Najlepsze programy do formatowania dysku

Oprogramowanie do formatowania dysku twardego to przydatne narzędzia, które pozwolą oczyścić pamięć na dysku twardym, a także urządzenia przenośne, jak na przykład dyski Flash. Oceniamy działanie programów z rodziny EaseUS oraz AOMEI.

Dlaczego skuteczne formatowanie dysku jest ważne?

Nie wszyscy użytkownicy komputerów zdają sobie sprawę, że zwykłe usunięcie danych nie powoduje ich nieodwracalnego zniszczenia. Zwykle informacje da się odzyskać przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Narzędzie do formatowania dysku twardego pozwalają pozbyć się danych bezpowrotnie. To korzystne zarówno dla firm, jak i użytkowników indywidualnych, ponieważ nawet w sytuacji, kiedy dysk twardy wpadnie w niepowołane ręce, nie ma ryzyka, że usunięte z niego informacje również wyciekną na zewnątrz.

Usuwanie danych z systemu

Istnieje wiele programów do formatowania dysków twardych, które w największym uproszczeniu można podzielić na darmowe i płatne. Jak łatwo się domyślić, płatny program do formatowania dysku z reguły oferuje więcej rozwiązań i są one bardziej rozbudowane, niż w przypadku rozwiązań darmowych. Jedne z najlepszych software’ów dostępnych na rynku to EaseUS Partition Master oraz AOMEI Partition Assistant. Jak działają i który z nich wybrać?

Narzędzie do formatowania dysku twardego EaseUS

Oprogramowanie EaseUS występuje w czterech wariantach - Professional, Server, Unlimited oraz Technician. Każda z wersji jest dostępna w licencji wieczystej. Najbardziej rozbudowana jest wersja Technician przeznaczona głównie dla specjalistów IT, która umożliwia m.in.:

  • kompleksowe zarządzanie partycjami (m.in. przenoszenie, kopiowanie, tworzenie, ukrywanie);
  • zwiększenie wydajności dysków twardych SSD i HDD;
  • odzyskiwanie partycji;
  • konwersję dysków i partycji z jednego systemu na inny (np. z FAT na NTFS).

Pozostałe warianty różnią się przede wszystkim brakiem dożywotnich aktualizacji oraz licencji na użytek komercyjny. Większość funkcji pozostaje jednak taka sama. Do zalet programu należy zaliczyć to, że działa on sprawnie w każdym systemie Windows oraz Windows Server. Wersje Professional i Server obsługują jeden komputer (serwer). Pozostałe warianty oprogramowania mogą być używane na nielimitowanej liczbie PC lub serwerów.

EaseUS Partition Master

Jak sformatować dysk twardy przy użyciu EaseUS Partition Master krok po kroku?

Aby sformatować dysk twardy komputera, należy wykonać następujące działania.

Krok 1 - Po uruchomieniu programu prawym przyciskiem myszy należy wybrać partycję do sformatowania, a następnie wybrać opcję “Format”.

Krok 2 - dla formatowanej partycji dysku należy określić jej etykietę (nazwę), system zapisu plików oraz klaster (najmniejszą ilość przestrzeni dyskowej, jakiej można użyć do przechowywania pliku).

Krok 3 - akceptacja ostrzeżenia o usunięciu danych oraz przeprowadzenie operacji.

Oprogramowanie do formatowania dysku AOMEI Partition Assistant

Oprogramowanie AOMEI, podobnie jak EaseUS również występuje w czterech wariantach - Professional, Server, Unlimited oraz Technician. Jest sprzedawane z licencją wieczystą albo roczną subskrypcją. To prosty w użyciu, szybki, a przy tym bezpieczny program, który pozwala na zarządzanie danymi na dysku. Do jego kluczowych funkcji w odsłonie Technician zalicza się:

  • modyfikowanie, tworzenie, usuwanie i formatowanie partycji;
  • czyszczenie dysku systemowego;
  • tworzenie nośnika startowego;
  • bezpieczne usuwanie danych z dysków SSD;
  • konwertowanie dysku systemowego między formatami MBR i GPT.

AOMEI Partition Assistant

Warianty Unlimited i Technician oferują obsługę nieograniczonej liczby komputerów, a ten ostatni - także płatne zastosowanie biznesowe. W przypadku pozostałych wersji licencja jest ograniczona do dwóch komputerów.

Jak działa program formatujący dysk AOMEI Partition Assistant?

Jeśli chcesz sformatować dysk przy użyciu oprogramowania AOMEI, należy wykonać następujące działania:

Krok pierwszy - po zainstalowaniu i uruchomieniu programu widoczne są dostępne dyski twarde.

Krok drugi - Należy wybrać prawym przyciskiem myszy partycję do sformatowania, a następnie kliknąć w opcję “formatuj partycję”.

Krok trzeci - Ostatnim etapem jest potwierdzenie wyboru.

Jak zabezpieczyć się od utraty danych?

Warto pamiętać, aby - niezależnie od rodzaju używanego oprogramowania - utworzyć kopie zapasowe plików o kluczowym znaczeniu dla użytkownika. W przypadku dużego wolumenu danych warto skopiować od razu cały dysk lub wybrane partycje. Nieutworzenie kopii zapasowych zwiększa ryzyko, że usunięte dane zostaną skasowane bez możliwości ich przywrócenia.

Po sformatowaniu dysku należy podzielić go na partycje, aby móc efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. W tym celu również można wykorzystać programy do zarządzania dyskiem, jak Partition Master lub Partition Assistant.

Oba programy pozwalają na dokładne formatowanie dysku, a także trwałe usunięcie poufnych danych. Interfejs użytkownika w przypadku omawianych software’ów jest przejrzysty, a cena utrzymuje się na zbliżonym pułapie, jeżeli porównamy odpowiadające sobie wersje programów.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły