Porównanie antywirusów dla Mac: Norton, Bitdefender

Gdy potrzebne Ci oprogramowanie antywirusowe dla komputera z systemem Windows, nie musisz szukać daleko. Na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że aż trudno się zdecydować, które aplikacja zwalczająca wirusy oraz złośliwe oprogramowanie mogłaby się lepiej sprawdzić. Wybór dla użytkowników komputerów Mac jest trochę mniejszy, a wśród dostępnych aplikacji przodują rozwiązania od Norton oraz Bitdefender. Które narzędzia bezpieczeństwa sieciowego lepiej ochronią Cię przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, jeśli korzystasz z komputera pracującego pod kontrolą macOS?

Które oprogramowanie antywirusowe lepsze?

Logo Norton

Seria
Liczba stanowisk
1-20
Okres licencji
12 miesięcy
Cena
49-219zł
System operacyjny
Windows, macOS, Android, iOS
Wersja darmowa
14 – dniowy okres próbny

Logo Mcafee

Liczba stanowisk
1
Okres licencji
12 miesięcy
Cena
89-249zł
System operacyjny
macOS
Wersja darmowa
30 – dniowy okres próbny

Jedną z podstawowych funkcji, jaką pełnią programy antywirusowe jest oczywiście ochrona w czasie rzeczywistym przed atakami wirusów, oraz ich ewentualne wykrywanie na dysku komputera. Wybierając antywirus na Maca spomiędzy rozwiązań od Norton bądź Bitdefender nie możesz popełnić pod tym względem błędu. Wynika to z faktu, iż programy obydwu firm cechuje znak znakomita skuteczność ochrony antywirusowej. W licznych testach przeprowadzanych przez specjalistów od internetowego bezpieczeństwa, zarówno skaner antywirusowy Norton, jak i Bitdefender zgarniały najwyższe noty podczas prób przeprowadzanych na komputerze Mac. Innymi słowy, pod względem protekcji antywirusowej program antywirusowy Norton oraz Bitdefender to równie dobrym wybór dla użytkowników komputerów Mac.

W poszukiwaniu złośliwego oprogramowania

Jak się przedstawia ochrona komputera Mac przed złośliwym oprogramowaniem w przypadku rozwiązań od Norton oraz Bitdefender? Tu również obydwa programy prezentują się znakomicie. Główną różnicą jest metoda namierzania malware: w przypadku Bitdefendera mamy do czynienia ze sztuczną, uczącą się samodzielnie, inteligencją, która namierza przypadki złośliwego oprogramowania w oparciu dotychczasowe zarejestrowane zachowanie takich zagrożeń. Norton natomiast podczas usuwania złośliwego oprogramowania kieruje się przede wszystkim bogatą bazą danych dotyczącą sieciowych niebezpieczeństw.

Norton vs Bitdefender

Wyniki skanów są prawie że identyczne (czyli na najwyższym poziomie), istnieje natomiast pewna różnica dotycząca tego, jak długo trwa wykrywanie złośliwego oprogramowania. Norton działa trochę szybciej niż Bitdefender, niezależnie od rodzaju przeprowadzanego skanu — różnica ta wynika prawdopodobnie z tego, że Norton posiłkuje się przede wszystkim wspomnianą już bazą danych. Trochę inaczej wygląda również sposób dostosowywana skanu do własnych preferencji. W przypadku programu Norton otrzymujesz do dyspozycji możliwość wpłynięcia na poszczególne parametry skanowania.

Jest to więc rozwiązanie, które ucieszy przede wszystkim zaawansowanych użytkowników komputerów Mac, chcących osobiście zadbać o bezpieczeństwo swoich urządzeń. Bitdefender natomiast jest rozwiązaniem prostszym: zamiast grzebać w ustawieniach, wystarczy, że wybierzesz jeden z dostępnych typów skanu. Z tego względu ten program antywirusowy na pewno docenią osoby, które nie mają czasu, wiedzy, czy też po prostu chęci, by zgłębiać się w rozgryzanie zaawansowanych funkcji poszukiwania malware.

Dodatkowe narzędzia bezpieczeństwa dla komputerów Mac

Najlepsze oprogramowanie antywirusowe powinno oferować nie tylko skaner antywirusowy czy ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Dobre zabezpieczenia sieciowe powinny również obejmować zaporę sieciową, broniącą np. przed bezpośrednim atakiem na komputery Apple. Antywirusy na komputery Mac oczywiście zawierają te narzędzia. Zapora sieciowa w obydwu przypadkach jest równie skuteczna, warto jednak mieć na uwadze, że aplikacja Norton na komputer Mac pozwala na dokładne modyfikowanie parametrów zapory. Dla doświadczonych użytkowników dostępne są takie zaawansowane funkcje jak filtrowanie protokołów sieciowych. Dzięki temu możesz lepiej zabezpieczyć się przed takimi rodzajami ataków jak tzw. zatruwanie DNS.

Norton 360 zapora

Antywirus na Maca od Bitdefender, również wyposażony jest w świetną zaporę sieciową pozwalającą zachować bezpieczeństwo nawet przy podłączeniu do publicznych sieci Wi-Fi, aczkolwiek nie pozwala na tak wysoki stopień personalizacji zabezpieczeń, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązania marki Norton.

Jaki antywirus na Maca, gdy interesuje Cię VPN?

