roku. Mamy jeszcze zatem rok, by cieszyć się tą niezwykle popularną dystrybucją.

Fundamentalne zmiany w Unii Europejskiej

Stało się! Komisja Europejska ogłosiła osiągnięcie kompromisu w sprawie ustawy o usługach cyfrowych, znanej jako DSA. Nowe przepisy wprowadzą kolosalne zmiany w kontekście świadczenia usług online. Co wprowadzi nowa ustawa? Wymusi na usługodawcach konieczność wprowadzenia mechanizmów pozwalających na łatwe oznaczanie nielegalnych treści, ale przede wszystkim - skontroluje algorytmy wykorzystywane przez gigantów świata technologii, jak Facebook (Meta) czy Google, pod kątem proponowania użytkownikom określonych treści bądź reklam. DSA to poważna zmiana przepisów dla wszystkich międzynarodowych korporacji działających na terytorium Unii Europejskiej. Firmy takie, jak wspomniany Facebook czy Google, ale także choćby Netflix będą musiały w prosty, zrozumiały sposób wytłumaczyć użytkownikom zasady udzielania rekomendacji. Co więcej, użytkownicy będą mogli odmówić profilowania, co może mieć znaczący wpływ na przychody pochodzące

W kategorii: Aktualności

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły