Podczas konferencji WWDC 24, regularnie organizowanej przez Apple Inc. w Kalifornii, amerykański...
Rodzaje licencji Adobe
Zakup licencji na pakiet Adobe lub wybrane aplikacje może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Niezależnie jednak od tego, czy jesteś przedstawicielem firmy, instytucji rządowej, czy edukacyjnej, wybór odpowiedniego rodzaju licencji jest kluczowy dla legalnego i efektywnego korzystania z oprogramowania. Jeśli czujesz się zagubiony wśród różnych opcji, nie martw się – pomożemy! Zrozumienie różnic między poszczególnymi typami licencji może być trudne, ale z naszym wsparciem dokonasz wyboru, który będzie dla Ciebie najbardziej korzystny. Czytaj dalej i sprawdź, czym różnią się między sobą poszczególne typy licencji.
Typ licencji w zależności od rozmiaru zespołu
Jeśli chodzi o to, ile podmiotów będzie mogło korzystać z danej aplikacji, do wyboru są trzy możliwości:
- licencja indywidualna (Individual license) — zakłada używanie software’u przez jedną osobę fizyczną lub firmę. Licencja imienna to najpopularniejszy model wdrażania aplikacji Adobe Creative Cloud oraz Adobe Document Cloud. Można z nich korzystać w dowolnym miejscu połączonym z siecią. Komputery muszą połączyć się z serwerami Adobe przy początkowej konfiguracji, a następnie raz na 30 dni; jest to licencja ESD - po jej zakupie klient otrzymuje klucz, który sam musi aktywować na koncie Adobe;
- licencja For Teams - przeznaczona dla zespołów, gdzie pojedyncze aplikacje mogą być używane przez różnych pracowników. Administrator ma prawo przydzielania licencji pracownikom/użytkownikom. W licencjach Teams w łatwy sposób można dokupić nowe licencje, ponieważ np. przyszedł kolejny pracownik i tak w przypadku odnowień można zredukować liczbę licencji.
- licencja Enterprise — firma Adobe ma w swojej ofercie również licencje dla największych uczestników rynku, gdzie pojawia się potrzeba zarządzania dużą liczbą licencji i wdrożenia scentralizowanych rozwiązań. Również ta wersja elektroniczna pozwala na dodawania kolejnych licencji w ramach jednej umowy. Co oferują licencje Enterprise, czego nie znajdziesz w Teams? Będzie to m.in. szyfrowanie zasobów, zautomatyzowane zarządzanie wieloma użytkownikami czy grupowe wdrożenie systemu pojedynczego logowania SSO. O ile licencję Teams można odnowić tylko na 12 miesięcy, a wersja Enterprise ma elastyczniejszą formę i można ją odnowić na 12/24 oraz 36 miesięcy.
Polecamy też artykuł na blogu Soft360: Adobe Acrobat Pro - poznaj najważniejsze funkcje najpopularniejszego programu do edycji PDF
Czas trwania licencji — subskrypcja vs. licencja wieczysta
Użytkownik dla oprogramowania Adobe może wybrać dwa rodzaje licencji pod względem dopuszczalnego czasu użytkowania.
Czas trwania subskrypcji zależy od wyboru rodzaju licencji. W przypadku Teams (dla firm) nowe licencje można zakupić na 12, 24 lub 36 miesięcy, ale odnowienia są możliwe tylko na 12 miesięcy. W licencji Enterprise (dla przedsiębiorstw) Nowe jak i Odnowienie są dostępne na 12, 24 lub 36 miesięcy
Adobe Licencja wieczysta polega na uiszczeniu jednorazowej opłaty za korzystanie z oprogramowania. Tak jest oferowany np. Photoshop w wersji Elements, Adobe Acrobat Pro 2020 czy Adobe Premiere Elements — licencja wieczysta dotyczy wersji Elements. Takie wersje programu są dostępne bezterminowo, ale można z nich korzystać tylko na jednym komputerze i wymagają pełnej instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że wersje Photoshopa Elements czy Premiere Elements nie są „pełnowymiarowe” i producent raczej kieruje te programy dla początkujących lub średnio zaawansowanych użytkowników. Więcej na temat licencji programów Acrobat przeczytasz w tym artykule.
Warto zwrócić uwagę, że produkty Creative Cloud można nabyć zarówno jako gotowy pakiet (Creative Cloud All Apps to zestaw wszystkich aplikacji), jak i pojedyncze programy istotne dla konkretnego użytkownika. Dobrym przykładem jest np. Adobe Photoshop CC. Pakietowe aplikacje Creative Cloud w praktyce będą jednak sporo tańsze, choć nie wszyscy wykorzystają potencjał całego ich zestawu. W ramach usług Adobe Creative Cloud All Apps otrzymujesz kilkadziesiąt wyspecjalizowanych aplikacji, jak chociażby Adobe Express, After Effects czy Lightroom. Przydatna będzie też przestrzeń dyskowa w chmurze.
Rodzaj licencji na oprogramowanie a typ użytkownika
Kolejnym kryterium przy wyborze licencji powinno być określenie rodzaju użytkownika, jaki będzie korzystał z oprogramowania. Pod tym względem wyróżnia się:
- licencje komercyjne (COM), imienne, przypisane do konkretnego użytkownika. Pozwalają wykorzystać dostępne oprogramowanie w celach zarobkowych. Programy Adobe, jak np. Photoshop licencja komercyjna może nabyć każdy typ użytkownika;
- licencje rządowe (GOV) - licencja rządowa jest przeznaczona dla jednostek działających w sektorze publicznym, jak gminy, powiaty czy urzędy. Pakiet Adobe CC w wersji GOV może być wykorzystany do celów komercyjnych, np. przeprowadzania kampanii organizowanej przez miasto i umożliwia legalne rozliczenie wydatków z tym związanych;
- licencje edukacyjne (EDU) - licencja dla instytucji edukacyjnych jest przeznaczone dla placówek zajmujących się edukacją, jak szkoły czy uczelnie. W zależności od grupy docelowej te licencje Adobe dzielą się na skierowane do uczniów, studentów lub nauczycieli oraz dla konkretnej placówki (np. uczelni).
Jak licencjonowane są zasoby Adobe Stock?
Adobe Stock to repozytorium takich zasobów, jak obrazy, szablony 3D, wideo (w wariancie HD i 4K), obrazy premium oraz materiały redakcyjne. Może być on licencjonowany na dwa różne sposoby.
W pierwszym wariancie użytkownik wykupuje określoną liczbę zasobów miesięcznie, np. 10, 40 lub 750 obrazów miesięcznie. Alternatywnym sposobem pozyskania mediów jest wykupienie punktów, które można zamieniać na określone zasoby według transparentnego przelicznika, np. obraz standardowy - 1 punkt, wideo HD - 8 punktów itd.
Dla dużych firm ciekawym rozwiązaniem może być Adobe Creative Cloud w wersji Pro Edition. Jest dostępna od minimum 5 stanowisk i w tej wersji użytkownik posiada nielimitowane zasoby Adobe Stock dla zasobów w wersji Standard (bez m.in. zasobów z kolekcji Premium).
Odpowiedni wybór licencji pozwala na świadome planowanie wydatków. Plan fotograficzny Adobe może okazać się dobrym wyborem np. dla jednoosobowej działalności lub osoby prywatnej, ale już duża agencja marketingowa zyska więcej, decydując się na pakiet Adobe For Teams czy Adobe For Enterprise. Są one wyposażone w Admin Console pozwalający na sprawne zarządzanie licencjami.
Korzystanie z produktów Adobe niesie ze sobą wiele plusów, ale nie zawsze będzie proste, ponieważ potrzeby osób prywatnych, małych firm i dużych korporacji są całkowicie odmienne. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z ekspertami Soft360, pomożemy wybrać odpowiedni pakiet licencji i dobrać zestaw aplikacji odpowiadający konkretnym potrzebom.
Dlaczego przy wyborze licencji Adobe, warto skorzystać ze wsparcia?
Skorzystanie z naszego wsparcia to gwarancja, że dokonasz świadomego wyboru, oszczędzisz czas i unikniesz niepotrzebnych wydatków. Nasz zespół posiada bogate doświadczenie i doskonałą znajomość produktów Adobe, co pozwala nam doradzić optymalne rozwiązania zarówno dla firm, instytucji edukacyjnych jak i indywidualnych użytkowników. Dzięki temu zyskasz pewność, że inwestujesz w narzędzia, które rzeczywiście spełnią Twoje oczekiwania i pomogą w efektywnej pracy.