Czy poszukując dobrego antywirusa działającego na komputerach Mac interesuje Cię kwestia VPN-a, pozwalającego na zupełnie anonimowe przeglądanie sieci? Jeżeli tak, to mamy bardzo dobrą wiadomość: obydwa antywirusy na komputery Apple wyposażone są w tę funkcję. Istnieje jednak dość spora różnica w jakość VPN-ów, oferowanych przez te najlepsze antywirusy na macOS. W przypadku Nortona (jeżeli wybierzesz dowolną edycję Norton 360) otrzymujesz sprawny VPN o nieograniczonej ilości MB do wykorzystania. W przypadku Bitdefendera natomiast nawet na najwyżej opłacanych planach do dyspozycji masz jedynie 200 MB dziennie. Sieć VPN Bitdefender to rozwiązanie, któremu nie można zarzucić nic, jeżeli chodzi o poziom jego bezpieczeństwa oraz prędkość działania, ale ze względu na to ograniczenie można korzystać z niego tylko do okazjonalnych “prywatnych” wycieczek po internecie (o streamingu można niestety zapomnieć).

Norton VPN i Bitdefender VPN

Komputery Mac: narzędzia do zwiększenia prywatności

Jak wygląda kwestia dodatkowych funkcji? Zarówno Norton, jak i Bitdefender na komputery Apple wyposażone są w zestaw przydatnych narzędzi, których działanie wykracza poza “zwykłą” ochronę przeciwko wirusom bądź złośliwym oprogramowaniem. Wśród nich znajdują się takie narzędzia jak kontrola rodzicielska pozwalająca mieć pieczę nad tym, co przeglądają najmłodsi użytkownicy internetu czy ochrona kamerki internetowej zapewniająca pełną prywatność.

Istnieje kilka różnic pomiędzy funkcjami udostępnionymi przez specjalistów z Norton oraz Bitdefender. Bitdefender zapewnia między innymi ochronę przed trackerami internetowych reklam, śledzących nasze działania w sieci. Norton również wyposażony jest w rozwiązania chroniące prywatność, ale w nieco inny sposób. Wśród funkcji premium dostępnych w antywirusach Norton znajduje się skaner Darkwebu — dzięki niemu zostaniesz powiadomiony, jeżeli Twoje dane zostaną upublicznione w mrocznych zakątkach internetu. Pozwoli Ci to wyprzedzić groźny atak hakerski, gdyż będziesz mógł zmienić hasła czy nawet adresy email używane do logowania się do różnych usług oraz subskrypcji. Bitdefender natomiast umożliwia skuteczne zabezpieczenie urządzeń fizycznych na wypadek kradzieży. Obydwie funkcje są przydatne, więc można by uznać za wynik rywalizacji w tej kategorii za remis.

Bitdefender Logo

Norton

Norton 360 Deluxe

Norton Logo

Bitdefender

Bitdefender Antivirus for Mac

Ochrona przed wirusami
VPN

200 MB/dzień

Zapora sieciowa
Menedżer haseł
Kontrola rodzicielska
Niszczarka plików
Szyfrowanie plików
Bezpieczna przeglądarka
Bezpieczne przechowywanie w chmurze

Proste w obsłudze wsparcie dla wbudowanych funkcji bezpieczeństwa Apple

Zarówno Norton, jak i Bitdefender nie pozostawiają nic do życzenia, jeżeli chodzi o interfejs użytkownika. Obydwa UI mają jasny i przejrzysty projekt, umożliwiający sprawne poruszanie się po poszczególnych obszarach aplikacji. Norton może wyglądać na nieco bardziej skomplikowanego na samym początku — wynika to jednak nie z samego projektu UI, tylko z większej ilość dostępnych funkcji.

Podsumowując, wiele osób uznaje za najlepszy antywirus na Maca rozwiązania od Norton, ale nie brakuje też użytkowników twierdzących, że ochrona sieciowa zapewniana przez Bitdefender jest lepsza. Nic dziwnego, gdyż obydwa programy są w stanie przeprowadzić dokładne skanowanie antywirusowe, umożliwiają prowadzenie bezpiecznej bankowości internetowej oraz świetnie nadają się do zabezpieczania prywatnych plików przed oprogramowaniem ransomware. Różnice tkwią w głównie w detalach: Norton zawiera skaner antywirusowy pozwalający na większą ilość modyfikacji skanu, podczas gdy Bitdefender jest pod tym względem trochę prostszy w obsłudze. O ostatecznym wyborze nie zaważy nawet cena, gdyż oba programy są podobnie wycenione.

Skoro więc użytkownicy komputerów Mac mogą być pewni, że kupując jeden z powyższych programów, otrzymują jednakowo skuteczne skanowanie Maca czy obronę przed atakami ransomware za pomocą dodatkowej warstwy ochrony, warto przyjrzeć się przede wszystkim dodatkowym funkcjom, takim jak usługa VPN czy ewentualne rozwiązania mogące zwiększyć wydajność komputera Mac. Zapraszamy w związku z tym do sprawdzenia oferty naszego sklepu z oprogramowaniem Soft360: znajdziesz tu szeroki zakres rozwiązań antywirusowych na macOS, z dokładnie wyszczególnionymi funkcjami, dostępnymi w poszczególnych wariantach licencji.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły