Jakie programy do grafiki wektorowej i rastrowej wybrać?

Grafika komputerowa stała się jedną z najbardziej prężnie rozwijających się branży sektora wirtualnej rzeczywistości. Wiele gałęzi przemysłu i usług nieustannie poszukuje usług grafików komputerowych, a miejscem, w którym znajdują oni naprawdę sporo zleceń, jest nic innego jak branża reklamowa. Tak duża podaż doprowadziła do tego, że wiele osób próbuje swoich sił w tej branży. W tym momencie nasuwa się pytanie - jak zacząć? Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z grafiką komputerową, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Opisano w nim jaki program graficzny dla początkujących wybrać i jak zacząć stawiać pierwsze kroki w tej branży.

Jaki program graficzny wybrać - czym się kierować?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym grafikiem, czy też zaawansowanym projektantem, głównym narzędziem w Twojej pracy będą oczywiście programy graficzne. Tutaj pojawia się także duża zagwozdka, bo wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest zadaniem prostym! Jak sobie z nim jednak poradzić i wybrać najlepszy program graficzny przystosowany do Twoich potrzeb? Zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Stosunek jakości do ceny - na początku wystarczający będzie darmowy program. Pozwoli on bowiem na bazową obróbkę zdjęć etc. Tworzenie grafiki wektorowej i rastrowej wymaga już jednak pewnej inwestycji finansowej.
  • Możliwości - zaletą programów graficznych jest to, że są one przystosowane do pewnego typu zadań w zależności od tego, z którym programem masz do czynienia. Niektóre z nich stworzono na potrzeby mediów społecznościowych, inne z kolei są przystosowane do tworzenia grafik wektorowych, obróbki zdjęć czy montażu filmów.
  • Wymagania sprzętowe - programy do tworzenia grafiki (zwłaszcza grafiki wektorowej i zaawansowanych modeli 3D) mają to do siebie, że wymagają naprawdę potężnego sprzętu do poprawnego działania. Może się więc okazać, że Twój komputer będzie za słaby.

Mając te kwestie na uwadze, w łatwy sposób udało się przygotować listę kilku programów zarówno dla początkującego grafika, jak i dla osób, które siedzą w branży graficznej od dłuższego czasu. Czym przede wszystkim charakteryzuje się programy do grafiki komputerowej dla zaawansowanych oraz po czym poznać proste programy graficzne dla początkujących?

Grafika wektorowa czy programy do grafiki rastrowej?

Tym co przede wszystkim powinno cię interesować przy doborze programu graficznego jest sprawdzenie, czy umożliwia projektowanie grafiki wektorowej, czy tylko rastrowej. Ujmując sprawę krótko, grafika rastrowa (znana także pod nazwą grafiki bitmapowej) jest rodzajem grafiki w przypadku które obraz tworzony jest przy pomocy pikseli ulokowanych na matrycy w kształcie prostokątnym - przykładem grafiki rastrowej jest np. fotografia. Problemem grafiki rastrowej jest jej swoisty brak odporności na zmiany takie jak zmiana rozdzielczości, zniekształcanie czy powiększanie - w zasadzie każda z tych operacji sprawia, że obraz rastrowy w jakiś sposób traci na jakości.

Czym się różni grafika wektorowa od rastrowej?

Problem ten nie istnieje w przypadku grafiki wektorowej. Dzięki temu, że w grafice wektorowej obrazy zapisywane są jako elementy geometryczne takie jak figury w przypadku grafiki dwuwymiarowy oraz bryły w grafice trójwymiarowej, grafika wektorowa może być łatwo edytowana bez większych strat jakości. Dlatego też operowanie na grafice wektorowej oferuje więcej możliwości, ale i też wymaga bardzie zaawansowanych umiejętności.

Jakie są najlepsze profesjonalne programy graficzne do edycji grafiki wektorowej?

Szukasz programów graficznych, które pozwolą ci maksymalnie wykorzystać twoje umiejętności? A może należysz do początkujących, preferujących naukę poprzez tzw. skok na głęboką wodę? Poniższe programy, dzięki możliwości obróbki grafik wektorowych, bez wątpienia spełnią twoje oczekiwania.

Interface CorelDraw - wygląd

  • CorelDRAW - pakiet CorelDraw Graphics Suite to tak naprawdę zbiór narzędzi do projektowania graficznego, z których każde posiada liczne zaawansowane funkcje. Content Exchange to cyfrowa biblioteka oferująca 2000 szablonów pojazdów, 1000 czcionek, 500 interaktywnych ramek, 350 profesjonalnych szablonów, 600 gradientów itd. Jest to więc potężna baza przystosowana do projektowania graficznego, zawierająca wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia ilustracji wektorowych. Corel oferuje aż trzy elastyczne poziomy subskrypcji dopasowane do potrzeb klientów. W przeciwieństwie do Adobe nie oferuje on jednak bezpłatnej aplikacji mobilnej, pod względem funkcji stanowi jednak sensowną alternatywę dla programu Adobe Photoshop.

Interface Adobe Illustrator - wygląd

  • Adobe Illustrator - jest to najlepszy program do tworzenia grafiki wektorowej. Na ten moment praca w branży wektorowej jest praktycznie niemożliwa, bez wykorzystania narzędzia firmy Adobe. Adobe Illustrator cechują między innymi wysokie możliwości dostosowywania oraz jego kompatybilność z wieloma urządzeniami o różnych konfiguracjach. Nie tylko z komputerami z systemem macOS i Windows. Illustrator generuje grafikę na podstawie równań matematycznych, co zapewnia wyraźne i ostre linie. Baza danych programu to 90 milionów obrazów, grafik w wysokiej rozdzielczości, szablonów i filmów z Adobe Stock. Program ten jest w pełni kompatybilny z innymi typami oprogramowania od Adobe. Jego wadą jest wysoka cena. Kosztuje on 33,99 dolarów miesięcznie.

Interface Affinity Designer - wygląd

  • Affinity Designer - produkt do grafiki wektorowej. Do niedawna jeszcze niszowy, obecnie zdobywa coraz większą popularność. Zawdzięcza ją szerokiemu zakresowi możliwości, które docenią weterani branży graficznej, oraz przyjaznemu interfejsowi, nieodstraszającemu nowicjuszy. Poza możliwościami niewiele ustępującymi “dużym” programom od Adobe czy Corel, Affinity Desinger odznacza się wyjątkowo niską ceną. W przeciwieństwie do np. Adobe płacisz tylko raz, i nie musisz odnawiać subskrypcji, co znakomicie wpływa na stan Twojego portfela.

Interface Sketch mac - wygląd

  • Sketch - to potężne narzędzie do grafiki wektorowej wykorzystywanej na przykład na stronach WWW. Sketch idealnie nada się do tworzenia aplikacji, sieci oraz interfejsów. Świetnie nadaje się do tworzenia interaktywnych prototypów na potrzeby UI / UX. Roczna subskrypcja kosztuje zaledwie 99 dolarów, więc Sketch jest tańszy od konkurencji. Liczne dodatkowe funkcje sprawiają, że jest to jedno z lepszych narzędzi do edycji obrazów na urządzeniach z systemem macOS.

Polecane programy do grafiki wektorowej z naszej oferty:

Affinity Designer

Serif

Affinity Designer

Adobe Illustrator CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Adobe

Adobe Illustrator CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

CorelDRAW Graphics Suite 2023 Win/Mac ESD

Corel

CorelDRAW Graphics Suite 2023 Win/Mac ESD

Adobe InDesign CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Serif

Adobe InDesign CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Obróbka grafiki rastrowej, czyli najlepsze programy graficzne dla początkujących

Nie zamierzasz obrabiać grafikę wektorową, a po prostu szukasz prostych w obsłudze programów graficznych, umożliwiających prostą obróbkę? Poniższe oprogramowanie to przykłady rozwiązań, które sprawdzą się w twoim przypadku.

Interface Photoshop - wygląd

  • Adobe Photoshop - jest to zdecydowanie najbardziej wszechstronny program dostępny na rynku. Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych do edycji grafiki. Program Adobe oferuje wiele narzędzi przeznaczonych do projektowania graficznego. Można go również pobrać w formie bezpłatnej aplikacji na smartfony. Ciekawą funkcją jest synchronizacja oprogramowania z Adobe Creative Cloud, który oferuje wiele unikalnych funkcji, takich jak tym kadrowanie z uwzględnieniem zawartości. Adobe Photoshop to również świetny wybór do obróbki grafiki rastrowej (obraz w formie bitmapy). Firma Adobe oferuje również program Adobe InDesign, służący do przygotowania tekstu oraz Adobe Illustrator (opisany poniżej). InDesign pozwala na tworzenie i przygotowywanie przepięknych projektów książek, czasopism itd. Subskrypcja Adobe Photoshop kosztuje 33,99 dolarów miesięcznie. Inwestycja ta to dobry wybór, nie bez powodu bowiem programy Adobe, są tak cenione na rynku. Co ważne, jest to program zaawansowany i trudny dla początkującego grafika, ale jeśli ktoś chce zajmować się grafiką na poważnie, to prędzej czy później i tak postawi na rozwiązania marki Adobe.

Interface Program Gimp - wygląd

  • Gimp - graficy często nazywają Gimpa darmowym Photoshopem, nie bez powodu zresztą. Gimp to nie tylko program do zarządzania zdjęciami. Zapewnia on wiele profesjonalnych funkcji przystosowanych do edycji zdjęć. Największą zaletą Gimpa są liczne samouczki wbudowane w program. Dzięki temu obróbka zdjęć jest jeszcze prostsza. Ponadto Gimp to oprogramowanie typu Open Source, co oznacza, że użytkownicy mają wgląd w kod źródłowy programu. Mogą więc oni pracować nad jego ulepszaniem. Gimp oferuje również możliwość pracy na interfejsie modułowym i jednokierunkowym. Jest on również programem bardzo lekkim, dlatego poradzi sobie z nim nawet starszy sprzęt. Ogólnie rzecz biorąc, jest to świetny program do tworzenia i edycji grafiki, zwłaszcza dla osób stawiających pierwsze kroki w branży.

Interface Canva - pulpit

  • Canva - Canva jest jednym z najlepszych darmowych programów do projektowania graficznego online dostępnych obecnie na rynku. Jest to niezwykle proste narzędzie, które jest idealnym wyborem dla początkującego grafika. Canva działa na niezwykle prostej zasadzie - to jest „przeciągnij i upuść”, w której wystarczy zaznaczyć elementy, przeciągnąć je do obszaru roboczego i dostosować. Użytkownik w bibliotece programu znajdzie całą masę gotowych szablonów, które można wykorzystać. Wprawdzie Canva nie oferuje tak zaawansowanych funkcji jak Adobe Photoshop, jednak jeżeli chcesz szybko nauczyć się podstaw obróbki grafiki do projektowania graficznego np. postów do wrzucenia na postach na mediach społecznościowych, to jest to wybór właśnie dla Ciebie. Canvę można też nabyć w wersji Pro, której subskrypcja kosztuje 10 dolarów miesięcznie przy wyborze rocznego abonamentu dla zwykłych użytkowników.

Interface Affinity Photo - wygląd

  • Affinity Photo - tak jak Affinity Designer robi za solidną, budżetową konkurencję dla produktów typu Adobe Illustrator, tak Affinity Photo staje w szranki z Photoshopem. W porównaniu do flagowych produktów graficznych gigantów, Affinity Photo ma oczywiście pewne wady - wśród nich znajduje się między innymi brak narzędzi do organizacji obrazów - ale wynagradza je z nawiązką niezwykle przystępną ceną w granicach 360 złotych, która opłacana jest jednorazowo, a nie w ramach regularnej subskrypcji. Jeżeli interesują Cię takie rozwiązania, możesz sprawdzić również Affinity Universal, czyli pakiet zawierający Affinity Photo, Designer, oraz Publisher - rozwiązanie do przygotowywania układów stron.

Polecane programy do grafiki rastrowej z naszej oferty:

Adobe Photoshop CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Adobe

Adobe Photoshop CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Affinity Photo 2 Win

Serif

Affinity Photo 2 Win

Adobe Photoshop Elements 2023 PL Win

Corel

Adobe Photoshop Elements 2023 PL Win

Czy korzystanie z darmowych programów graficznych to dobra decyzja?

Pytaniem, które często pojawia się w kontekście nauki projektowania graficznego jest to, czy darmowe programy to aby na pewno dobry wybór na początek? W większości przypadków bowiem mają one do zaoferowania niewiele opcji w porównaniu z płatnymi odpowiednikami. Zaawansowany program taki jak Adobe Photoshop bije na głowę Gimpa czy Canvę pod względem oferowanych możliwości.

Ludzie zajmujący się edycją grafiki są zgodni co do tego, że darmowy program to dobry wybór na początek. Oferowane w nim podstawowe funkcje w zakresie edycji fotografii, tworzenia obrazów rastrowych itd. w niczym nie ustępują płatnym odpowiednikom. Użytkownik nie uświadczy w darmowym oprogramowaniu wprawdzie zaawansowanej sztucznej inteligencji, a nowe funkcje pojawiają się relatywnie rzadko, ale nie zmienia to faktu, że nadają się one perfekcyjnie do stawiania pierwszych kroków.

Kolejnym atutem darmowych programów jest to, że oferują one gotowe projekty, które można wykorzystać do tworzenia swoich własnych grafik. Graficy, którzy są obecnie zatrudnieni w szanowanych korporacjach, często zaczynali swoją przygodę z grafiką komputerową, np. od Gimpa.

Zaawansowany program do grafiki wektorowej - czy jest dobrą inwestycją?

Prędzej czy później grafik komputerowy musi zadać sobie pytanie, czy powinien zainwestować w zaawansowane oprogramowanie do bardziej skomplikowanych zadań. Zdecydowanie tak. Grafik komputerowy, który chce zarabiać w tym zawodzie, musi inwestować w rozwój swojego oprogramowania. Tylko w ten sposób będzie on w stanie sprostać potrzebom rynku.

Prędzej czy później darmowe oprogramowanie zwyczajnie przestanie wystarczać. O ile, jeżeli chodzi o zarządzanie zdjęciami, funkcje rysowania, obracanie obiektów, obsługę warstw czy inne proste procesy, to nie ma z tym większego problemu, o tyle już, jeżeli mowa o skomplikowanych operacjach, takich jak tworzenie grafiki 3D, to budżetowe programy z pewnością sobie z tym nie poradzą.

W kategorii: Poradniki
Nawigacja

Ostatnie artykuły