Microsoft Visual Studio do czego służy?

Najprościej rzecz ujmując Microsoft Visual Studio to zintegrowane środowisko programistyczne. Wykorzystuje się je w głównej mierze do tworzenia oprogramowania z graficznym interfejsem użytkownika, jak i również do tworzenia oprogramowania na konsole.

Według informacji podanych przez Microsoft, dzięki Visual Studio można pisać aplikacje na systemy Windows, konsole Xbox oraz na Linux. Ponadto Visual Studio to wysokiej jakości oprogramowanie, które pozwala na pisanie aplikacji sieciowych, serwisów internetowych, a także rozmaitych usług sieciowych. Biorąc pod uwagę jak przydatne jest to narzędzie, artykuł ten opisuje pokrótce jego zastosowanie oraz zalety.

Komponenty Microsoft Visual Studio

Microsoft Visual Studio to nie tyle jeden program ile zintegrowane środowisko programistyczne, na które składa się wiele komponentów. Przykładem jest tutaj edytor kodu, który wspiera technologię IntelliSense oraz mechanizmy refaktoryzacji kodu, narzędzie które pozwala na debugowanie kodu na dwóch płaszczyznach (kodu źródłowego oraz maszyny), designer do tworzenia aplikacji Windows Forms, WEB etc., a także zestaw narzędzi programistycznych w skład którego wchodzą:

  • Microsoft Visual C# (od wersji z roku 2002),
  • Microsoft Visual C++,
  • Microsoft Visual Basic,
  • Microsoft Visual J# (w wersjach z lat 2002–2005),
  • Microsoft Visual Web Developer ASP.NET (od wersji z roku 2005),
  • Microsoft Visual F# (od wersji z roku 2010).

Visual Studio Professional, Express czy Standard - którą wersje oprogramowania wybrać?

Każda osoba, która zainteresowała się tematem Microsoft Visual Studio z pewnością bardzo szybko odkryła, że oprogramowanie to jest dostępne w kilku różnych wersjach. Trudno więc się dziwić, że programiści tak często zastanawiają się nad tym, którą wersje wybrać, prawda?

  • Visual Studio Community - jest to alternatywa dla płatnych wersji Visual. Visual Studio Community to zaktualizowana wersja dobrze znanego w środowisku Visual Studio Express, która posiada uproszczone wersje programów dostępnych w pozostałych pakietach. Została ona stworzona głównie z myślą o studentach oraz hobbystach jednak licencja pozwala na tworzenie programów komercyjnych. Warunkiem jest jedynie to, żeby Twoja firma nie wypełniała znamion przedsiębiorstwa (ponad 250 użytkowników bądź roczny dochód przekraczający milion dolarów lub równowartość w innych walutach). Pozwala on na pracę w Visual Basic Express, Visual C++ Express, Visual C# Express i Visual Web Developer Express. Wersja ta jednak ustępuje Professional i Enterprise. Jej zintegrowane środowisko projektowe nie jest wyposażone w tak przydatne opcje jak np. weryfikacja architektury czy weryfikacja aktywnych zależności, którą to posiada Enterprise.
  • Visual Studio Standard - Jest to pierwsza z dostępnych, płatnych wersji Visual. Jak sama nazwa wskazuje, oferuje ona programistom pełnoprawne wersje oprogramowania Visual Studio. Ponadto, pozwala ona między innymi, na używanie wtyczek oraz biblioteki MSDN. W Visual Studio Standard nie zawarto jednak możliwości zdalnego debugowania.
  • Visual Studio Professional - w płatnych wersjach Visual znaleźć można wiele przydatnych opcji, a Professional jest na to dowodem. Oferuje wszystko to, co pakiet Standard, jednak dodatkowo w ofercie znaleźć można również instalator dla tworzonych programów. Ta wersja Visual Studio posiada również możliwość zdalnego debugowania oraz oferuje o wiele bardziej rozbudowane środowisko deweloperskie niż wersja Standard. Ilość samych funkcji oferowanych przez Visual Studio robi w tym przypadku wrażenie. W Professional znaleźć można również CodeLens, obsługę Enterprise, statyczną analizę kodu oraz centrum wydajności i diagnostyki, a także wiele innych opcji.
  • Visual Studio Enterprise - zdecydowanie najbardziej rozbudowana wersja programu Visual Studio. Oferuje wszystko to co pakiet Professional, ale dodatkowo w Visual Studio Enterpise użytkownik znajdzie również profesjonalne narzędzia do tworzenia architektury systemu, a także zaawansowane opcje w zakresie debugowania programu, testowania jego działania oraz odpowiedniej diagnostyki. Jeżeli Twoja praca to "interfejs użytkownika", to Visual Studio Enterprise jest w tym przypadku, zdecydowanie najlepszym oprogramowaniem. Posiada ona wiele opcji, których nie znajdziesz nawet w Professional, do najważniejszych nowości zaliczyć można: Live Unit Testing, IntelliTest, Xamarian Inspector, Xamarian Profiler, weryfikacje aktywnych zależności itd. Dzięki temu praca z programem visual studio staje się jeszcze przyjemniejsza.
  • Visual Studio Team System - to wersja oprogramowania stworzona z myślą o większych przedsiębiorstwach. Tę wersję programu wyposażono w zestaw narzędzi pozwalających na łatwą współpracę przy tworzeniu dużych projektów.
  • Visual Studio Code - Visual Studio code jest darmowym edytorem kodu źródłowego, pozwalającym na edycje pliku HTML, CSS i JS. Samo oprogramowanie jest relatywnie proste i nie dysponuje skomplikowanymi funkcjami, takimi, jakie można znaleźć w innych wersjach Visual Studio, niemniej Code to przydatne narzędzie, zwłaszcza dla programistów, którzy pracują na wielu językach. Pozwala on np. na modyfikacje kodu oprogramowania Windows czy programów przeznaczonych do systemu Android.

Microsoft Visual Studio zastosowanie

Jest to świetne rozwiązanie dla programistów, gdyż wykorzystanie środowiska Visual Studio ułatwia szybsze pisanie własnego kodu. Microsoft Visual Studio cechuje również łatwe debugowanie oraz możliwość częstego testowania stworzonego programu. Dzięki temu autor ma pewność, że stworzony przez niego program jest najwyższej jakości.

Zaletą programu Visual Studio jest również obsługa wielu wtyczek. Za pomocą dodatków takich jak MSSQL pojawia się możliwość projektowania baz danych itd. w sposób relatywnie łatwy i przyjemny. Quooka z kolei to jedno z lepszych narzędzi do pracy z Java Scriptem. Ponadto Visual Studio pozwala również na łatwą instalacje Net Framework co jest niezwykle ważne, dla wielu deweloperów. Oczywiście przykłady można mnożyć, ale faktem jest, że dzięki tak dużym możliwościom customizacji programu Visual Studio, programista otrzymuje naprawdę potężne narzędzie, które pozwoli na wykonanie naprawdę wielu projektów. Zaczynając od tworzenia baz danych, poprzez tworzenie oprogramowania wysokiej jakości - na wszystko to pozwala Microsoft Visual Studio.

Czy Microsoft Visual Studio ma jakiekolwiek wady? Jedyną wadą, jaka tak naprawdę przychodzi na myśl, są wymagania systemowe. Microsoft Visual Studio do poprawnego działania wykorzystuje naprawdę sporo zasobów (zwłaszcza w przypadku skomplikowanego oprogramowania), z którym nie każdy sprzęt sobie poradzi. Niemniej, ten argument można odnieść praktycznie do każdego programu tego typu. Z natury są to bowiem programy, które pochłaniają dużo mocy obliczeniowej.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły