Aktualności #8 Technologiczne i software`owe podsumowanie października 202

Październik to zwykle dość spokojny miesiąc dla technologii w ogóle i branży IT. Trochę po jednym targach, trochę przed innymi. Trochę jeszcze nostalgicznie wzdychamy do lata, a trochę szykujemy się na listopadową gorączkę zakupową, bo Black Friday i grudniową gorączkę zakupową, bo Święta już na horyzoncie. Co zatem w tym miesiącu przejściowym działo się w świecie IT?

Elon Musk przejęcia Twittera

Twitter i Elon Musk

Tak, stało się! W październiku oficjalnie zakończyła się wielomiesięczna telenowela z Elonem Muskiem i Twitterem. Ten najpierw chciał go kupić, potem się rozmyślił, a na końcu wyłożył pieniądze na stół. Jak serwis rozwinie się pod jego skrzydłami? Cóż, na to musimy poczekać. Póki co wiemy tylko tyle, że Musk wdrożył czystki w managemencie i kilka osób straciło pracę. Złe dobrego początki? Czas pokaże.

Netflix koniec dzielenia się kontami w serwisie

Jedno konto Netflix, by wszystkimi rządzić?

Netflix oficjalnie zapowiedział koniec dzielenia się kontami w serwisie, a konkretnie hasłami. Od początku 2023 roku użytkownik, który chce podzielić się swoim kontem z kimś spoza gospodarstwa domowego będzie musiał uiścić drobną opłatę amerykańskiemu serwisowi VOD. Jeśli zaś tego nie zrobi i nie zaprzestanie szastania swoim hasłem tu i ówdzie - jego konto zostanie zablokowane. Restrykcyjne? Owszem. Konieczne? Z perspektywy Netflixa, który roku 2022 do udanych zaliczyć nie może - owszem.

Microsoft 365

Był Office, jest… Microsoft. Microsoft 365

Ten Microsoft to potrafi! Ciągłe zmiany, ot co! Tym razem na warsztat wzięto znany i lubiany pakiet Office, który oficjalnie zmienił nazwę na Microsoft 365. Niby nic strasznego, ale faktem jest, że to największy rebranding w firmie od ponad 30 lat i pewne może nie porzucenie, ale zmarginalizowanie niesłychanie rozpoznawanej marki i to w skali globalnej.

Co ciekawe, Microsoft 365 istnieje od 2020 roku, kiedy to zmiana dotknęła wyłącznie samego opartego o model subskrypcji pakietu narzędzi biurowych - Office 365 stał się Microsoftem 365. Tym razem jednak to zmiana fundamentalna, szeroko zakrojony rebranding, który dotknie nawet domeny office.com. Uspokajająco brzmi zapewnienie Microsoftu, że w dalszym ciągu możliwe będzie jednorazowe kupno Microsoft Office 2021. Tak przypomnimy tylko, że jeśli ktoś szuka licencji wieczystych na pakiety biurowe od MS - zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu.

USB-C od 2026

Czas na USB-C. Tylko USB-C!

O tym branża rozmawiała od dawna, a w październiku klamka zapadła. Decyzją Parlamentu Europejskiego na terenie Unii obowiązywać ma wyłącznie jeden standard ładowania urządzeń mobilnych, a ma być nim właśnie USB typu C. Nowe zapisy mają obowiązywać od końca 2024 roku w przypadku smartfonów czy tabletów oraz od 2026 roku dla laptopów. Docelowo założenie jest takie, by zunifikować gniazda ładowania we wszystkich urządzeniach, nawet aparatach fotograficznych czy choćby klawiaturach, co sprawi, że ograniczona będzie produkcja elektrośmieci w postaci różnych ładowarek. Pytanie, co na to Apple ze swoim portem Lightning?

Wyspa modna też na Androidzie?

Zaprezentowana przy okazji premiery największego i najnowszego iPhone`a 14 Pro Dynamiczna Wyspa - sposób na sprytne wykorzystanie irytującego wcięcia w ekranie na przednią kamerkę - nie lada popularność zdobyła też na Androidzie. W tym przypadku nie jest to jednak opcja domyślna, a aplikacja, która symuluje działania Dynamic Island, które możemy podziwiać na najdroższym smartfonie Apple. Aplikacji tego typu jest w sklepie Play kilka, a choćby pierwsza z brzegu, czyli dynamicSpot została w październiku pobrana ponad milion razy. Warto to przetestować u siebie? My nie radzimy - działa to średnio, a do tego prezentuje się niespecjalnie.

Microsoft Teams

Problemy w raju? Co słychać w Microsoft Teams?

Olbrzymia popularność Microsoft Teams, aplikacji, która w czasach pandemii zyskała mnóstwo nowych użytkowników okazała się w październiku problematyczna, sprawiając, że głośnym echem odbiło się w sieci realne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych przechowywanych w Teamsach. Według analiz Vectra AI tokeny uwierzytelniania nie są w Microsoft Teams należycie chronione, co może prowadzić do przykrych konsekwencji - do kradzieży danych wrażliwych. Co ciekawe, Microsoft rzekomo wie już o tym problemie, ale w dalszym ciągu nie załatał luki, którą wypatrzyli analitycy Vectra AI. Może zatem warto przez jakiś czas przejść na Zoom?

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły