Aktualności 28 Technologiczne i software`owe podsumowanie czerwca 2024

Czerwiec 2024 zdominowało WWDC 2024, czyli coroczna konferencja Apple, na której amerykański producent pokazuje nowości, te wyczekiwane i te nieoczywiste. W tym roku Apple dostarczyło mnóstwo radości swoim fanom, ale w minionym miesiącu nie tylko gigant z Cupertino dostarczył ciekawych newsów.

Apple Intelligence

Apple w końcu na poważnie weszło na rynek usług związanych ze sztuczną inteligencją. Apple Intelligence, bo tak nazywa się AI tej firmy (zmyślne nazewnictwo i próba wpisania się w powszechnie rozpoznawalny skrót AI) potrafi z grubsza to, co inne wiodące i obecne już od dawna na rynku rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Na smartfonach pozwala na kreatywny retusz fotografii, usprawnione wyszukiwanie czy płynną rozmowę z asystentem Siri, bardzo przypominającą to, co potrafi najnowsza wersja najpopularniejszego modelu językowego, czyli ChataGPT. Za mało więc, by mówić tu o jakiejś rewolucji ze strony amerykańskiej firmy.

Obsługiwanie iPhone`ów za pomocą ruchu gałek ocznych

Implementacja rozwiązań pozwalających na obsługę telefonów marki Apple za pomocą ruchu gałek ocznych to zdecydowanie ciekawsza z nowości zaprezentowanych podczas WWDC 2024. Co najważniejsze - taka obsługa faktycznie jest możliwa i choć dziś jeszcze bardzo zawodna, powolna i wymagająca dużo cierpliwości, to jest niewątpliwie krokiem w dobrą stronę i prawdziwą innowacją na rynku technologii mobilnych.

Problemy TVP VOD

Czerwiec 2024 wszystkim kibicom piłki nożnej kojarzy się z Mistrzostwami Europy, zaś działowi IT odpowiedzialnemu za utrzymanie i stabilną pracę serwisu streamingowego TVP, czyli TVP VOD będzie kojarzył się z atakami DDoS oraz zawodnymi serwerami. Jedynie ostatni mecz reprezentacji Polski z Francją częściowo można było obejrzeć korzystając z aplikacji TVP, pierwsze dwa spotkania na mistrzostwach niestety nie były emitowane online ze względu na awarię serwisu. Winne były rzekomo ataki DDoS. Jeśli tak było faktycznie, to sytuacja ta pokazuje dobitnie, jak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo firmowych serwerów oraz prywatnych komputerów.

Specyfikacja procesorów Intel Lunar Lake ujawniona

W sieci pojawiła się specyfikacja nowych procesorów marki Intel, które trafić mają do kompaktowych laptopów. Mowa o układach Intel Lunar Lake. Co warto wiedzieć? Nowe jednostki zostaną wydane jako jako seria Core Ultra 200V, będą bazowały na hybrydowej architekturze, łączącej 4 wydajne rdzenie Lion Cove i 4 słabsze rdzenie Skymont ze wsparciem 16 lub 32 GB pamięci RAM.

Google Gemini debiutuje w Polsce

W czerwcu zadebiutowało w naszym kraju Google Gemini, zastępując Asystenta Google. Sztuczna inteligencja od Google, choć pozostająca daleko w tyle za konkurencją, w tym genialnym ChatemGPT, zaskakuje funkcjonalnością i rozwija możliwości dawnego asystenta wyszukiwarkowego giganta. Co potrafi Gemini, bazujące na AI? W zasadzie to samo, co lubiany Asystent Google, z pewnymi nowościami - wykona za nas np. zrzut ekranu czy odpowie na pytania związane z czytaną akurat wiadomością email. Na prawdziwie przełomowe funkcje przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły