Photoshop vs GIMP: Jaki edytor grafiki wybrać?

Początkujący grafik nie ma łatwego życia, gdy zastanawia się nad najlepszym na początku swojej przygody zawodowej oprogramowaniem. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo programów pozwalających zająć się edycją grafiki oraz obróbką zdjęć. Jednymi z najbardziej znanych to niezwykle popularny Photoshop ze stajni Adobe oraz również posiadający sporą liczbę zwolenników GIMP (akronim od Gnu Image Manipulation Program). Obydwa programy są rozwijane od wielu lat i umożliwiają sprawną pracę z grafiką oraz zdjęciami. Pytanie brzmi jednak, który program graficzny będzie bardziej odpowiadał Twoim potrzebom?

Photoshop czy GIMP: kwestia ceny

Poszukując odpowiedzi na pytanie: “Photoshop czy GIMP” warto zacząć od obszaru, w którym GIMP najbardziej różni się od Photoshopa. Chodzi oczywiście o cenę. Adobe Photoshop — nie da się ukryć — nie należy do tanich rozwiązań. Jest to profesjonalny program oferujący ogromną liczbę narzędzi i możliwości, więc specjaliści z Adobe cenią sobie dostęp do tego produktu. Z kolei GIMP jest całkowicie darmowy.

Mimo swojej (szczerze mówiąc: niezwykle atrakcyjnej) “ceny”, świetnie radzi sobie z większością zadań, do których wykorzystywany jest Photoshop. Pewną zaletą wiążącą się z wyższą ceną Photoshopa jest możliwość płynnego działania w środowisku Adobe. Nie ma żadnych problemów z wykorzystaniem elementów prac graficznych tworzonych przy pomocy innego oprogramowania Adobe do grafiki, takiego jak Illustrator czy Lightroom, co jest ogromną zaletą dla profesjonalnych użytkowników, potrzebujących w swojej pracy wykorzystać cały zestaw funkcjonalności.

Co ma bardziej intuicyjny interfejs użytkownika?

Jak wygląda różnica pomiędzy dwoma programami, jeżeli chodzi o interfejs użytkownika? Photoshop może na pierwszy rzut oka przytłaczać mnogością funkcji, niemniej, gdy zaczniesz dochodzić do wprawy, usprawniany z każdą kolejną edycją interfejs oprogramowania okaże się wbrew pozorom dość intuicyjny. Niestety nie można powiedzieć tego na temat GIMP-a. Ten darmowy odpowiednik “słynie” z nieco topornego interfejsu, któremu trochę brakuje do nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez program do obróbki grafiki od Adobe.

Interfesj GIMP-a i Photoshopa

Warto mieć też na uwadze większą mobilność Photoshopa — z jego funkcjonalności możesz skorzystać nie tylko z poziomu komputera czy laptopa, ale i też smartfona. Darmowy GIMP nie jest wyposażony w tę funkcję, więc jeżeli jesteś typem użytkownika lubiącym korzystać z narzędzi graficznych na smartfonie, Adobe Photoshop wyposażony jest w funkcje, które pozwalają na takie działanie.

Photoshop Express na urządzenia mobilne

Photoshop Express, bo tak się nazywa mobilny wariant programu nie pozwala co prawda na tak szeroki zakres działań, jak “stacjonarna” aplikacja od Adobe, niemniej jest to pewna przewaga nad GIMP-em, nieudostępniającym żadnych możliwości edycji na urządzeniach mobilnych.

Photoshop: nie tylko do obróbki grafiki rastrowej

Jeżeli chodzi o ilość narzędzi, a co za tym idzie, ilość możliwość obróbki zdjęć oraz grafiki, Photoshop zdecydowanie wygrywa w zestawieniu “Adobe vs GIMP”. Wynika to nie tylko z wyższej ceny Photoshopa, która musi być usprawiedliwiona przez szerszy zakres rozwiązań do tworzenia obróbki dostępnych w tym sofcie. Photoshop był przede wszystkim już od podstaw tworzony jako program do szerszego zakresu działań, podczas gdy GIMP projektowany był tylko z myślą tylko o grafice rastrowej, co przełożyło się na jego możliwości. Różnic w funkcjach pomiędzy Photoshop a GIMP jest dość sporo (z korzyścią dla produktu Adobe), dlatego wspomnimy tylko o tej najważniejszej, czyli możliwości pracowania w zakresie kolorów nie tylko RGB, ale i też CMYK. Photoshop również umożliwia pracę na plikach RAW (aczkolwiek dopiero po doinstalowaniu odpowiedniego modułu), powszechnie wykorzystywanych przez profesjonalnych fotografów. Z drugiej strony GIMP posiada pewną przewagę nad Photoshopem w postaci możliwości wydajnego przetwarzania większej ilości obrazów. Ostatecznie jednak rozwiązanie od Adobe może pochwalić się wyższą liczbą dostępnych funkcji. Musimy jednak zaznaczyć, że jeżeli rzeczywiście interesuje Cię głównie obróbka plików RAW, to optymalnym wyborem będzie nie Photoshop a Lightroom.

Photoshop RGBA to CMYK

Który program jest bardziej funkcjonalny na starszym sprzęcie?

Więcej możliwości dostępnych w Photoshopie wiąże się nie tylko z ceną, ale i też wymaganiami sprzętowymi. Do wydajnego tworzenia i edytowania grafik Photoshop wymaga (jak głosi oficjalna strona producenta) przynajmniej 8 GB RAM oraz procesora o minimalnej prędkości 2 GHz. W praktyce jednak do wydajnej pracy potrzebny jest sprzęt o wyższej specyfikacji niż minimalna, zatem o sprawnym działaniu najnowszych edycji na starym, wysłużonym laptopie można raczej tylko pomarzyć. GIMP natomiast jest o wiele mniej pod tym względem wymagający. Szczególnie widać to na przykładzie ilości miejsca na dysku niezbędnej do tego, by w pełni wykorzystać dostępne w programie możliwości. GIMP potrzebuje jedyne jakieś 300 MB na dysku, podczas gdy “żarłoczny” pod tym względem Photoshop wymaga przynajmniej 6 GB. Aplikacja GIMP to zatem kusząca propozycja dla każdego użytkownika dysponującego mniej nowoczesnym sprzętem.

Przydatne w użyciu wtyczki do pobrania

Jak przedstawia się kwestia wtyczek? Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że obydwa programy oferują mnogość przydatnych podczas pracy z grafiką wtyczek, pozwalających lepiej przystosować program do swoich potrzeb. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wtyczek dostępnych w Photoshopie mamy do czynienia z rozwiązaniami przygotowanymi przez branżowych specjalistów takich jak choćby Kodak. Dlatego też wtyczki w programach Adobe cechuje lepsza jakość niż te dostępne w GIMP-ie.

Wtyczki do Photoshopa

Co wybrać do profesjonalnej pracy na grafikach?

Jeżeli weźmiemy pod uwagą wszystkie powyższe różnice, odpowiedź na pytanie “Photoshop czy GIMP” wydaje się dość oczywista. Program Adobe to profesjonalne rozwiązanie, stworzone dla profesjonalnych grafików, potrafiących w pełni wykorzystać rozbudowane możliwości softu podczas pracy na najróżniejszych formatach plików. Nowe innowacje wprowadzane w kolejnych aktualizacjach, płynna współpraca z pozostałymi aplikacjami pakietu Adobe czy wsparcie sztucznej inteligencji, umożliwiającej np. generowanie dodatkowych treści graficznych na podstawie stworzonego już obrazu, sprawiają, że dla profesjonalistów jest to rozwiązanie warte swojej ceny. GIMP natomiast z racji bycia softem darmowym, mniejszych wymagań oraz mniej imponującego zestawu funkcji w zupełności sprawdzi się jako program do grafiki na własny użytek domowy.

Należysz do grona profesjonalistów, których interesuje profesjonalne projektowanie graficzne czy retusz zdjęć? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty! W Soft360 oferujemy klucze licencyjne w przystępnych cenach, dzięki którym każdy użytkownik może wyposażyć się całkowicie legalnie we wszystkie niezbędne aplikacje graficzne.

Adobe Photoshop z naszej oferty:

Adobe

Adobe Photoshop CC Teams (2023) MULTI Win/Mac

Adobe

Adobe Photoshop CC Teams (2023) ENG Win/Mac

Adobe

Adobe Photoshop CC Teams (2023) MULTI Win/Mac – licencja rządowa

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły