Jak dbać o swój komputer? Jakie programy mogą zoptymalizować pracę twojego PC?

Komputery mimo swojej wszędobylskości uchodzą za urządzenia samoobsługowe, niewymagające naszej uwagi. Jest to dalekie od prawdy. Jeśli sprzęt ma działać żwawo i prawidłowo należy poświęcić mu odrobinę uwagi. Chcąc przyspieszyć komputer, a zwłaszcza przyspieszyć stary komputer warto pozbyć się niepotrzebnych aplikacji i sięgnąć po programy, które nam w tym pomogą.

Co wpływa na prawidłową pracę komputera?

Zależnie od tego, do czego użytkujemy komputer, jeśli jego wydajność pozostawia wiele do życzenia, to frustracji nie będzie końca. Natomiast w przypadku uszkodzenia urządzenia narażamy się, nie tylko na stratę finansową, ale i potencjalną utratę danych. Trafna interpretacja sygnałów pozwala sięgnąć po właściwe narzędzia zaradcze, co na pewno wpłynie pozytywnie na ogólne działanie komputera. Co ważne, strategia ta ma zastosowanie i w laptopach i w komputerach stacjonarnych.

Potencjalne problemy mogą wynikać z następujących czynników:

  • zbędne programy i pliki zapychają dysk twardy,

  • śmieci z Internetu pochodzące z podejrzanych stron,

  • niewłaściwe lub stare sterowniki systemu Windows,

  • brak wymaganych aktualizacji systemowych i nie tylko,

  • wysokie temperatury lub fizyczna degradacja sprzętu.

Pierwszy krok aby przyspieszyć komputer: testowanie i diagnostyka

Zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych jak i notebooków problem może mieć podłoże sprzętowe. Należy mieć świadomość, że nagromadzony kurz i stara pasta termoprzewodząca potrafią negatywnie wpłynąć na temperatury. Stary komputer oznacza także zużycie pewnych komponentów oraz niewystarczającą moc obliczeniową dla najnowszych aplikacji i zaśmiecony dysk. Dlaczego rady znajomych pod tytułem: najpierw zdefragmentuj dysk twardy mogą być przydatne, choć najpewniej defragmentacja nie rozwiąża problemów.

Poniższe propozycje może nie wpłyną na przyspieszenie komputera, ale za to pomogą dokonać diagnozy przed podjęciem kolejnych kroków. Dzięki nim rozpoznamy, która część ulega przegrzaniu, czy komputer jest nadmiernie obciążony itd. Sprawdź podzespoły następującymi darmowymi programami:

    • HWmonitor albo HWiNFO - prosty program diagnostyczny prawdę Ci powie. Aplikacja informuje o pracy wszystkich podzespołów w komputerze,

HWMonitor

    • Heaven Benchmark i GPU-Z - programy pomocne w diagnozie karty graficznej. Sprawdzamy czy GPU działa należycie pod względem wyświetlanego obrazu i temperatur,

GPU-Z

  • CrystalDiskInfo - dyski SSD i HDD sprawdzisz prostym narzędziem diagnostycznym informującym o ich kondycji.

CrystalDiskInfo

Podstawa podstaw: zaawansowane ustawienia systemu

Gdy kartę graficzną lub procesor męczą wysokie temperatury, to czas najwyższy przeczyścić komputer sprężonym powietrzem. Jeśli okaże się, że jest uszkodzony zasilacz, płyta główna szwankuje lub czeka Cię wymiana dysku, to nie obędzie się bez modyfikacji sprzętu. Gdy powyższe wskazówki wykraczają poza Twoje możliwości interwencja serwisu to kierunek konieczny do rozważenia.

Jeśli okaże się, że problem leży po stronie software'u, to przyspieszenie komputera można wykonać zupełnie na własną rękę w zaciszu domowym. Niepotrzebne aplikacje zaśmiecające dysk powodują, że system operacyjny zaczyna działać coraz wolniej. Będzie to szczególnie odczuwalne, gdy partycje systemowe zapchamy do oporu. Nie można również unikać czyszczenia komputera z nagromadzonych zbędnych plików zostawionych przez aktualizacje, przeglądarkę lub inne programy.

W tym wypadku wystarczy skorzystać z funkcji Oczyszczanie Dysku i przede wszystkim skupić się na partycji systemowej. Zdefragmentuj wybrany dysk raz na kilka miesięcy, ale pod żadnym pozorem nie wolno tej czynności wykonać na dysku SSD! Defragmentację dysku wykonujemy wyłącznie na dysku HDD. Finalnie nie miej litości dla zbędnych aplikacji i raz na jakiś czas uporządkuj pliki.

Oczyszczanie dysku Windows 10

Idźmy dalej: programy do optymalizacji komputera

Masz już za sobą podstawowe czynności, ale wciąż masz wrażenie, że można jeszcze bardziej przyspieszyć działanie komputera? Uszkodzone pliki systemowe czy nadmiernie nagromadzone pliki tymczasowe przez np. przeglądarkę internetową nadal stanowią niemały problem, podobnie jak uszkodzone wpisy rejestru w systemie Windows. Kompleksowy proces czyszczenia wykonamy sięgając po narzędzia takie, jak CCleaner Professional lub Avast Cleanup Premium.

Programy do optymalizacji komputera

Chuchaj na zimne: archiwizacja i backup

Defragmentacja dysku to niejedyny zabieg, o jakim trzeba pamiętać. Uszkodzony lub mocno nadgryziony przez czas nośnik danych zabierze ze sobą nasze zdjęcia, faktury, czy inne ważne dokumenty. Ich odzyskanie będzie trudne lub nawet niemożliwe. Dlatego na swoim komputerze warto mieć programy diagnostyczne i do zarządzania dyskami, które zadbają o miejsce na dysku i pomogą w pozbyciu się niepotrzebnych plików. Na tym polu odznacza się marka Acronis, oferująca rozwiązania dla serwerów, stacji roboczych oraz komputerów domowych.

Podstawą jest regularne wykonywanie kopii zapasowych najważniejszych plików czy nawet całych partycji (łącznie z systemem). Archiwizację i backup wykonamy w domu np. używając narzędzi Acronis. W skrajnych przypadkach można mieć także w gotowości aplikację do odzyskiwania danych. Na tym polu sprawdzają się marka EaseUS.

Acronis Cyber Protect Home

Bądź na bieżąco z aktualizacjami

Windows 10 oraz jego następca Windows 11 to aktualnie wspierane przez Microsoft systemy. Wiąże się to z regularnymi aktualizacjami i łatkami. Wydajność komputera zależy również od tego, czy mamy zainstalowane właściwe sterowniki oraz, czy są obecne wszystkie niezbędne dodatkowe biblioteki mające pomóc w uruchamianiu konkretnych aplikacji. Szukanie właściwych sterowników to nierzadko proces czasochłonny, dlatego konsumenci często wybierają dodatkowe programy do aktualizacji sterowników.

Program antywirusowy? Nie ograniczaj się i sięgnij po kompleksowe rozwiązanie

Podstawą przy ochronie przed złośliwym oprogramowaniem jest instalacja dobrego programu antywirusowego, oraz regularne skanowanie dysku w poszukiwaniu nowych zagrożeń, a także aktualizacja systemu operacyjnego. Wydaje ci się, że kiedyś komputer działał szybciej? Częstym winowajcą spowalniającego sprzętu jest złośliwe oprogramowanie reklamowe i śledzące. Działając w tle, zabierają cenną moc obliczeniową.

Programy antywirusowe to podstawa. Na rynku istnieje masa rozwiązań, od darmowych aplikacji po usługi w modelu subskrypcji. Jeśli komputer stacjonarny lub laptop służy w miejscu pracy to tym bardziej wypad wybrać jakiś antywirus. Na tym jednak nie kończy się ich rola. Produkty takich marek, jak Norton czy Avast to kompleksowe rozwiązania. Dla uzyskania najlepszej wydajności świadczą one szereg narzędzi w jednej usłudze: konserwacja dysku, bezpieczne usuwanie danych z komputera, protekcja haseł, VPN i wiele więcej.

Norton 360 Deluxe

Rzecz jasna nic jednak nie zastąpi użytkownika, potrafiącego świadomie korzystać z komputera. Innymi słowy, monitoruj stan swojego sprzętu na bieżąco, a on odwdzięczy się długą i bezawaryjną pracą.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły