Aktualności 1 Technologiczne i software`owe podsumowanie marca

Co łączy Google, Apple, Microsoft i Mozillę? Czas na oficjalny koniec Internet Explorer 11, wyczekiwaną premierę nowego Linuxa oraz dwie nowe aplikacje testowane w Windows 11 - oto skrótowe podsumowanie ubiegłego miesiąca w świecie software`u. Pamiętajcie, że w branży technologicznej zawsze dzieje wiele, nawet jeśli są to wydarzenia pozornie niepozorne.

Porozumienie ponad podziałami! Google, Apple, Microsoft i Mozilla łączą siły, by przeglądarki internetowe działały lepiej!

Piekło zamarzło! Tylko w ten sposób podsumować można fakt, że najwięksi gracze na rynku przeglądarek internetowych, stojący za takimi programami jak Chrome, Edge, Firefox i Safari połączyli siły w jednym wspólnym celu - sprawić, by przeglądarki działały sprawniej, lepiej, szybciej. Wymienione firmy wspólnie pracują nad Benchmark Interop 2022, który to ma stworzyć spójne doświadczenia dla użytkowników poszczególnych przeglądarek, a także wyeliminować niespójne funkcje.

Technologiczni giganci skupią się nad 15 obszarami przeglądarek internetowych, obejmujących choćby funkcje kolorów CSS, przewijanie stron czy kaskadowe warstwy. Efektem wspólnych prac ma być poprawa doświadczeń użytkowników podczas korzystania z najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Brawo, chciałoby się rzec!

Koniec Internet Explorera!

To była tylko kwestia czasu, kiedy Microsoft oficjalnie powie “dość” i zakończy żywot przeglądarki, którą dawno już zastąpił autorskim Microsoft Edge, a którą użytkownicy od lat zastępowali Chromem, Firefoxem czy Operą. Gigant z Redmond poinformował, że dokładnie 15 czerwca zakończy się wsparcie techniczne Internet Explorera, a zatem pożegnamy się z aktualizacjami poprawiającymi stabilność przeglądarki czy jej bezpieczeństwo. Czy ktoś będzie tęsknił za najlepszą przeglądarką internetową do ściągania innych przeglądarek internetowych? Najpewniej nie, ale trzeba oddać, że bez IE nie byłoby internetu jaki znamy, tak gwoli nostalgii.

Kernel Linux 5.17 już (wreszcie) jest!

Nieco później niż się spodziewano pojawiło się nowe jądro Linuxa w wersji 5.17. To wspaniała (podobno) wieści dla fanów tego otwartego OS, gdyż nowa wersja nieść ma za sobą wiele dobrego. Poprawie ulec ma wydajność energetyczna, dzięki sterownikowi AMD P-State (swoista alternatywa dla ACPI CPUFreq), a system ma wspierać technologię Intel AMX w kontekście wirtualizacji KVM. Koleje zmiany to choćby poprawa wydajności i bezpieczeństwa, jak w przypadku każdej aktualizacji, a także lepsze działanie komponentów NZXT, płyt głównych sygnowanych marką ASUS oraz klawiatur Apple Magic Keyboard, rysików oraz ekranów dotykowych. Nic tylko się cieszyć!

Windows 11 i dwie nowe aplikacje

Testowa kompilacja Windows 11 (22572) otrzymała dwie nowe aplikacje, które testować mogą do woli Insiderzy. Mowa o Microsoft Family oraz Clipchamp. Pierwsza aplikacja to zaawansowane oprogramowanie służące do kontroli rodzicielskiej oraz sprawnej komunikacji w rodzinie. Clipchamp z kolei to proste, choć wysoce rozbudowane i podobno intuicyjne narzędzie do tworzenia oraz edycji plików wideo. Aplikacje zapowiadają się miodnie i funkcjonalnie - zwłaszcza Clipchamp, który może stanie się darmową alternatywą dla bardziej rozbudowanych edytorów, tych jeszcze niebędących programami z absolutnego TOP. W kompilacji 22572 znajdziemy również możliwość szybkiego włączania menu kontekstowego za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem mysz ze wciśniętym jednocześnie klawiszem Shift. To funkcja, która spodoba się najpewniej wielu użytkownikom starych Okienek.

AMD szaleje!

W marcu światło dzienne ujrzały również nowe procesory ADM z serii Ryzen 5000 i Ryzen 4000. Nowe układy mają wpasować się w rynkową średnią półkę i stać się bazami do budowy domowych komputerów do gier - tych niedrogich, ale o przyzwoitej wydajności, a także tych średniopółkowych, od których oczekiwać można nieco więcej. Za średnią półkę odpowiadać mają procesory serii Ryzen 5000, zaś modele budżetowe zasilić ma seria Ryzen 4000.

W kategorii: Aktualności
Nawigacja

Ostatnie artykuły