Aktualności 7 Technologiczne i software`owe podsumowanie września 2022

Nie tylko IFA! Tak powinno brzmieć hasło promujące wrzesień w świecie technologii i oprogramowania. Byłoby to jednak hasło dość buńczuczne, gdyż faktem jest, że w dziewiątym miesiącu roku świat zdominowany był przez dwa wydarzenia. Pierwszym są wspomniane targi w Berlinie, a drugim premiery nowych iPhone`ów. Nowych, droższych, bardziej elitarnych. Nie przedłużajmy, a sprawdźmy czym stała technologia w minionym miesiącu.

IFA 2022, czyli wielki powrót po pandemii?

Powrót popularnych targów w starej formule, po okresie pandemicznym, gdy wszystko, co choć próbowało odbyć się w klasycznej formie, miało niezwykle pod górkę, cieszył chyba wszystkich. I dobrze, to w końcu oznaka wracania do pewnej stabilności i to nie tylko w świecie IT. Co gorsze jednak, były to targi wybitnie niespecjalne. Oczywiście, pewne nowości ujrzały światło dziennie, ale w ogólnej skali IFA 2022 pokazała, że technologia z etapu niebywale dynamicznego wzrostu spowolniła i zamiast wprowadzania cyklicznych rewolucji, stawia na spokojną ewolucję.

Co najciekawszego pokazano na IFA 2022? Cóż, bez wątpienia Asus Zenbook 17 Fold OLED zasługuje na miano bohatera targów. Absurdalnie drogi laptop składający się w zasadzie z jednego dużego, giętkiego panelu typu OLED faktycznie wydaje się być urządzeniem przyszłości. Ekran komputera prezentuje się zjawiskowo, a możliwości, które zagwarantuje składana obudowa, a tym samym również i ekran mogą zachwycić. Pytanie, czy rynek gotowy jest na takie innowacje? Czy kieszenie klientów końcowych są na nie gotowe? Sprawdzimy, gdy topowy Zenbook wejdzie do sprzedaży, oceniając jakie wyniki wygeneruje!

Poza wspomnianym laptopem na IFA 2022 zobaczyliśmy garść nowych smart zegarków od Garmina czy Xiaomi, inteligentne lodówki od LG, czy przecudnej urody giętki telewizor z panelem OLED również od LG. Na targach brylowały rozwiązania typu smart home, jak głośnik Philips Fidelio FS1, smart żarówki Philips Hue. Lightguide kosztujące 75 euro za sztukę czy… szafki na buty LG Styler ShoeCase i ShoeCare, które mają zapewniać butom optymalne warunki do przechowywania. Zaprawdę w dziwnym kierunku zmierza technologia konsumencka!

Apple rządzi i miażdży… cenami!

Drugim bohaterem września było Apple i nowe iPhone`y 14. już generacji. Co się zmieniło w poszczególnych modelach? Stosunkowo niewiele. Ot nie mamy już wersji mini, a największa, najdroższa i najbardziej zaawansowana wersja z wcięcia w ekranie uczyniła niemal funkcjonalny gadżet, pozwalający na obsługę powiadomień czy kontrolowanie muzyki. Dynamic Island, jak nazwało to rozwiązanie Apple prezentuje się całkiem nieźle - na tyle nieźle, że świat telefonów z Androidem już zaczął ten pomysł naśladować, a poszczególni deweloperzy wypuszczają własne jego podróbki - działające mocno średnio. Jak widać, Apple dalej jest w formie i z oczywistego buga, jakim jest dziura w ekranie na aparat, uczyniło funkcjonalną rzecz. Parafrazując mechanikę działania amerykańskiej firmy: it's not a bug, it's a feature!

Rzecz jasna nowe iPhone`y są szybsze niż te z 13. generacji i mają nowe rozwiązania software`owe, niemniej nie są niczym szczególnie rewolucyjnym. Rewolucyjna jest za to cena (warto sprawdzić samemu - robi wrażenie) oraz pewien detal. Otóż zwykle bywa tak, że jak jakiś producent wypuszcza nowy produkt lub nową wersję oprogramowania, to stare modele i stare dystrybucje tanieją o kilka złotych, coby nie leżały niepotrzebnie w magazynach. W przypadku Apple ta strategia nie działa! W chwili premiery iPhone`a 14 - iPhone 13 podrożał. Cóż, takie czasy, nie jest łatwo być fanem Apple.

Motorola pokazuje, że jak się chce, to można

Smartfony dzielą się dziś na dwa typy. Absurdalnie ogromne telefony z Androidem i te trochę mniejsze, a nawet całkiem zgrabne, ale za to astronomicznie drogie telefony od Apple. Podział ten utrzymuje się od lat, ale we wrześniu do Asusa, który z uporem tworzy względnie kompaktowe telefony dołączyła Motorola ze swoim średniopółkowym Edge 30 neo. Telefon jest zgrabny, lekki i całkiem ładny, a do tego oferuje niemal czystego Androida i wysoką kulturę pracy. I - uwaga! - jest niedrogi!

Małe, a cieszy!

Z newsów o mniejszej wadze, acz całkiem ciekawych, o których warto wspomnieć we wrześniu:

  • Aplikacja na smartfony od Biedronki została pobrana już ponad milion razy. Brawo!
  • Aktualizacja Windows 11 22H2 powoduje problemy z niektórymi kartami graficznymi. Nic nowego, Microsoft standardowo wypuszcza dwie dobre i dwie niepotrzebne łatki na swój najnowszy OS.
  • YouTube chce więcej reklam - nawet 5 zamiast 2 - i już testuje swoje nowe pomysły, póki co po cichu, bez niepotrzebnego rozgłosu.
  • Google Chrome wprowadza możliwość blokowania kart otwartych w przeglądarce w trybie Incognito za pomocą zabezpieczeń biometrycznych: odcisku palca lub funkcji rozpoznawania twarzy. Ciekawy pomysł na to, by zabezpieczyć treści, których nikt poza nami ma nie widzieć.
  • Apple udostępniło system operacyjny iOS w wersji 16. Co nowego w nowym systemie? Poprawki bezpieczeństwa, możliwość większej personalizacji ekranu blokady (nawet zmiana czcionki zegara) oraz opcje pozwalające na edytowanie wysyłanych wiadomości tekstowych, a nawet anulowanie wysyłki - do 2 minut po kliknięciu “Wyślij”.

Jak widać wrzesień, choć zdominowany przez dwa wydarzenia pokazuje, że technologia zaczyna rozkręcać się na jesień i zimę. Pozostaje czekać na kolejne miesiące i śledzić nowości w świecie oprogramowania oraz branży IT.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły