Jaki Windows 11 kupić?

Windows 11 na dobre zagościł na naszych komputerach. Czym różni się od systemu Windows 10? Czy wyposażono w zestaw nowych funkcji, a może usprawniono te znane i lubiane? Jak bardzo zaszyto w system Windows Microsoft Edge czy Microsoft Teams? I wreszcie kluczowa kwestia - kto powinien wybrać nowy system Windows 11 Home, a kto Windows 11 Pro, oraz co z dystrybucjami bardziej elitarnymi, przeznaczonymi dla konkretnych grup użytkowników? Spróbujemy podpowiedzieć Wam, które oprogramowanie Microsoft Windows będzie dla Was optymalnym wyborem!

Czym system Windows 11 różni się od Windows 10?

System Windows 11 ma jedną kluczową różnicę względem swojego poprzednika. Jest nią odświeżony wygląd. Nowy system operacyjny Windows ma zunifikowany design, płaski, nowoczesny, taki bardzo "dzisiejszy". Poprzednie oprogramowanie od giganta z Redmond, choć ładne i funkcjonalne, miało jednak pewną estetyczną niespójność. Część systemu Windows 10 wyglądała bowiem jak w jego starszych odsłonach, kompletnie nie przystając do obecnych standardów. Co ważne jednak Microsoft postawił w systemie Windows 11 nie tylko na nowy wygląd. OS dobrze korzysta z nowych funkcji, a raczej nowych wersji znanych funkcji - usprawnionych, lepiej zintegrowanych ze środowiskiem systemowym.

Nowy wygląd Windows 11

Ot, na przykład taki Microsoft Teams jest teraz naturalną częścią OS, jest bardzo scalony z systemem Windows 11. To znak czasów, gdyż aplikacja ta okazała się niezwykle popularna do organizowania spotkań online, tak pomocnych przy realizowaniu modelu pracy zdalnej. Pozostałe funkcjonalności, jak obsługa czytnika linii papilarnych czy popularne narzędzie wycinanie pozostały bez zmian, poza stroną estetyczną. Poza tym warto wspomnieć o innych zmianach widocznych gołym okiem. Są to choćby przemodelowanie menu Start oraz dodanie Docka, paska aplikacji bliźniaczo podobnego do tego wykorzystywanego od lat w komputerach firmy Apple.

Którą wersję systemu Windows 11 wybrać? Która będzie optymalnym wyborem?

Nowy system Windows 11 występuje w kilku klasycznych dla firmy Microsoft wariantach, znanych w ich systemie operacyjnym od lat, typowych nie tylko dla poprzednika, czyli Windows 10, ale również i w dawnych dystrybucjach. Mowa o:

  • Windows 11 Pro,

  • Windows 11 Home,

  • Windows 11 Pro for Workstations,

  • Windows 11 Pro Education,

  • Windows 11 Enterprise,

  • Windows 11 Education,

  • Windows 11 Mixed Reality.

Dla użytkowników indywidualnych ważne są w zasadzie dwie pierwsze wersje, czyli Windows 11 Home oraz Windows 11 Pro. Pozostałe dystrybucje, w których występuje system operacyjny Microsoftu, są dedykowane dla bardzo skonkretyzowanych grup odbiorców, od placówek edukacyjnych po korporacyjne wykorzystywanie komputera i pracę ze specjalistycznymi programami. Zatem co różni Windows 11 Home od Windows 11 Pro?

Nowy system Windows 11 Home czy Pro? Jaki Windows 11 wybrać?

Windows 11 w wersji Home i Windows 11 Pro są bardzo podobnymi systemami. No dobra, jest to ten sam system, którego odmienności trudno w ogóle zauważyć, co jest zaletą systemu Windows 11 z perspektywy normalnego, standardowego (nawet zaawansowanego!) użytkownika. Cechy wspólne systemu Windows 11 to wspomniany już nowy interfejs, nowy sposób zarządzania aplikacjami oraz samą obsługą komputera.

W obu tych wersjach systemu Windows 11 znajdziemy takie funkcje tudzież aplikacje, jak przeglądarka Microsoft Edge (bardzo przyjemna i bardzo szybka), dostęp do Microsoft Store, intuicyjny sposób rozmieszczania otwartych okien aplikacji na siatkach na pulpicie, obsługę kilku aktywnych pulpitów systemu oraz narzędzia umożliwiające sprawdzanie kondycji komputera.

Microsft Apps Widnows 11

W systemie Windows 11 jako takim mamy również zawsze zintegrowany Microsoft Teams, możliwość pracy hybrydowej w wersji tabletowej czy rozwiązania dedykowane graczom - w końcu Windows 11 wspiera całe gamingowe środowisko firmy Microsoft. Tyle jeśli chodzi o rozwiązania wspólne w systemie Windows 11.

Co takiego wyróżnia Microsoft Windows 11 w wersji Pro?

W przypadku tych dwóch wersji w systemie Windows 11 znajdziemy różnice drobne, często niezauważalne dla standardowego użytkownika, ale przydatne dla osób bardziej zaawansowanych, potrzebujących nieco większych możliwości kooperacji z systemem Windows. Przede wszystkim mowa tu o różnicach dotyczących funkcji bezpieczeństwa i nie chodzi tu o inaczej skonfigurowany Windows Update, a o kwestie dostępu do narzędzia BitLocker w wersji Windows 11 Pro, czy do ochrony informacji systemu Windows 11. Windows 11 Pro umożliwia również wygodną pracę ze zdalnym pulpitem czy możliwość uruchomienia systemu Windows 11 w kontrolowanym, bezpiecznym środowisku.

Poza tym Windows 11 dla profesjonalistów to rozwiązania, które docenią firmy, które nie aspirują jeszcze do postawienia na dystrybucje bardziej skonkretyzowane, wspomniane wcześniej, ale już zależy im na kilku funkcjach, bez których Windows 11 w firmie obyć się nie może. Mówimy tu choćby o takich podstawach, jak sklep Microsoft Store dla firm, ale i o możliwości przypisania dostępu określonym użytkownikom do określonych aplikacji, odpalenia Windows 11 w trybie kiosku, zarządzanie procesami w chmurze, a nie tylko w systemie.

Windows 11 Pro to również zaawansowane współdzielenie plików i zasobów w sieci firmowej, obsługa Azure Active Directory, czyli sprawniejsze, jednokrotne logowanie w systemie Windows 11 i środowisku Microsoft 365, a nawet Windows Update dla firm, które pomaga w optymalizacji kosztów pracy przedsiębiorstwa.

Windows 11 Pro dla biznesu

Wspomnieć trzeba jeszcze o usługach Enterprise State Roaming dostępnych dla podmiotów z licencją Azure AD, które pomagają w konfiguracji nowego systemu Windows 11 na urządzeniach firmowych oraz zapewniają ich ujednoliconą obsługę.

Minimalne wymagania sprzętowe dla systemu Windows 11

Czy Twój komputer spełnia wymagania systemowe dla Windows 11? System Windows 11 w wersjach Home i Pro nie są może wysoce zasobożerne, ale jednak zainstalowanie tego oprogramowania na starszych komputerach może być problematyczne. Jak wydajny musi być zatem komputer, by sprawnie działał na nim system Windows 11 firmy Microsoft?

  • Procesor: minimum 1 GHz, co najmniej 2 rdzenie, architektura 64- bitowa lub SoC,

  • Pamięć RAM: minimum 4 GB RAM

  • Miejsce na dysku twardym: 64 GB

  • Karta graficzna: zgodna z DirectX 12 lub taka ze sterownikiem WDDM 2.0

  • Ekran/ monitor: minimum o rozdzielczości 720p, przekątna ponad 9 cali.

Jeśli Twój komputer spełnia wymagania nowej wersji systemu firmy Microsoft, to nie zastanawiaj się nad przesiadką z poprzednich wersji. To doskonały OS, wyraźnie dojrzalszy niż Windows 10 i bardziej przemyślany!

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły