Adobe InDesign do czego służy?

Firma Adobe od lat dostarcza twórcom oraz grafikom wysokiej jakości oprogramowanie, które jest wręcz niezbędne dla osób, które w swojej pracy mają do czynienia z cyfrowymi zasobami wizualnymi. W pakiecie Adobe można wyróżnić trzy programy Photoshop, InDesign oraz Illustrator. Każdy z tych programów oferuje różne rodzaje zawartości przeznaczone do odrębnych zadań, a razem tworzą pakiet oprogramowania, który pozwala na tworzenie wielu ciekawych projektów. Aplikacja Adobe Photoshop jest znana niemal każdemu, ale czym jest Adobe InDesign?

Program Adobe InDesign co to?

InDesign to aplikacja do tzw. składu, czyli tworzenia układów stron na potrzeby publikacji drukowanych, jak i cyfrowych. Korzystając z tego narzędzia, projektant może łączyć ze sobą dowolne zasoby, do których zaliczyć można tekst, obrazy, grafikę wektorową itd. Adobe InDesign to narzędzie wykorzystywane zwłaszcza przez osoby, które wykonują materiały przeznaczone do druku. Ponadto żadne wydawnictwo nie obejdzie się bez tego softu, gdyż Adobe InDesign pozwala projektować książki, magazyny itd.

Adobe InDesign jest elementem usługi Creative Cloud, co sprawia, że użytkownicy zyskują dostęp do wszystkich najnowszych aktualizacji i nowych wersji programu w momencie ich udostępnienia przez Adobe. Zaletą programu InDesign jest wygoda pracy i jej prostota. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć można dowolnie modyfikować projekt. Tworzenie nowych projektów czy modyfikacja już istniejących to w programie InDesign zadania szybkie i łatwe.

InDesign wyróżnia również jego automatyzm. Środowisko projektantów ceni sobie to, że za pomocą sekwencji stylów, formatowanie dokumentów jest łatwe i szybkie. Wykorzystanie stylu obiektowego zapewnia zupełnie nowe możliwości w zakresie projektowania.

Adobe Photoshop, Adobe InDesign i Adobe Illustrator - jakie są różnice?

Początkujący graficy często zastanawiają się, jakie są różnice między poszczególnymi programami i czy nie mogą po prostu wykorzystać Photoshopa do wszystkiego. W końcu to naprawdę potężne narzędzie od Adobe. Owszem Photoshop pozwala na wiele, jednak należy pamiętać, że każdy z tych programów, ma swoje określone funkcje.

Podstawowa różnica to podział konkretnych typów zadań, do których wykonania nadaje się dany program, to jest:

  • Photoshop - zdjęcia i grafiki;
  • Illustrator - ilustracje i loga, projektowanie wizytówek;
  • InDesign - dokumentacja graficzno-tekstowa, modyfikacje tekstu, przygotowanie materiału do druku.

Ogólnie rzecz biorąc Photoshopa wykorzystuje się głównie do modyfikacji fotografii. Edycja zdjęć w tym programie jest naprawdę rozbudowana i pozwala grafikowi na działanie na różnych formatach jak, chociażby na tzw. RAW (surowe zdjęcia). Illustrator jest programem przeznaczonym do edycji grafiki wektorowej. Pozwala na zmianę rozmiaru obrazu bez utraty jego grafiki. Dlatego też Illustrator to świetne narzędzie, do projektowania np. loga dla firmy.

InDesign z kolei jest programem, który wykorzystuje się do projektowania desktopów zarówno dla systemów Windows, jak i macOS. Pozwala on na tworzenie i modyfikowanie układu stron. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to program InDesign to świetny wybór do projektowania stron internetowych z drugiej strony jednak ma on bardzo ograniczone możliwości ilustracyjne. Innymi słowy, nie nada się on do rysowania czy edycji zdjęć tak jak na przykład Photoshop, czy Illustrator. Mówiąc krótko to, co można zrobić w Photoshopie jest niemożliwe do osiągnięcia w InDesign i odwrotnie.

Adobe InDesign: zastosowanie

Program Adobe InDesign to narzędzie niezbędne w pracy każdego szanującego się wydawnictwa. Ta profesjonalna aplikacja służy między innymi do przygotowywania cyfrowych wersji magazynów. To właśnie programy InDesign są wykorzystywane do tworzenia popularnych e-zinów, czyli periodyków, które subskrybenci otrzymują drogą mailową.

InDesign wykorzystywany jest również do produkcji książek, które można później przeczytać na tablecie czy z wykorzystaniem aplikacji mobilnych na smartfony. Aby zrozumieć możliwości, jakie daje program InDesign, wystarczy porównać, jak wygląda lektura otwartego na tablecie tekstu napisanego w Office Word, do komiksu pobranego w Internecie i czytanego na Kindle'u.

Czy Adobe InDesign to narzędzie potrzebne wszystkim grafikom, pracującym w tym zawodzie? Oczywiście, że nie! Program InDesign sprawdzi się w każdej branży, która będzie w stanie w pełni wykorzystać oferowane przez niego możliwości.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły