Aktualności #23 Technologiczne i software`owe podsumowanie stycznia 2024

Jak rozpoczął się 2024 rok w technologii? Miesiąc zdominował CES 2024 - wielkie święto entuzjastów nowych rozwiązań technologicznych, którzy masowo zjechali do Las Vegas. Co światowi giganci szeroko rozumianej branży IT pokazali podczas tegorocznych targów? Co poza CES 2024 działo się w technologii? Czas na nasze podsumowanie miesiąca!

CES 2024

Podczas tegorocznych targów liderzy technologii konsumenckich prześcigali się z nowościami. Zobaczyliśmy piękne przezroczyste telewizory OLED od LG, będące prawdziwym powiewem świeżości na rynku i czymś naprawdę przykuwającym uwagę. Chiński gigant Hisense pokazał światu telewizor ULED X 110UX, czyli 110-calowy model z podświetleniem mini LED z jasnością na poziomie 10 tysięcy nitów oraz 40 tysiącami stref wygaszania. Szokująco piękny sprzęt!

Samsung rozkochał w sobie gości targów robotem Ballie, czyli mobilnym asystentem, który potrafi podążać za swoim właścicielem niczym pies, z którym można się sprawnie komunikować. Robot ma rzekomo trafić w bieżącym roku do sprzedaży i jeśli tak się stanie, może być pewną rewolucją wśród wszelkiego rodzaju asystentów AI, a nawet ich redefinicją.

Na targach pojawiło się też mnóstwo innego, ciekawego sprzętu. Roboty sprzątające od branżowego lidera, marki Ecovacs, czy składane smartfony Samsung Flex S i Samsung Flex G, których ekran zagina się w dwie strony - oto ciekawostki godne uwagi. Podobnie jak Zenbook Duo od Asusa, będący laptopem, składającym się z dwóch dotykowych ekranów OLED i klawiatury Bluetooth.

Pamięć RAM podrożeje!

Początek roku przyniosła wieści o spodziewanych podwyżkach podzespołów komputerowych, zwłaszcza pamięci. Według analityków z firmy TrendForce prognozują nawet kilkunastoprocentowy wzrost cen pamięci DRAM oraz pamięci NAND, a zatem modułów pamięci RAM oraz dysków SSD. Podwyżki cen mają być stałe i znamienne dla całego roku 2024, więc wszyscy planujący upgrade swoich komputerów powinno możliwie szybko podjąć konkretne decyzje zakupowe.

Większe wymagania względem pamięci RAM w Windows 11

Ze względu na wzmożone implementowanie rozwiązań z zakresu AI w systemie Windows 11 wyraźnie wzrosnąć ma zapotrzebowanie na pamięć RAM w OS-ie Microsoftu. To pogłoski, branżowe przecieki, ale faktem jest, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji pociąga za sobą drenowanie mocy obliczeniowej. Mając ten fakt na uwadzę i dopuszczając prawdziwość analiz zwiastujących wzrost cen pamięci na rynku - warto w najbliższym czasie przemyśleć swoje potrzeby i ewentualnie udać się na zakupy.

Najnowocześniejsza fabryka procesorów na świecie powstanie w Niemczech

Intel otwarcie zapowiadał w roku 2023 dywersyfikację swoich zakładów produkcyjnych i dywersyfikacja ta staje się faktem. Fabryka Intela w okolicy Magdeburga w Niemczech ma być najnowocześniejszym zakładem specjalizującym się w produkcji półprzewodników w Europie, a przy tym najbardziej zaawansowaną technologicznie fabryką na całym świecie! Inwestycja w ten obiekt pochłonie 33 mld euro, ale zyski z technologicznego przeskoku mają wynagrodzić te koszty w przyszłości i tchnąć nowe życie w topowe rozwiązania Intela.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły