Aktualności #5 Technologiczne i software`owe podsumowanie lipca 2022

Lipiec to sam środek lata i szeroko rozumianych wakacji, podczas których najczęściej w świecie IT nie mamy do czynienia ze spektakularnymi premierami, czy wydarzeniami o globalnym znaczeniu. Nie jest to jednak czas zupełnej stagnacji, gdyż branżowi giganci utrzymują pewną aktywność, czego przykładem może być Microsoft… znów wypuszczający problematyczne uaktualnienia dla Windowsa 11.

Dzieje się w świecie Windows!

Z końcem czerwca Microsoft wydał aktualizację dla systemu Windows 11 o numerze KB5014668. Niby nic szczególnego, ot aktualizacja jak każda inna… I jak każda inna, również nieco problematyczna. Już w lipcu okazało się bowiem, że łatka potrafi uniemożliwić uruchomienie Menu Start. Rzecz jasna Microsoft zdążył już problem naprawić, co cieszy, niemniej bawi, a nawet rozczarowuje nieco sposób, który wybrano na uporanie się z problemem. Zamiast po prostu zaktualizować ową aktualizację (co brzmi może zabawnie) i naprawić bug, MS zdecydował się na automatyczne cofanie aktualizacji na komputerach, na których pojawia się problem z uruchomieniem Menu Start. Pokrętne i niezrozumiałe, ale ważne, że pomogło, prawda?

Kiedy koniec Windowsa 8?

Wsparcie dla Windowsa w wersji 8 ma zakończyć się już w styczniu 2023 roku i choć jest to rzecz wiadoma od dawna, to wielu użytkowników tej leciwej już wersji OS-u Microsoftu zdawało się faktem tym nie przejmować. Jakież było jednak ich zdziwienie, gdy zaczęli w lipcu otrzymywać wiadomości od Microsoftu informujące o wygaszaniu wsparcia dla Ósemki i zachęcające do przejścia na nowe oprogramowanie. Cóż, na pocieszenie warto dodać, że użytkownicy Windowsa 8 i 8.1 to raczej dość wąskie grono, a kiedy przejdą już na Windowsa 10 czy 11, to szybko sami zobaczą, jaką ewolucję przeszedł ten system.

Kiedy poznamy Windowsa 12?

O tym, że zapewnienia Microsoftu jakoby Windows 10 był ostatnim (i ostatecznym) systemem Windows, który będzie już tylko aktualizowany były chwytem marketingowym, wiemy od lat. Niewiadomą było jednak to, kiedy na rynku pojawi się następca 11, wciąż przecież świeżego systemu operacyjnego. Jak jednak zahuczało na internetowych forach, a wiemy, że plotki roznoszą się szybko, rzekomo nowy OS firma z Redmond planuje już na 2024 rok. Oznaczałoby to powrót do uprawianej niegdyś polityki zakładającej 3-letnie kadencje każdej nowej iteracji systemu Windows. Czy faktycznie tak się stanie? Czas pokaże!

To oficjalne: Sztuczna Inteligencja od Google nie jest świadoma

Jakiś czas temu świat obiegła sensacyjna wiadomość na temat nowego kroku w rozwoju AI. Jeden z inżynierów Google, Blake Lemoine stwierdził w czerwcu, że AI opracowana przez giganta z Mountain View zyskała świadomość - tak doskonale potrafi rozmawiać z ludźmi, że przekroczyła barierą dzielącą maszyny i ludzkość. Google od początku podchodziło do tej sensacji sceptycznie, zaprzeczając i tłumacząc, aż w końcu włodarze zdecydowali o… Zwolnieniu swojego wietrzącego sensacje inżyniera. Akt ten jednoznacznie podkreśla, że Google odżegnuje się od opinii swojego byłego już pracownika i dalej broni korporacyjnego stanowiska, w myśl którego ich Sztuczna Inteligencja nie jest świadoma, a po prostu rządzące nią algorytmy i możliwość uczenia się reakcji swoich rozmówców są doskonale dopracowane.

Google Play wirusami stoi?

Sklep z aplikacjami Google Play nigdy nie budził szczególnego zaufania i nie oferował najwyższego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom urządzeń z Androidem. Jasne, że najgorsze czasy już dawno za nami, a platforma jest ciągle poprawiana i aktywnie moderowana, a jej zabezpieczenia stale usprawniane, jednak mimo tych starań w ciągu ostatnich dni lipca Google usunęło aż 50 aplikacji, pobranych ponad 300 000 razy, które były zainfekowane wirusem Joker, wykradającym dane użytkowników. Aplikacje, które padły ofiarą znanego od 2019 roku wirusa to oprogramowanie z takich kategorii, jak Zdrowie, Personalizacja, Komunikacja, Fotografia i Narzędzia. Zachęcamy do sprawdzenia swojej listy aplikacji na smartfonie - zwłaszcza jeśli ktoś instalował jakieś programy z wymienionych kategorii w ciągu ostatnich 2/3 tygodni.

W kategorii: Aktualności

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły