Jakie programy narzędziowe warto zainstalować na dysku?

Może i nie są to programy stosowane na co dzień przy użytkowaniu komputera, ale nie zaszkodzi mieć pod ręką przybornik narzędzi naprawczych i diagnostycznych. Nigdy nie wiemy, kiedy tego typu oprogramowanie może się przydać.

Gdy nowy komputer zagości w domu lub w biurze, to w pierwszej kolejności należy zainstalować system operacyjny. Oczywiście PC można nabyć już z gotowym systemem Windows. Następny w kolejce będzie program antywirusowy. Później większość z nas sięga po edytor tekstu lub arkusz kalkulacyjny zawarty w pakiecie Office, lub darmową alternatywę. Profesjonaliści poszukają pewnie narzędzia do edycji grafiki. Na tym jednak nie koniec. Poniżej przedstawiamy listę przydatnych narzędzi, których obecność na dysku z pewnością docenicie w dłuższej perspektywie czasu.

Optymalizacja komputera

W pierwszej kolejności polecamy coś do oczyszczania komputera i jego optymalizacji. Na tym polu popularnością cieszy się narzędzie CCleaner. W szybki sposób opróżni dyski z plików tymczasowych, pozostawionych przez aplikacje oraz przetrzepie rejestr systemowy. Do tego CCleaner nie pozostawi pozostałości pobranych z Internetu, które zapamiętuje przeglądarka.

Ułatwia także odinstalowywanie programów, tak aby nie zostawić po nich zbędnych śmieci - rejestrów. Z drugiej strony ciekawą funkcją jest również "lista zainstalowanych aplikacji". Przydaje się, po reinstalacji systemu albo gdy na nowym komputerze chcemy mieć ten sam zestaw programów, co na poprzednim systemie. Komputer z Windows za sprawą CCleaner, zależnie od scenariusza, może znacząco przyspieszyć.

CCleaner Professional

Dla użytkowników niezdecydowanych zalecamy CCleaner w darmowej wersji. Ma ona swoje ograniczenia, acz mimo tego bez przeszkód pozwoli przetestować bazowe funkcje tego programu. Ot dobre rozwiązanie na początek. Po pozytywnie zaliczonym okresie próbnym wariant Professional odwdzięczy się, dokładniejszą kontrolą stanu komputera, co szczególnie docenimy w środowisku firmowym, gdzie stacje robocze przeważnie nie mają lekko. Mowa tu choćby o takich funkcjonalnościach, jak automatyczne wykrywanie i usuwanie trackerów internetowych czy automatyczne aktualizacje, zamykające luki w zabezpieczeniach.

Archiwizacja i Backup

Dane możemy utracić w dwojaki sposób: usterka sprzętu lub zewnętrzny atak złośliwego oprogramowania. Regularne, ręczne przenoszenie plików np. na Google Drive jest rozwiązaniem powszechnym, choć w swojej prostocie również topornym i czasochłonnym.

Dlatego warto na swoim komputerze regularnie wykonywać zapasowe obrazy dysków. Pomoże w tym choćby Acronis Cyber Protect Home Office. Z jego pomocą przygotujesz kopie zapasowe wszystkiego, co istotne: całego systemu Microsoft, aplikacji, ustawień, plików i kont. Kopie zapasowe archiwizujesz na dyski lokalne, zewnętrze, serwerze NAS lub chmurze.

Acronis Cyber Protect Home Office

Cyber Protect Home Office posiada inne dodatkowe funkcje: ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i ransomware, podpisy elektroniczne na plikach itd. Program obsługuje urządzenia z systemem Windows, macOS, iOS i Android. Zakres funkcji i możliwości różni się zależnie od wersji.

Odzyskiwanie danych i zarządzanie dyskami

Oprogramowanie do odzyskiwania danych pomoże w podbramkowej sytuacji w przypadku komputerów osobistych, laptopów i serwerów lub innych nośników. EaseUS Data Recovery Wizard pozwala łatwo odzyskać to, co zostało utracone q wyniku usunięcia, sformatowania, straty partycji, awarii systemu lub ataku wirusa.

EaseUS Data Recovery Wizard

Proponowane narzędzie posiada spore możliwości. Z jego pośrednictwem odzyskasz dokumenty, grafiki, filmy, audio i emaile. Poza dyskami PC obsługuje wszystkie typy nośników: klucz USB, karta pamięci, aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki i wiele innych.

Po przeciwnej stronie mamy Acronis Disk Director - wariant Workstation lub Server. Jest to narzędzie do zarządzania dyskami pomagające wykonać podział dysku na partycje używanych w systemach Windows. Funkcją aplikacji jest także opcja przenoszenia systemu operacyjnego oraz klonowania dysków, co przydaje się podczas modernizacji wykonywanych w komputerze.

Testowanie i diagnostyka

Nośnik pamięci w postaci dysku to kluczowy magazyn danych, dlatego warto monitorować jego kondycję wraz z upływającym czasem. Jednocześnie jeśli kupiłeś nowy dysk również także i takie komponent warto przetestować profilaktycznie, aby później się nie rozczarować. Programem darmowym, który w tym pomoże będzie CrystalDiskInfo.

CrystalDiskInfo

Program wykorzystuje system diagnostyczny S.M.A.R.T., alarmując o ewentualnej awarii i możesz tak w porę wykonać kopię zapasową. Aplikacja podaje także niezbędne informacje, takie jak wersja oprogramowania nośnika, jego numer seryjny, typ interfejsu, tryb transferu, rozmiar bufora, prędkość, czas pracy. Nie służy on do partycjonowania dysków - w tym zakresie sięgamy po narzędzie wbudowane w Windows lub po temu dedykowany program.

Na polu kompleksowej diagnostyki polecić możemy także darmowy program HWinfo oraz HWmonitor. Śledzą one wszystko, co dzieje się w komputerze - od napięć po temperatury. Niektóre narzędzia diagnostyczne, jak np. GPU-Z, posiadają również wygodną funkcję robienia zrzutów ekranu, gdy chcemy podzielić się wynikami testów na forum lub podesłać do serwisu z prośbą wstępnej ekspertyzy.

Dodatkowe narzędzia warte rozważenia

Po świeżym zainstalowaniu systemu czasami warto doposażyć się w rozwiązanie pomocne w instalacji sterowników dla systemu Windows. Tutaj swoją przydatność udawania Driver Booster PRO 9. Aktualizuje, co trzeba, a do tego potrafi rozwiązać niektóre problemy związane z kompatybilnością oraz stabilnością pracy systemu.

Ponadto, użytkownicy dla systemowych aplikacji szukają innych programów na polu: szyfrowanie i kompresji plików, czytnika plików PDF oraz oczywiście przeglądarki internetowej i dodatkowych kodeków audio-wideo.

W skrócie właśnie te programy warto zainstalować zaraz po systemie Windows. Nie zaszkodzi także przygotowanie bootowalnego pendrive'a, na których przechowamy obraz systemu lub inne narzędzie diagnostyczne. Niestety jeden program nie pokryje wszystkich potrzeb. Tylu ilu użytkowników tyle samo policzymy możliwych scenariuszy.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły