Czy warto instalować antywirusa na Windows 10?

Pytanie wydaje się dość zasadne, skoro użytkownicy komputerów z systemem Windows 10 mają od razu do dyspozycji wbudowaną funkcję Windows Defender, pełniącą rolę pierwszej linii obrony przed atakami. Czy w takim wypadku w ogóle potrzebny jest płatny antywirus? W poniższych akapitach postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy antywirus jest potrzebny?

Oprogramowanie antywirusowe ma na celu wykrywanie i zwalczanie wszelkich zagrożeń czyhających w Sieci na użytkownika komputera. Złośliwe oprogramowanie, wirusy, programy szpiegujące - lista potencjalnych niebezpieczeństw krążących w Internecie jest bardzo długa. Niestety nawet najlepszy antywirus nierzadko rozpoznaje nieszkodliwe pliki, np. nowo zainstalowanego programu, jako zagrożenia. Takie przypadki wymagają ręcznej interwencji użytkowników.

Współcześnie ochrona antywirusowa jest zwyczajnie trudna, bowiem dzisiejsi cyberprzestępcy nawet nie muszą mieć kompleksowej wiedzy na temat programowania i złożonych systemów sieciowych. Przykładowo oprogramowanie do rozsyłania ransomware można kupić za pośrednictwem zagranicznych forów czy nawet portali aukcyjnych. Dlatego za ideą rozsyłania złośliwego oprogramowania nie musi kryć się jakaś głębsza myśl przewodnia. Niektórzy po prostu chcą uprzykrzać życie innym dla własnej uciechy.

Na szczęście antywirusy są cały czas udoskonalane, ale mimo tego nie zawsze skutecznie blokują wszystkie szkodniki. Dlatego tak ważna jest ochrona czasie rzeczywistym, aktualizująca nieustannie wszystkie nowe zagrożenia. Niestety tak naprawdę nie ma stuprocentowo skutecznej ochrony, szczególnie jeśli nie zachowujemy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Często najsłabszym ogniwem na froncie walki z cyberatakami jest sam użytkownik.

Bezpłatna usługa Windows Defender

Oprogramowanie antywirusowe to kluczowy element ochrony systemu operacyjnego. W dawnych wiekach, gdy niepodzielnie rządził Windows 98 oraz XP, użytkownik sam musiał wyposażyć komputer w odpowiednie zabezpieczenia. Ostatecznie jednak, wraz z premierą Windows 7, gigant z Redmond uzbroił swój system operacyjny w domyślny antywirus. Chodzi oczywiście o Windows Defender. Niestety jego początek kariery nie należał do najbardziej udanych.

Program antywirusowy Windows Defender zaprojektowano do walki ze złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Problem w tym, że nierzadko bardziej przeszkadzał niż pomagał, doszukując się niebezpieczeństw tam, gdzie nie trzeba. Ponadto wczesne wersje Windows Defender wpływały negatywnie na ogólną wydajność komputera, co było odczuwalne na słabszych specyfikacjach. Branżowe testy bezlitośnie obnażały słabe strony tego narzędzia, więc nic dziwnego, że okrył się on złą sławą pośród użytkowników.

Nie było to jednak ostatnie słowo, jakie powiedział Windows Defender. Z biegiem czasu program dopracowano do tego stopnia, że faktycznie wykazywał większą wartość niż większość darmowych antywirusów firm trzecich. Niestety budowa zaufania użytkowników zadaniem łatwym nie jest.

Co decyduje o skuteczności antywirusa?

Porządny program antywirusowy powinien zapewniać kompleksową ochronę komputera przed wirusami, ransomware itd. w czasie rzeczywistym. Przy czym rynek tego typu oprogramowania jest ogromny, począwszy na płatnych pakietach antywirusowych, a kończąc na darmowych rozwiązaniach.

Co decyduje, że jedne programy antywirusowe są uznawane za skuteczne a inne nie? Najlepiej zapoznać się z opiniami ekspertów. Można np. kierować się wytycznymi niezależnej organizacji AV Test, zajmującej się testowaniem tego typu oprogramowania. Podczas testu programu antywirusowego jest on oceniany pod kątem różnych funkcjonalności. Większości przypadków pod uwagę bierze się prezentowany poziom bezpieczeństwa, skuteczność wykrywania nowych zagrożeń oraz jak program wpływa na działanie komputera.

W rankingu AV Test bierze udział wiele znanych programów antywirusowych, takich jak Norton, McAfee i Bitdefender, Avast. W tego typu zestawieniach nie brakuje także Microsoft Defender, co stanowi dobry punkt odniesienia w próbie odpowiedzi na pytanie, jaki program antywirusowy wybrać do ochrony komputera. Okazuje się, że system Windows 10 jest dobrze zabezpieczony już na samym starcie, ponieważ Defender cieszy się dużą skutecznością. Do tego działa dyskretnie - większość przeciętnych użytkowników nie ma pojęcia, że pracuje w tle - sprawnie filtrując większość zagrożeń.

Innymi słowy, kiedy Defender działa w tle, pobieranie darmowego antywirusa praktycznie nie ma sensu. Co innego z bardziej zaawansowanymi, płatnymi aplikacjami antywirusowymi - tu wybierając uznane na rynku oprogramowanie, w znaczący sposób podniesiemy bezpieczeństwo naszego komputera.

Czy warto instalować dodatkowy antywirus dla Windows 10?

Jaki antywirus dla Windows 10 najlepiej zainstalować? A może tak naprawdę nie potrzebujesz dodatkowego antywirusa i całość ochrony można spokojnie zostawić w rękach Microsoft Defender?

W naszej ocenie, dla części użytkowników domowych, sporadycznie korzystających z Internetu, Windows Defender wystarczy w zupełności. Jest regularnie aktualizowany wraz z systemem, szczelnie chroni komputer, a do tego jest jedną z mniej obciążających aplikacji tego typu. Jeśli używamy komputer do podstawowych celów albo interesuje nas tylko gaming offline, to takie rozwiązanie jest akceptowalne. Co jednak jeśli szukamy lepszej ochrony przed oprogramowaniem ransomware? Kiedy interesuje nas skuteczna kontrola rodzicielska, szybkie skanowanie dysków, firewall i po prostu lepsze wykrywanie złośliwego oprogramowania? Kiedy należymy do zaawansowanych użytkowników? Cóż, wtedy szukamy płatnego oprogramowania, bardziej rozbudowanego, o lepszej funkcjonalności niż wbudowany Windows Defender.

Niemniej dokładna odpowiedź na pytanie o najlepsze rozwiązanie zależy od indywidualnych oczekiwań. Jeśli potrzebujemy zaawansowanych funkcji (kontrolę rodzicielską, menedżer haseł, VPN itd.), albo gdy nie tylko my korzystamy ze sprzętu, to w takim wypadku, jak już wspomnieliśmy, warto zainteresować się innymi programami, pakietami od Nortona, AVG czy Avasta oraz całą plejadą alternatywnego oprogramowania. Nie zapominajmy jednak nigdy, że najlepszą, pełną ochronę na komputerze osiągniemy wyłącznie poprzez świadome korzystanie z zasobów Internetu!

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły