Do czego służy Adobe XD?

Adobe XD to nie żart. Chociaż znak "XD" znajdujące się w nazwie produktu, co może przywoływać pewne skojarzenia. Adobe XD istnieje jako pełnoprawny program z rodziny pakietu Adobe i pełni on niezwykle ważne funkcje. Nie jest on wprawdzie tak rozpowszechniony, jak Photoshop, Illustrator czy InDesign, niemniej warto poświęcić mu odrobinę uwagi.

Adobe XD - przyszłościowy program do projektowania aplikacji mobilnych i interfejsów cyfrowych

Adobe XD należy do względnie nowych produktów Adobe. Program ten został wprowadzony na rynek w roku 2017. Adobe XD określany jest jako narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie procesu projektowania ergonomicznego interfejsu użytkownika i tworzenie elastycznej wersji na różnych urządzeniach mobilnych, to jest tabletach czy smartfonach.

Innymi słowy, firma Adobe wychodzi naprzeciw potrzebom obecnego rynku, który jest zdominowany przez urządzenia mobilne. Adobe XD zachwalają twórcy, którzy z dumą mówią o nim w następujący sposób: "Adobe XD to najszybsze i niezawodne rozwiązanie do projektowania UX na rynku dla firm liczących 10 lub 10 000 osób. Bezpieczeństwo i kontrola, których potrzebujesz, są wbudowane bezpośrednio."

Adobe XD mobile prototyp

Adobe XD zasadniczo wypełnił sporą lukę w pakiecie aplikacji Adobe. Zaawansowane narzędzia dostępne w XD nie istniały ani w Photoshopie, ani w Illustratorze. Uboga ilość funkcji zmuszała twórców do inwestowania w inne oprogramowanie. Adobe musiało więc stworzyć program, który sprosta wymaganiom grafików i pomoże przedsiębiorstwu w odzyskaniu monopolu na rynku. Już w początkowych iteracjach, okazało się, że program ten to idealne narzędzie do projektowania UI.

Narzędzie to więc bardzo szybko stało się konkurentem dla innych programów przeznaczonych do tworzenia dużych interaktywnych projektów i prototypowania takich jak Sketch czy Figma. Projektantom przydało do gustu szczególne silne wsparcie oferowane przez firmę Adobe oraz współpraca z innym oprogramowaniem, co pozwala na łatwe przenoszenie projektów z innych produktów Adobe do XD.

Adobe XD istnieje... dla kogo?

Jest to program, który w szczególności przypadnie do gustu zarówno indywidualnym projektantom, którzy chcą tworzyć szkice aplikacji w formacie wektorowym, jak i również dla zespołów, które tworzą UX Design (User Experience Design - tworzenie doświadczenia użytkowników).

Korzystając z Adobe XD, użytkownicy są w stanie ożywić statyczną makietę UX/UI i uczynić ją w stu procentach interaktywną, tworząc spójną ścieżkę nawigacji z animacjami, przejściami itd. Zespół programistów może na etapie tworzenia projektu określić wyzwalacze aktywowane przez użytkownika, takie jak gest dotykowy, aktywacja głosem itd.

Adobe XD nawigacja

Funkcjonalność oprogramowania sprawia, że developer oprogramowania na przykład na smartfony może stworzyć aplikację, która działa z wykorzystaniem zupełnie nowych narzędzi, takich jak skaner linii papilarnych. Adobe XD pozwala na tworzenie nowoczesnych stron internetowych, projektów atrakcyjnej dla użytkownika aplikacji mobilnej itd.

Czym charakteryzuje się Adobe XD?

Adobe XD pozwala na tworzenie dużych interaktywnych projektów dzięki zestawowi funkcji, które zapewniają zupełnie nowe możliwości dla projektantów. Oprogramowanie pozwala między innymi tworzyć i udostępniać animacje, interfejs stron internetowych oraz programów do smartfonów. Umożliwia również łatwe tworzenie prototypów aplikacji i przedstawienie ich klientowi przed stworzeniem finalnego projektu.

Adobe XD animacja prototyp

Adobe XD jest idealnym narzędziem do prototypowania interfejsu. Tworzy on bowiem działające prototypy, które symulują oczekiwane działanie interfejsu UI przed jego ostateczną produkcją. Ułatwia to prace projektanta, który jest w stanie przedstawić klientowi produkt mocno zbliżony do ostatecznej wersji danego programu. Można powiedzieć, że dzięki Adobe XD możliwe jest stworzenie wersji beta danego programu.

Adobe XD współpracuje z Creative Cloud

Adobe XD jest programem, który współpracuje z usługą Creative Cloud udostępnianą przez Adobe. Jest to usługa w chmurze, która znacznie ułatwia pracę nad projektem dzięki łatwemu jego udostępnianiu w sieci. W ten sposób zarówno projektanci, jak i klient mogą dzielić się informacjami, dalszymi modyfikacjami etc. w czasie rzeczywistym.

Dzięki tej usłudze klient, który zamawia projekt interfejsu jest tak naprawdę zaangażowany w każdy jego etap. Biorąc udział w projekcie, będzie on z pewnością czuł się jego częścią, a ponadto ewentualne uwagi bądź zmiany w strukturze interfejsu będzie można wprowadzić niemal od razu.

Taki udział klienta w projektowaniu jest niezwykle ważny, gdyż zabezpiecza to w pewien sposób grafika przed potencjalnymi problemami podczas współpracy. Niemal każda osoba, która siedzi w tej branży, może przywołać z pamięci co najmniej jedną historię, kiedy projekt był już praktycznie skończony, a klient doszedł do wniosku, że chce go zmienić, zmuszając grafika do kolejnego projektowania graficznego praktycznie od zera. Uświadomienie zleceniodawcy o tym, że taka zmiana wiąże się z dodatkowymi kosztami, zwykle wywoływało fale oburzenia. Wdrożenie klienta we wszystkie etapy tworzenia produktu niweluje ten problem.

Podsumowując, aplikacja Adobe XD to przydatne narzędzie, bez którego nie obejdzie się żaden projektant interfejsu do aplikacji mobilnych czy stron internetowych. Projekty cyfrowe wykonane w tym programie, są wizytówką wielu szanownych firm ma całym świecie. Mnogość dostępnych narzędzi sprawia z kolei, że projektowanie interfejsów graficznych, staje się przyjemnością. Podobnie jak większość oprogramowania od Adobe, XD działa na systemach Windows, MacOS, Android oraz iOS.

W kategorii: Poradniki

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły