Nowości ze świata Windows 11: Sprawdź, co przyniosły najnowsze aktualizacje!

W oczekiwaniu na Windows 12 obserwujemy, jak stopniowo ewoluuje Jedenastka, zyskując coraz to nowe możliwości. Producent stopniowo uzupełnia swój najnowszy system operacyjny o kolejne funkcjonalności. Sprawdź, co nowego pojawiło się wraz z najnowszymi aktualizacjami.

Nowa wersja beta Windows 11

W dniu 17 maja ukazała się oficjalna wersja beta pod niezbyt intuicyjną nazwą Windows 11 Insider Preview Build 22635.3640 (KB5037867), która dotyczy odsłony OS Windows 11 w wersji 23H2. Nowe rozwiązania można podzielić na dwie kategorie:

  • funkcje, usprawnienia i poprawki do uczestników programu Windows Insider (to dobrowolna możliwość testowania najnowszych możliwości, kiedy tylko się pojawią);
  • rozwiązania dostępne dla wszystkich użytkowników Beta Channel.

Zmiany w eksploratorze plików

Do pierwszej grupy trafiły zmiany w File Explorer. W menu kontekstowym, dostępnym pod prawym przyciskiem myszy, obok dotychczasowego wsparcia dla plików typu ZIP pojawiło się wsparcie dla rozszerzeń 7-ZIP oraz TAR. Niewielka zmiana ułatwia znacząco życie, ponieważ nie trzeba już sięgać do programów od zewnętrznych dostawców, aby stworzyć archiwum w najpopularniejszych formatach. W ramach narzędzia do obsługi archiwów w Windows 11 pojawił się też Compression Wizard. Pozwala on na ustawienie całego szeregu parametrów, w tym:

  • stopnia kompresji;
  • zadecydowaniu, jakiego rodzaju pliki mają trafić do każdego archiwum;
  • możliwość kompresowania wielu plików z różnym stopniem kompresji;
  • obsługa formatów gzip/bzip2 i nie tylko.

Nowe Emoji

Wśród nowinek pojawiło się też wsparcie dla emocji 15.1. Obejmuje zupełnie nowe formy graficzne, a także możliwość odwrócenia orientacji oznaczeń w lewą lub prawą stronę.

Zmiany systemowe

W ramach uaktualnień naprawiono kilka błędów, które mogły czynić korzystanie z systemu uciążliwym. Przede wszystkim chodzi o problemy z dostępnością w oknach dialogowych, błędy typu ctfmon.exe oraz potencjalne ryzyko crasha explorer.exe, jeżeli przy bardzo dużej liczbie otwartych jednocześnie zakładek użytkownik chciał przełączać się między nimi przy użyciu CTRL+Tab.

Zmiany dotyczące wszystkich użytkowników Beta Channel

Zmiany adresowane do wszystkich użytkowników Windows 11 dotyczą głównie zwiększonej stabilności systemu. Usunięto błąd, który powodował zawieszenie się OS po wejściu do panelu Start. Pozbyto się także problemów związanych z prawidłowym działaniem funkcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemu, które nie zawsze działały w sposób prawidłowy. Chodzi o VPN, Windows Hello, Credential Guard oraz Key Guard.

Poprawiono też działanie funkcji sieciowych, które wpływały na kontrolery domen (DC). Uwierzytelnianie NTLM (ang. NT LAN Manager) nie powoduje zwiększenia ruchu. NTLM to nic innego, jak kryptograficzny protokół sieciowy opracowany właśnie przez firmę Microsoft.

Potencjalne problemy związane z nowym updatem Windows 11

Jak to zwykle bywa z aktualizacjami na etapie beta, oprócz nowych rozwiązań i usunięcia błędów, które pojawiały się już wcześniej, niekiedy przynoszą one również niekoniecznie miłe niespodzianki. Na ten moment Inżynierowie firmy Microsoft zwracają uwagę na dwie główne kwestie techniczne, które mogą stanowić problem. Trwają prace nad tym, aby pozbyć się tych trudności.

Pierwsza dotyczy usług Internet Information Services oraz Windows Communication Foundation. Mogą one nie działać w sposób prawidłowy po zainstalowaniu update’u. Druga wątpliwość dotyczy użytkowników Windows Insider, którzy korzystają z nowego rozłożenia widżetów w systemie. Po zainstalowaniu update’u możesz zauważyć m.in. to, że nieprzypięty widżet z paska zadań nie działa, jeśli ten pasek jest zorientowany centralne, a nie lewostronnie. Tablica widżetów może być też niewłaściwie ustawiona, jeżeli asystent AI Copilot jest włączony w działa w trybie side-by side. Skrót klawiaturowy Win+W, który otwierał tablicę widżetów w tym buildzie może nie działać poprawnie.

Na marginesie warto wspomnieć, że jeśli chcesz otrzymywać wszystkie dodatki do systemu Windows 11 niezwłocznie po tym, jak ujrzą światło dzienne, w panelu Ustawienia, a następnie Windows Update zaznacz pierwszą opcję od góry. Jeśli zostawisz ją w pozycji wyłączonej, nowe opcje staną się dostępne dopiero wtedy, gdy zostaną ostatecznie przygotowane i wyjdą ze stadium beta.

Nowe dodatki do systemu Windows 11 nie zmieniają może w sposób drastyczny funkcjonalności dobrze już znanego systemu. Z pewnością jednak poszerzają wachlarz dostępnych możliwości. Stanowią też zapowiedź rozwiązań, które zapewne pojawią się w kolejnej odsłonie systemu operacyjnego firmy Microsoft.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły