Jak zabezpieczyć swoje hasła na komputerze?

Jak zabezpieczyć hasła na komputerze

Jednym z najważniejszych tematów w zakresie korzystania z komputera oraz z sieci jest kwestia zabezpieczenia haseł na komputerze. Jest to rzecz niezwykle istotna, ale co zaskakujące, często wiele osób nie zwraca na nią uwagi. Jest ona ignorowana do tego stopnia, że istnieją komputery, które nie mają w ogóle hasła, co jest szczególnie problematyczne np. w środowisku biznesowym. Z takiego komputera można bowiem bez najmniejszego problemu wykraść ogromną ilość danych. Zastanawiające jest więc to, dlaczego tak wiele osób ignoruje ten aspekt.

Jak zabezpieczyć komputer hasłem w Windows 10?

Zadanie jest bardzo proste, o co zadbał sam system Windows. Aby założyć hasło na komputer z systemem Windows 10 kliknij Start, a następnie Ustawienia, które znajdują na pasku poniżej. Dalej, w otwartym już oknie musisz wyszukać pozycję Konta i kliknąć na nią.

Windows 10 ustawienie hasła

Kolejna zakładka, w którą musisz wejść to opcje logowania. Po wejściu w opcje logowania kliknij na pozycję Hasło, a następnie w opcję Dodaj. Następnie w nowym oknie wpisz:

  • Nowe hasło: hasło, które chcesz wykorzystać do logowania,
  • Powtórz hasło: przepisz wybrane przez Ciebie hasło (dla pewności, że nie ma w nim błędów),
  • Wskazówka dotycząca hasła: czyli podpowiedź.

Windows 10 tworzenie hasła

Kliknij Dalej, a następnie Zakończ. W ten sposób zabezpieczyłeś swoje konto hasłem. Proste, prawda?

Jak usunąć hasło systemowe w systemie Windows?

Czasem może dojść do sytuacji, w której będziesz chciał usunąć hasło systemowe w Windows 10. Proces jest bardzo prosty. Jeżeli wiesz już jak dodać hasło, to na pewno poradzisz sobie również z jego usunięciem.

  1. Najpierw kliknij menu Start i wybierz menu Ustawienia znajdujące się wyżej.
  2. W otwartym oknie musisz znaleźć pozycję Konta i kliknąć na nią.
  3. Wybierz zakładkę Opcje logowania.
  4. Kliknij na Hasło w widoku po prawej stronie, a następnie Zmień.
  5. Podaj aktualnie używane hasło, aby potwierdzić swoją tożsamość. Jest to absolutnie konieczne, gdyż system musi wiedzieć, że to ty chcesz usunąć hasło, a nie że próbuje zrobić to obca osoba.
  6. Pozostaw każde pole puste, kliknij Dalej, a następnie Zakończ.

Jak widać, jest to bardzo proste.

Po co tak właściwie zakładać hasło na komputer?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Stosowanie haseł pozwala na ograniczenie dostępu osób trzecich do całego komputera, jak i systemu operacyjnego (innymi słowy do profilu administratora), a także do poszczególnych profili użytkowników. Jest to zarazem najłatwiejszy sposób na ochronienie komputera i zapisanych na nim danych przed wglądem osób trzecich. Odpowiednio silne hasło pozwala doskonale zabezpieczyć komputer!

Hasło przydaje się szczególnie w firmach, zwłaszcza tam, gdzie w pomieszczeniu przebywa kilku czy nawet kilkunastu pracowników, którzy pracują przy jednym bądź kilku komputerach. Tak bowiem często można spotkać się z podziałem właśnie na konto administratora i konto użytkownika.

Konto administratora nie jest domyślnie dostępne dla każdego użytkownika – wymaga ręcznej aktywacji. Administrator komputera nadaje i ogranicza uprawnienia innym użytkownikom, a samo konto może być również ukryte podczas logowania - to też sposób pozwalający w pewnej mierze zabezpieczyć komputer! Jeżeli na takie konto dostanie się nieuprawniony pracownik czy użytkownik, to nawet jeżeli nie ma on złych zamiarów, może przez przypadek wyrządzić sporo szkód. Może bowiem dokonać zmian systemowych czy usunąć ważne pliki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu.

Podsumowując, zabezpieczenie komputera hasłem chroni przed:

  • zalogowaniem się osób trzecich na twoje prywatne konto;
  • utratą plików;
  • potencjalnym włamaniem na pocztę e-mail itd.

Nade wszystko jednak, komputer zabezpieczony hasłem to podstawowa ochrona przed utratą (nawet przypadkową, spowodowaną nieumyślnie) efektów Twojej ciężkiej pracy (nikt i nic nie usunie Twoich plików).

Podstawowe błędy przy zabezpieczaniu komputerów hasłem – czego unikać?

Wbrew pozorom zabezpieczenie komputera hasłem nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Może inaczej, sam proces jest relatywnie łatwy, ale użytkownicy często popełniają błędy, które sprawiają np. że ich hasła można złamać z dziecinną wręcz łatwością. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie, to jest ułatwienie sobie zapamiętywania haseł oraz zbyt niska świadomość dotycząca cyberbezpieczeństwa.

Jednym z najczęstszych problemów jest notowanie haseł w ogólnodostępnych i co najgorsze, łatwo widocznych miejscach. Często umieszczane są one na maskownicy monitora w kalendarzu, na klawiaturze bądź pod nią. Podobnie użytkownicy potrafią zapisywać je w formie cyfrowej, a następnie wysyłać sobie na maila. Prawdopodobieństwo złamania hasła zwiększa się również, im dłużej jest ono stosowane i niezmieniane przez użytkownika, a jeszcze gorzej jest, gdy to samo hasło jest używane do wielu kont na różnych serwisach, stronach internetowych itd.

Kolejną zmorą jest automatyczne logowanie stosowane w przeglądarkach Chrome, Firefox itd. Pozwalają one na zapisywanie haseł użytkownika i automatyczne logowanie, gdy tylko użytkownik otworzy daną stronę internetową. Co to oznacza w praktyce? To, że obca osoba może wejść na stronę Facebook i od razu będzie mieć kontrolę nad Twoim kontem. Warto tę opcję wyłączyć.

Najgorsze jednak co ludzie potrafią robić, to stosowanie zbyt prostych haseł. Hasła są często za krótkie, pisanie tylko i wyłącznie małymi literami lub co gorsza, odnoszące się do takich rzeczy jak: imię dziadka, nazwisko panieńskie mamy, imię psa, data urodzenia dziecka itd.

Jak zabezpieczyć hasła na komputerze?

O sile hasła już wspomnieliśmy. Jest to główny aspekt, o który musisz zadbać, jeżeli chcesz w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje konto i komputer przed niechcianym dostępem osób trzecich. Samo hasło powinno zawierać co najmniej 8 różnych znaków, a hasła powinny być zmieniane cyklicznie. Sama liczba błędnych zalogowań również powinna być ściśle określona, a po przekroczeniu danej liczby (np. 5) logowanie powinno zostać zablokowane na dany interwał czasowy. Nawet jeżeli hasło wydaje się silne, to cyberprzestępcy znają pewne schematy, jakimi posługują się ludzie, czyli np. wielka litera na początku hasła i cyfry oraz znaki specjalne na końcu. Najlepsze więc będzie hasło losowe np. z generatora. Np. takie hasło jak „aIo45#$sTa. Takie hasło jest trudne do złamania.

Coraz częściej stosuje się również tak zwane dwuskładnikowe uwierzytelnianie wspomagane tokenami, a także uwierzytelnianiem biometrycznym. Przykładem jest tutaj, chociażby logowanie do banku, które na nowych urządzeniach wymaga pinu, hasła oraz kodu SMS. Takie rozwiązanie wprowadza również coraz więcej portali i stron internetowych jak Yahoo oraz Facebook. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie menadżera haseł, który pozwoli Ci na ich bezpieczne przechowywanie i zmienianie co jakiś czas. Taki menadżer haseł sprawi, że wszystko będziesz mieć w jednym miejscu, lecz pamiętaj, że chodzi o bezpieczeństwo Twoich danych - nie ignoruj tej kwestii i poświęć jej należytą uwagę!

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły