Aktualności 27 Technologiczne i software`owe podsumowanie maja 2024

W Polsce maj jest miesiącem pewnego rozprężenia, tak w biznesie, jak i dla wielu osób prywatnie, ale świat technologii nie zwalnia nigdy! Co nowego w branży IT ujrzało światło dzienne w maju 2024 roku? Zapraszamy do lektury naszego podsumowania.

Smartfony Google Pixel oficjalnie w Polsce

W maju zadebiutowały w Polsce smartfony Google - wyczekiwane przez wielu miłośników technologii mobilnej Pixele. Otrzymaliśmy modele Google Pixel 8, Pixel 8 Pro oraz Pixel 8a, czyli najmniejszy i najtańszy z telefonów. Co wyróżnia te urządzenia? Przede wszystkim długie wsparcie aktualizacyjne producenta oraz obecność czystego systemu operacyjnego Android - zawsze w najnowszej wersji. Debiut Google w Polsce jest o tyle istotny, że amerykański gigant latami zwlekał z wejściem na Polski rynek - dobrze, że w końcu podjął decyzje o udostępnieniu swoich urządzeń polskim klientom.

Nowa wersja sztucznej inteligencji od OpenAI - ChatGPT-4o

Podczas OpenAI Spring Update firma znana z przełomowego w wielu wymiarach modelu językowego sztucznej inteligencji, czyli super popularnego ChataGPT, pokazała nową wersję swojego flagowego rozwiązania. ChatGPT-4o jest wyraźnie lepszy, sprawniejszy, dokładniejszy i szybszy od swojego poprzednika.

O jakich różnicach mowa? Nowa wersja potrafi rozpoznawać i reagować na sygnały audio w czasie 232 milisekund, co jest czasem reakcji zbliżonym do reakcji człowieka podczas prowadzenia normalnej rozmowy. Dzięki wprowadzonym zmianom interakcja z AI weszła na poziom literalnie zbliżony do płynności konwersacji międzyludzkiej.

Microsoft Surface Laptop z procesorem Qualcomm Snapdragon Elite X

Qualcomm Snapdragon Elite X ma być pewną rewolucją wśród procesorów mobilnych i właśnie w maju w sieci pojawiły się testy laptopa Microsoft Surface wyposażonego właśnie w układ firmy Qualcomm. Co jest takiego przełomowego w tym procesorze? Po pierwsze, wejście nowej firmy na rynek urządzeń przenośnych, ale nie smartfonów czy tabletów, może poważnie zagrozić pozycji takim gigantom technologicznym, jak Intel i AMD. Po drugie, procesory w architekturze ARM wykazują się doskonałą efektywnością energetyczną oraz optymalną wydajnością, co pozwolić może laptopom z systemem Windows zbliżyć się do urządzeń Apple pod względem wydajności zasilania bateryjnego oraz kultury pracy.

Google I/O 2024

Maj zdominowało wydarzenie Google I/O 2024, co nie powinno dziwić - zawsze jak branżowy gigant organizuje konferencję lub inny event, przyciąga on uwagę wszystkich. Co pokazało Google podczas swojego cyklicznego I/O? Widać orientację wokół sztucznej inteligencji w filozofii spoglądania na przyszłość branży IT przez Google oraz w nadchodzących usługach i urządzeniach.

Google zaprezentowało gościom eventu nowe możliwości swojej wyszukiwarki, oparte na sztucznej inteligencji oraz nowego asystenta Project Astra - również bazującego na AI, który ma potrafić prowadzić normalną rozmowę z użytkownikiem oraz odczytywać obraz z kamery telefonu. Brzmi jak wideorozmowa z przyjacielem? Dokładnie tak!

Co ciekawe, amerykańska firma pokazała również sposób reagowania poszczególnych aplikacji na komendy głosowe - na przykładzie Zdjęć Google zainstalowanych na telefonie. Funkcja Ask Photos pozwala np. wyszukać jakieś zdjęcie głosowo - wystarczy, że poprosimy o to nasz smartfon, na którym działa asystent zintegrowany z AI od Google - Gemini.

Canva przejmuje Affinity

Canva, jak poinformowała na firmowym blogu, poszła na zakupy i przejęła spółkę Affinity wraz z całym pakietem jej oprogramowania, czyli znanym i lubianym softem: Affinity Designer, Photo i Publisher. Co to oznacza dla użytkowników? Trudno orzec, ale zakładać można, że Canva zmieni model biznesowy wspomnianych programów z licencji wieczystych na dostęp subskrypcyjny. Tym samym największy w zasadzie konkurent firmy Adobe, wybierany przez użytkowników właśnie ze względu na licencje wieczyste, może przejść na model abonamentowy, na którym bazuje Adobe. Czy w istocie tak się stanie i jak wpłynie to na decyzje użytkowników - o tym przekonamy się w przyszłości.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły