Aktualności 24 Technologiczne i software`owe podsumowanie lutego 2024

Początek 2024 roku upłynął nam pod znakiem CES2024, któremu towarzyszyły zapowiadane podwyżki pamięci RAM oraz wizja zwiększonego zapotrzebowania systemu Windows 11 właśnie na pamięć operacyjną. Co działo się w lutym? Cóż, przede wszystkim kolejne targi - Mobile World Congress 2024 w Barcelonie. Takie to już czasy, że event go event, a nowość pogania nowością w świecie IT.

Co ciekawego na MWC 2024?

MWC 2024 stało smartfonami i technologiami mobilnymi, tak w dużym skrócie. I w zasadzie nikogo rzecz nie powinna dziwić, wszak to targi “technologii mobilnych”, prawda? Co ciekawego pokazano w Barcelonie? Przede wszystkim bank rozbił Samsung ze swoim Galaxy Ring - pierścieniem, który w iście minimalistycznej formie ma śledzić stale nasze parametry zdrowotne oraz pomagać nam w treningach.

MWC 2024 Barcelona

Mocne uderzenie na MWC przygotował również Honor pokazując smartfon Magic6 Pro. Urządzenie pod względem specyfikacji technicznej zawojowało rynek. Urządzenie oferować ma najlepszy ekran na rynku, przebijający nawet topowe iPhone`y i Galaktyki od Samsunga, a do tego czas pracy na baterii (ogniwo ma 5600 mAh pojemności) ma wyznaczyć nowe branżowe standardy. Czy będzie tak w rzeczywistości? Przekonamy się pewnie już niebawem, gdy telefon trafi do sprzedaży.

Przezroczysty laptop od Lenovo

Lenovo pokazało podczas MWC 2024 laptopa z ekranem, który gwarantuje przezroczystość na poziomie 55 proc! Tak - przezroczystość! Ekran wykonany w technologii Micro LED to coś, czego branża jeszcze nie widziała i realna szansa na pewną innowację na laptopowym rynku. ThinkBook Transparent Display Laptop Concept - tak nazywa się opisywane urządzenie - nie otrzymał też klasycznej klawiatury, a wielki ekran dotykowy. Sprzęt robi piorunujące wrażenie, ale czy faktycznie wytyczy kierunek rozwoju nowoczesnych laptopów? Cóż, raczej należy tu zachować umiarkowany optymizm, jest to wszak segment rynku o mocno konserwatywnych podwalinach.

ThinkBook Transparent Display   Laptop Concept - przezroczysty laptop Lenovo

Problemy z procesorami Intel Core 13. i 14. generacji

Temat nie jest nowy, bo od końcówki ubiegłego roku krążą w sieci informacje o problemach ze stabilnością procesorów Intela, ale właśnie w lutym rzecz stała się mocno widoczna w social media i nagłaśniana przez wielu użytkowników. Okazuje się, że podczas wytężonej pracy, kiedy generowane jest mnóstwo ciepła, wysilone układy szybko dostają zadyszki i zapominają o wydajnej, a przede wszystkim - stabilnej pracy. Intel jest świadomy problemów z układami i pracuje nad odpowiednią aktualizacją oprogramowania.

Problemy z procesorami Intel

Google Gemini lepszy niż ChatGPT?

Nowy asystent AI od Google - Gemini, który w pewnym sensie zastąpił klasycznego Asystenta Google oraz Barda, ma być lepszy, bardziej wydajny niż ChatGPT-4 i to w wersji Turbo. Gemini Pro 1.5 obsługuje co prawa 128 tys. tokenów, co czyni go równie “bystrym”, co najpotężniejszy model językowy od firmy Open AI, niemniej Google uruchomiło Gemini w wersji obsługującej aż milion tokenów, co pokazało dystans dzielący oba modele AI. Gemini potrafi choćby przeanalizować 11-godzinną ścieżkę audio oraz nawet 700 tys. słów - to osiągnięcia, do których ChatGPT-4 Turbo jeszcze nie dorósł. Czy czeka nas zatem wzmożona walka gigantów o prym w świecie AI? Najpewniej tak!

Gamini lepszy od ChataGPT

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły