Microsoft Office 2021 vs. Microsoft 365

Który pakiet biurowy wybrać: Microsoft 365 czy Microsoft Office 2021? Oto jest pytanie! Doradzamy, które oprogramowanie będzie odpowiednim wyborem dla Ciebie. Nie przedłużając, przejdźmy do konkretów.

Klasyczne aplikacje w nowoczesnej formie

Pakiet Office zaraz obok systemu Windows oraz usług serwerowych stanowi ścisły trzon oferty Microsoft od ponad trzech dekad. Najpopularniejszy na świecie zestaw narzędzi biurowych co, kilka lat otrzymuje aktualizacje, wprowadzające zarówno poprawki kosmetyczne, jak i zupełnie nowe funkcje, co cenią sobie użytkownicy indywidualni pakieu Office oraz przedstawiciele małych firm.

Klasyczne Aplikacje Microsoft Office

Na tę chwilę użytkownicy mają do wyboru dwa warianty oprogramowania: Office 2021 lub Microsoft 365. Produkty te różnią się w znaczący sposób. Tak, Microsoft 365 i Microsoft Office 2021 - różnice mają całkiem znaczące! Office 2021 bazuje na licencji wieczystej (jednorazowej) a Microsoft 365 na subskrypcji, gdzie kluczem oferty są usługi cloud.

O ile sługi w chmurze (OneDrive to jeden z bardziej wyrazistych przykładów) sukcesywnie podbiły świat biznesu oraz domowe PC, tak produkty tego typu nie wyparły całkowicie tradycyjnej metody instalacji oprogramowania na wybranym komputerze w trybie offline.

Różnice i podobieństwa zestawów Microsoft 365 i Office 2021

W przypadku obu wersji możemy spodziewać się klasycznych aplikacji pakietu Office: Word, Excel, PowerPoint. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach i tak w ofercie naszego sklepu można znaleźć pięć wariantów Office 2021. Są to kolejno:

Każdy z wariantów ma swoje miejsce przeznaczenia, zależnie od tego, czy realizujemy usługi biznesowe, prowadzimy placówkę edukacyjną, rządową lub gdy po prostu szukamy programu do domu. Powyższe opcje różnią się oczywiście ceną, co tłumaczymy ilością dostępnych programów, ale także możliwościami i w tym kontekście inaczej opracowany został pakiet Business Standard czy Business Basic, a inaczej wariant Family.

I tak w wersji Professional Office 2021 mamy dodatkowo Microsoft Access i Publisher. Każda z opcji ma także Outlook - program, którym kompleksowo obsłużymy pocztę elektroniczną. Istotną zaletą Office 2021 jest obecność komunikatora Microsoft Teams, na czym skorzystają użytkownicy "Dziesiątki".

Microsoft Office 2021 dla Użytkowników Domowych i Uczniów
Microsoft
Microsoft Office 2021 dla Użytkowników Domowych i Uczniów
Microsoft Office 2021 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm
Microsoft
Microsoft Office 2021 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm
Microsoft Office LTSC 2021 Standard
Microsoft
Microsoft Office LTSC 2021 Standard
 
Microsoft Office 2021 Professional
Microsoft
Microsoft Office 2021 Professional
 
Rodzaj licencji
Bezterminowa / wieczysta Bezterminowa / wieczysta Bezterminowa / wieczysta Bezterminowa / wieczysta
Liczba stanowski
1 1 1 1
Kompatybilność
Windows 10, 11
Mac OS trzy najnowsze wersje systemu
Windows 10, 11
Mac OS trzy najnowsze wersje systemu
Tylko Windows 10, 11 Tylko Windows 10, 11
Word
Excel
PowerPoint
OneNote
Outlook
Publisher
Access
Wsparcie techniczne i aktualizacje
Obczar zastosowania
Domowy Domowy/Firmowy Domowy/Firmowy Domowy/Firmowy
Typ licencji
Domowy Komercyjna Komercyjna Komercyjna

1 Dostępny tylko na PC

2 Dostępny tylko na PC

A jak to wygląda w przypadku chmurowej wersji Office - Microsoft 365?

Microsoft 365 bardzo upraszcza potencjalny wybór pakietu. Zasadniczo w naszym sklepie mamy trzy opcje pakietu Microsoft 365:

Różnią się one w dwojaki sposób, mianowicie ilością urządzeń, na których można zainstalować pakiet oraz miejscem przeznaczenia - dom lub firma. Przy czym aplikacje można użytkować na sprzęcie innym niż zwykły komputer, bo programy oparte na chmurze działają w środowisku MacOS oraz mobilnym.

Jednocześnie każdy użytkownik licencji otrzymuje 1 TB miejsca na dokumenty, zdjęcia i dowolne inne pliki w chmurze OneDrive. Przetwarzanie danych następuje poza urządzeniem użytkownika, choć oczywiście istnieje możliwość zapisywania danych lokalnie na dysku twardym.

Porównanie Microsoft 365 Personal
Microsoft
Microsoft 365 Personal
Porównanie Microsoft 365 Family
Microsoft
Microsoft 365 Family
Porównanie Microsoft 365 Business Standard
Microsoft
Microsoft 365 Business Standard
Rodzaj licencji
Subskrypcja Subskrypcja Subskrypcja
Liczba użytkowników / urządzeń
1 użytkownik / 5 urządzeń 6 użytkowników po 5 urządzeń 1 użytkownik / 5 komputerów, 5 tabletów, 5 telefonów
Kompatybilność
Komputery i tablety PC, Mac, iPad, iPhone i z systemem Android Komputery i tablety PC, Mac, iPad, iPhone i z systemem Android Komputery i tablety PC, Mac, iPad, iPhone i z systemem Android
Word
Excel
PowerPoint
OneNote
Outlook
Publisher
Access
Teams
OneDrive
1 TB Do 6 TB (1 TB na osobę) 1 TB
Exchange
50 GB
SharePoint
Wsparcie techniczne i aktualizacje
Obczar zastosowania
Domowy Domowy Domowy/Firmowy
Typ licencji
Niekomercyjna Niekomercyjna Komercyjna

Czy w 2022 roku licencja wieczysta ma jeszcze sens?

Za pakiet aplikacji z numerkiem 2021 klient płaci raz, otrzymując klucz do konkretnego konta Microsoft. Pozwala to na uruchomienie pakietu Office wyłącznie na jednym komputerze. Użytkowanie z tego zestawu programów jest bezterminowe, acz w przypadku pojawienia się całkowicie nowej wersji nie ma opcji wykonania całościowej aktualizacji.

W przypadku Microsoft 365 czas trwania licencji zależny jest od okresu rozliczeniowego, który wybierzesz przy zakupie. Subskrypcję wykupuje się co miesiąc, pół roku lub raz na rok. Każdy z planów można swobodnie przedłużyć. Jeśli tego nie zrobisz, to możesz normalnie korzystać z aplikacji Microsoft 365 przez 30 dni, zaś po 90 dniach wszystkie dane użytkownika zostaną usunięte bezpowrotnie.

W ramach abonamentu użytkownik regularnie otrzymuje najnowsze wersje aplikacji oraz nowe funkcjonalności. W przypadku licencji wieczystej należy liczyć się z brakiem aktualizacji aplikacji oraz nowych funkcji w Word, Excel lub Powerpoint, jakie pojawią się w przyszłości.

Garść nowych opcji w Office 2021

Z każdą kolejną wersją licencji firma Microsoft odświeża interfejs aplikacji i wprowadza nowe funkcje. Czasem aktualizacje mają charakter wyłącznie kosmetyczny, a innym razem gruntownie zmieniają dobrze znane aplikacje. Co wnosi wariant 2021?

  • Nowy wygląd zgodny z estetyką systemu Windows 11,
  • Uwzględnienie wyszukiwania Microsoft Search w aplikacjach Office,
  • Możliwość korzystania z biblioteki Office Premium Creative Content,
  • Wsparcie formatu OpenDocument 1.3 (ODF) w Word, Excel i PowerPoint,
  • Wprowadzanie koloru w wartości szesnastkowej (Hex) w aplikacjach Office,
  • Funkcje XLOOKUP, LET i XMATCH oraz dynamiczne zakresy w Microsoft Excel 2021,
  • Sposobność grupowej współpracy (edytowania) z użytkownikami Microsoft 365,
  • Automatyczny translator i błyskawiczne wyszukiwanie w Outlook 2021,
  • Obecność aplikacji Microsoft Teams.

Jaki pakiet wybrać do biura, a który do użytku domowego?

Ze względu na swoją zawartość pakiety Office z numerem 2021 będą lepszym wyborem dla użytku domowego, gdzie domyślnie pracujemy na jednym komputerze. Małe firmy, szczególnie działalności jednoosobowe, także zainteresują się tym wariantem, choćby z braku konieczności pamiętania o przedłużaniu licencji. W tych przypadkach także podstawa Word, Excel, Powerpoint i Outlook wystarczą w zupełności.

Microsoft 365 to opcja dla osób preferujących bardziej elastyczny sposób pracy, szczególnie jeśli w grę wchodzi zdalne realizowanie obowiązków. Do tego Usługi z numerem 365 to szeroki wachlarz aplikacji dla biznesu, których nie ma w podstawowym wariancie 2021.

Natomiast dla użytkowników domowych dla 365 powinien przemawiać fakt sposobności instalacji na więcej niż jednym sprzęcie, co w przypadku gromadki uczniów lub studentów ma sens. Do tego z wariantu Family, a także innych opcji 365-tki można korzystać w określonym czasie (np. pisanie pracy magisterskiej), po czym zrezygnować z dalszego użytkowania.

Gdzie kupić Office 2021 oraz Microsoft 365?

Jeśli chcesz skorzystać z licencji pakietu aplikacji biurowych Microsoft, sprawdź naszą aktualną ofertę! Dzięki licencji typu ESD kupujący otrzymuje kod do aktywacji licencji w momencie zaksięgowania płatności. Aplikacje w formie cyfrowej należy pobrać bezpośrednio z serwerów Microsoftu.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły