Aktualności 26 Technologiczne i software`owe podsumowanie kwietnia 2024

Wielkie targi i eventy branżowe już za nami lub przed nami, więc czas na nieco stagnacji w branży. Stagnacji, która jest potrzebna, bo pozwala na wprowadzanie na rynek i do świadomości odbiorców produktów i aktualizacji mniej spektakularnych, ale jakże potrzebnych! Co działo się w kwietniu w branży IT? Czas na nasz cykliczny przegląd.

Superkomputer w AGH

W ACK CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został zainstalowany najwydajniejszy superkomputer w Polsce i jeden z najwydajniejszych tego typu systemów na świecie. Helios, bo tak zwie się maszyna, ma moc obliczeniową na poziomie 35 PFLOPS, co jest wartością 4-krotnie wyższą niż ta, którą cechował się najwydajniejszy polski superkomputer dotychczas - Athena. Taka moc obliczeniowa plasuje Heliosa na 22. miejscu w rankingu najwydajniejszych superkomputerów na świecie - TOP500.

Nowy BIOS obniża wydajność procesorów Intel?

Problemy z wydajnością i stabilnością procesorów Intel Core 13. i 14. generacji było powszechnie komentowane w sieci - głównie dlatego, że wpływały na wydajność komputerów w grach oraz na stabilność działania. Okazało się, zdaniem obserwatorów i ekspertów, że opisane problemy wynikały z ustawień płyt głównych, które ustawiały wyższe limity mocy, co zwiększało krótkookresowo wydajność, ale wpływało na stabilność pracy komputera oraz - na wydajność w dłuższej perspektywie. Do tematu odniósł się ASUS, wypuszczając nowe BIOS-y dla płyt głównych Z790 i B760. Oprogramowanie wyposażono w funkcję Intel Baseline Profile, która umożliwia ustawienie domyślnych parametrów dla procesorów firmy Intel, a tym samym poprawia stabilność działania komputerów wyposażonych w te układy. Chciałoby się rzec - lepiej późno niż wcale.

Reklamy w Windows 11

Microsoft słynie z ciekawych pomysłów… Jednym z nich niewątpliwie jest wprowadzenie reklam do systemu wraz z aktualizacją KB5036980. Po co reklamy w systemie Windows 11? Ich celem jest proponowanie użytkownikom korzystania z nowych aplikacji, a podpowiedzi te bazować mają na najczęściej pobieranych i wykorzystywanych do tej pory programach. W oficjalnym komunikacie firmy Microsoft czytamy, że:

"W sekcji Zalecane w menu Start zostaną wyświetlone niektóre aplikacje ze sklepu Microsoft Store. Aplikacje pochodzą od niewielkiej grupy wybranych programistów".

Szczęśliwie, reklamy można w łatwy sposób wyłączyć - wystarczy wejść w "Ustawienia" - "Personalizacja" - "Start", a następnie odznaczyć opcję "Pokaż zalecenia dotyczące porad, skrótów, nowych aplikacji i nie tylko".

Większe bezpieczeństwo smartfonów z Androidem dzięki funkcji Znajdź Moje Urządzenie

Posiadacze smartfonów z systemem Android otrzymali możliwość lokalizowania urządzeń, ich zabezpieczania, a nawet resetowania dzięki funkcji Znajdź Moje Urządzenie. Po włączeniu tej opcji możemy zobaczyć, gdzie znajduje się nasz telefon oraz - co szczególnie ważne podczas zagubienia smartfona lub jego potencjalnej kradzieży - zablokować lub wyczyścić urządzenie, a nawet wytyczyć trasę, która pozwoli na nawigowanie do miejsca, w którym zlokalizowana została zguba.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły