Który antywirus jest najskuteczniejszy?

Masz zamiar uzbroić się w antywirusa na 2022 rok i nie wiesz, po jaki program najlepiej sięgnąć? Oferta programów antywirusowych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka i faktycznie łatwo pogubić się w morzu możliwości. Nie zwlekając ani chwili dłużej pomożemy wybrać odpowiednie oprogramowanie dla Ciebie, tym razem skupiając się na najskuteczniejszych programach. Jeśli poszukujesz z kolei antywirusa, który łaskawie obchodzi się z zasobami komputera, zachęcamy do lektury innego artykułu na naszym blogu: Który antywirus najmniej obciąża system?

Ochrona systemu operacyjnego w 2021 roku

Dane zebrane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa za rok 2021 pokazują jasno, że liczba najróżniejszych ataków nie maleje, a rośnie. Najpoważniejsze zagrożenia dotyczyły ataków ransomware, polegających na blokadzie dostępu użytkownika do swojego komputera, a następnie żądaniu okupu za jego odszyfrowanie. Nie dają o sobie zapomnieć ataki typu phishing, gdzie dane użytkownika stają się głównym celem tego typu zagrożenia.

Phishing

Korzystasz z bankowości internetowej? Na tym froncie również nie ma lekko. W roku ubiegłym hakerzy stworzyli fałszywą stronę Alior Bank S.A., która do złudzenia przypominała oryginalną. Do tego należy pamiętać, że złośliwe oprogramowanie i programy szpiegujące wszelkiej maści to wciąż problem dotyczący zarówno korporacyjnych sieci jak i pojedynczych komputerów w zaciszu domowym. Zagrożony jest nie tylko system operacyjny komputera. Powyższe problemy dotyczą również urządzeń mobilnych. Choćby dlatego inwestycja w antywirus wydaje się bardziej niż zasadna.

Czym powinien charakteryzować się dobry program antywirusowy?

W kwestii ochrony antywirusowej mamy dwa kierunki: darmowy antywirus lub sięgamy po rozwiązanie w wersji płatnej. Darmowy antywirus sprawdzi się na domowym komputerze, na którym sporadycznie przeglądasz Internet i nie przechowujesz iście ważnych danych. Gwarantuje wyłącznie podstawowy poziom ochrony domowej sieci przed szkodliwym oprogramowaniem. Popularnością cieszą się np. AVG Antivirus Free oraz Bitdefender Antivirus Free Edition. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie gwarantujące mocno umowne bezpieczeństwo.

Logo AVG i Bitdefender

Kiedy płatny antywirus jest lepszym rozwiązaniem? Na takie oprogramowanie warto postawić, gdy komputer służy do czegoś więcej niż tylko przeglądania stron internetowych. Jeśli korzystasz często z bankowości oraz zakupów online, albo na dysku znajdują się istotne dla twojej pracy pliki, podlegające częstej archiwizacji to z pewnością warto rozważyć inwestycję w lepsze oprogramowanie zabezpieczające. Skuteczny antywirus docenimy, nie tylko pracując z systemem Windows, bo tego typu rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się także na urządzeniach mobilnych z systemem iOS lub Android.

W wersji płatnej otrzymujemy coś więcej niż tylko program antywirusowy, stanowiący barierę dla złośliwego oprogramowania. Tego typu rozwiązanie w systemie Windows i OS-ach mobilnych posiada również dodatkowe funkcje: menedżer haseł i kontrola rodzicielska, wbudowany VPN, bezpieczną przeglądarkę, zaawansowany firewall. Nierzadko aplikacja ma również naprawdę szeroki wachlarz narzędzi do czyszczenia komputera.

Najlepszy program antywirusowy dla systemów Windows, Android i iOS to...

Przy wyborze braliśmy pod uwagę testy dotyczące skuteczności działania publikowane przez niezależne portale i organizacje zajmujące się cyberbezpieczeństwem. Kierowaliśmy się także popularnością produktów w naszym sklepie jak i finalną opinią naszych użytkowników. Zatem, które rozwiązanie najlepiej broni przed programami szpiegującymi lub wyłudzaniem danych? Okazuje się, że najlepszy antywirus to Norton 360 - od miesięcy bestseller w naszej ofercie.

Norton 360

Norton 360 oferuje solidną ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, nierzadko w niezależnych testach uzyskując bardzo wysokie noty. Gwarantuje on skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym dla systemu Windows, Android, jak i macOS oraz iOS. Spośród jego modułów wymienimy m.in. Dark Web Monitoring dla jeszcze solidniejszej protekcji poufnych danych. Oprogramowanie antywirusowe Norton to także: VPN, tworzenie kopii zapasowych w bezpiecznym schowku w chmurze oraz częste aktualizacje zabezpieczeń.

Co otrzymujesz w pakiecie?

O rozróżnieniu produktów Norton pisaliśmy już na naszym blogu. Ciekawskich odsyłamy do publikacji. W skrócie przypomnimy, że produkt dostępny jest w wersji: Norton 360 Deluxe, Premium i Standard.

Obsługują one wszystkie główne systemy operacyjne - stacjonarne i mobilne. Niektóre funkcje programów różnią się w zależności od systemu, acz wszystkie bez wyjątku zapewniają najwyższy standard ochrony w czasie rzeczywistym, m.in. przed kradzieżą tożsamości i złośliwym oprogramowaniem. Do tego wymienimy szczelną zaporę sieciową oraz kontrolę rodzicielską.

Wybierając program antywirusowy Norton dla użytkowników domowych lub firmy kierujemy się głównie ilością urządzeń na które potrzebujemy aplikację. Zależnie od wersji programu antywirusowego otrzymamy także inną objętość dysku w chmurze. Niemałą rolę pełni też interfejs użytkownika. Tutaj bardziej zaawansowane funkcje wymagają nieco więcej cierpliwości od użytkownika

Innym programem antywirusowym godnym polecenia będzie...

Według rankingów programów antywirusowych Norton 360 zapewnia najlepszą ochronę antywirusową w 2022 roku. Niemniej za najlepsze programy antywirusowe uchodzą również rozwiązania marek Bitdefender Total Security, ESET Internet Security, McAfee oraz Panda.

Jak widzisz drogi czytelniku, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami pochodzącymi z Sieci to nie przelewki. Szczególnie gdy komputer służy za pomocnicze lub główne źródło twojego dochodu. Załatanie systemowej zapory sieciowej to inwestycja długoterminowa. Naszym zdaniem lepiej zapobiegać niż leczyć.

W kategorii: Poradniki

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły