Bitdefender vs ESET: Który antywirus jest lepszy dla Twojego komputera?

Zarówno ESET, jak i Bitdefender uznawane są przez specjalistów od zabezpieczeń przed zagrożeniami czyhającymi w sieci za swoistą śmietankę programów antywirusowych. Nie są one jednak całkowicie identyczne pod względem dostępnych funkcji oraz wydajności poszczególnych narzędzi. Na który program antywirusowy lepiej się zdecydować, gdy rozglądasz się za rozwiązaniem do ochrony systemu Windows bądź macOS przed atakami wirusów i złośliwego oprogramowania? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie skupiając się na zbliżonych wersjach ESET Internet Security oraz Bitdefender Internet Security.

Bitdefender czy ESET Internet Security?

Najważniejszym elementem, który powinien mieć każdy dobry program zapewniający ochronę komputera, jest oczywiście warstwa ochrony przed wirusami działająca w czasie rzeczywistym. W przypadku tej funkcji oba programy nie pozostawiają wiele do życzenia. Korzystając z np. ESET Internet Security możesz liczyć na natychmiastowe skanowanie wszystkich otwieranych czy ściąganych plików pod kątem potencjalnych sieciowych zagrożeń. ESET Internet Security wykorzystuje silnik antywirusowy NOD32, który przez wielu specjalistów uznawany jest za jeden z najlepszych dostępnych na rynku, dlatego więc możesz liczyć na znakomitą ochronę. Co istotne, dzięki wykorzystaniu bazy danych ESET LiveGrid, gromadzącej wzory zachowań wirusów, programy takie jak ESET Internet Security mogą wykryć nawet wirusy, które jeszcze nie zostały oficjalnie odnotowane przez sieciowych specjalistów od zabezpieczeń.

Bitdefender również oferuje takie narzędzie, działające w ramach Global Protective Network. Poza tym funkcje Bitdefender obejmuje również ciągły skan Advanced Threat Defense, chroniący komputer przed szerokim zakresem zagrożeń z sieci, a także system ostrzegania przed wchodzeniem na podejrzanie wyglądające strony internetowe.

ESET vs Bitdefender

Co zapewnia lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem?

Kolejną istotną cechą jest ochrona przed malware mogącym zagnieździć się na dysku, gdy używasz komputera. Tu ponownie można mówić o swoistym remisie: obydwa programy znakomicie radzą sobie ze złośliwym oprogramowaniem, sprawnie je wyszukując oraz eliminując i nie wpływając przy tym zbytnio na wydajność systemu. Liczne benchmarki pokazują, że rozwiązania od Bitdefender takie jak Bitdefender Total Security szybciej radzą sobie z przeskanowaniem całego komputera, z drugiej strony jednak ESET udostępnia więcej opcji konfiguracji skanu, co z pewnością ucieszy bardziej zaawansowanych użytkowników.

ESET stawia również na wzmocnioną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem ransomware (funkcja Ransomware Shield) oraz malware typu botnet. Z kolei z dodatkowych funkcji dostępnych w Bitdefender warto wspomnieć o skanerze słabych punktów systemu. Narzędzie pozwala namierzyć swoiste dziury w ochronie naszego urządzenia i pomaga je załatać. Jak przystało na jeden z najlepszych antywirusów, Bitdefender też oczywiście zapewnia ochronę przed ransomware oraz innymi rodzajami złośliwych programów.

Funkcje ochrony firewall na Twój komputer

Warto wspomnieć jeszcze o firewallu, czyli zaporze chroniącej użytkowników internetu. Zarówno rozwiązania Bitdefender, jak i ESET wyposażone są w zaporę ogniową mającą sporą wydajność, zapewniającą bezpieczeństwo dla użytkowników przeglądających internet. Istnieje jednak pewna różnica w poziomie licencji, na którym otrzymujesz tę formę ochrony. Bitdefender zapewnia firewalla już dla użytkowników licencji Internet Security, uznawanej przez większość za “standardową” wersję programu. ESET natomiast udostępnia zaporę dopiero na poziomie Smart Security Premium, droższej od programu ESET Internet Security o prawie 100 złotych. Jeżeli więc bezpieczeństwo danych zapewniane przez Firewalla jest wysoko na liście Twoich priorytetów, rozwiązania od Bitdefender są tańszą opcją.

Bitdefender z naszej oferty:

Bitdefender Antivirus Plus

Bitdefender

Bitdefender Antivirus Plus

itdefender Internet Security

Bitdefender

Bitdefender Internet Security

Bitdefender Total Security

Bitdefender

Bitdefender Total Security

Bitdefender Family Pack

Bitdefender

Bitdefender Family Pack

Dodatkowe funkcje: który program ma lepszą ochronę rodzicielską?

W kwestiach takich jak ochrona przed wirusami czy skanowanie w poszukiwaniu Malware tak Bitdefender, jak i ESET są na bardzo wysokim poziomie. Czy istnieją więc jakieś większe różnice, przeważające na korzyść jednego z antywirusów? Na pytanie: Bitdefender, czy ESET? - odpowiedzi może udzielić lista dodatkowych narzędzi, oferowanych przez obydwa antywirusy.

Bitdefender Logo

Bitdefender

Internet Security

ESET Logo

ESET

Internet Security

Ochrona przed różnymi rodzajami malware (wirusy, trojany, robaki itp.)
Ochrona w czasie rzeczywistym (ochrona dostępu)
Zaawansowana ochrona przed ransomware
Inteligentna zapora ogniowa
Zaawansowana kontrola rodzicielska (filtrowanie treści, ograniczenia czasowe itp.)
Ochrona transakcji bankowych i płatności online
Ochrona przed spamem i phishingiem
Automatyczne skanowanie pod kątem luk w zabezpieczeniach oprogramowania/systemu
Minimalny wpływ na wydajność systemu
Kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi (Windows, macOS, Android)
VPN, Menadżer haseł
Raporty i powiadomienia o zabezpieczeniach

Na pierwszy rzut oka w przypadku bardziej zaawansowanych planów, dodatkowe funkcje ESET i Bitdefender wyglądają podobnie — mają kontrolę rodzicielską i ochronę kamery internetowej (webcam protection). Główną różnicą jest brak VPN-u w przypadku ESET. W związku z tym, że VPN w programie Bitdefender ma ograniczenia przepływu danych do 200 MB na dzień na urządzenie, oraz nie jest tak wydajny, jak dedykowane rozwiązania, można przymknąć na to oko. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre, funkcje dostępne np. w ESET Security nie oferują tak szerokiego zakresu możliwości, jak w przypadku np. Bitdefender Total Security. Za przykład może posłużyć tu kontrola rodzicielska, zawierająca w ESET trochę mniej opcji. W kwestii dodatkowych funkcji najlepszy antywirus z opisywanej dwójki to więc Bitdefender. Dobrą informacją jest natomiast to, że żaden z programów nie obciąża systemu, pozwalając mu zachować dobrą wydajność nawet podczas skanu danych

ESET z naszej oferty:

ESET

ESET NOD32 Antivirus

ESET

ESET Internet Security

ESET

ESET Smart Security Premium

Łatwość użytkowania - który program wypada lepiej?

Zarówno rozwiązania Bitdefender, jak i ESET cechują się prostym, funkcjonalnym interfejsem. ESET można uznać za trudniejszy w obsłudze, aczkolwiek wynika to z nieco większej możliwości dostosowania sposobu działania poszczególnych narzędzi do konkretnych potrzeb. Przykładowo, ustawienie stałego skanu dokonywanego przez ESET Internet Security w określonym terminie wymaga przejścia przez proces mający ponad 10 kroków. Specjaliście może to pomóc wykorzystać w pełni wszystkie funkcje antywirusa ESET Internet Security oraz uzyskać lepszą ochronę przed wirusami i innymi zagrożeniami, ale dla mniej obeznanych może być to po prostu irytujące. Jeżeli natomiast chodzi o cenę, to zdecydowanym zwycięzcą jest Bitdefender — już w przypadku porównania “standardowej” licencji na pojedynczy PC (w obu przypadkach znanej jako Internet Security), Bitdefender jest tańszą opcją. Różnica ta zaś dodatkowo pogłębia się, jeżeli zechcesz objąć ochroną większą liczbę urządzeń. Bitdefender to zatem dobry program, gdy planujesz zapewnić ochronę dla np. całej rodziny.

Logo ESET

Wersja programu
Eset Internet Security
Liczba stanowisk
1-9
Okres licencji
12-36 miesięcy
Cena
141,76-875,24zł
System operacyjny
Windows, macOS, Andorid
Wersja darmowa
30 – dniowy okres próbny

Logo Bitdefender

Wersja programu
Bitdefender Internet Security
Liczba stanowisk
1-10
Okres licencji
12-36 miesięcy
Cena
99-479zł
System operacyjny
Windows
Wersja darmowa
30 – dniowy okres próbny

Oba antywirusy znajdują się na topowych pozycjach rankingów programów do ochrony systemu Windows przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami, takimi jak ransomware. Chociaż ESET ma wielu zwolenników, podkreślających zwłaszcza większą swobodę w konfigurowaniu parametrów najważniejszych narzędzi, czyli funkcji skanowania antywirusowego, Bitdefender zwycięża w kontekście szybkości pracy, ilości dostępnych funkcji czy ceny. Jeżeli więc nie należysz do grona zapalonych specjalistów, preferujących mieć kontrolę nad każdym elementem działania swoich systemów antywirusowych, Bitdefender będzie dla Ciebie tańszym i prostszym w obsłudze wyborem, który jednocześnie zapewnia znakomitą ochronę. Po rozwiązania od ESET takie jak ESET Internet Security natomiast sięgnąć lepiej, jeżeli interesuje Cię przede wszystkim zaawansowana, w pełni konfigurowalna ochrona antywirusowa. Pamiętaj tylko, by przed zakupem odpowiednio dobrać wersję licencji do sprzętu, który chcesz chronić. Internet Security to rozwiązanie na systemy Windows, podczas gdy ochronę na Macu zapewni Ci np. ESET Cyber Security Pro, a na Androidzie: Eset Mobile Security.for Android.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły