Adobe czy ABBYY? Który pakiet do obsługi PDF wybrać?

Szukasz najlepszego oprogramowania do kompleksowej obsługi dokumentów PDF? Wszakże darmowych programów do przeglądania tego formatu dokumentów nie brakuje. Jednak w przypadku chęci konwertowania, rozpoznawania tekstu lub gdy chcesz uzyskać dostęp do zabezpieczonego pliku koniecznym jest sięgnięcie po zaawansowane narzędzia. Tym sposobem na horyzoncie pojawiają się dwa programy: ABBYY FineReader i Adobe Acrobat. Który jest lepszym rozwiązaniem?

Programy do tworzenia i edytowania dokumentów PDF

Format PDF to wygodny sposób odczytywania oraz przekazywania dokumentów. Niezależnie od urządzenia pliki PDF zachowują swój układ, co użytkownik doceni choćby przy konieczności wydruku dokumentu. Do tego możliwość modyfikacji gotowych plików PDF przez osoby trzecie jest ograniczona.

Darmowe czytniki dokumentów PDF są powszechne i taki program pozwala zaspokoić większość potrzeb. Przy chęci bardziej zaawansowanej obsługi plików PDF koniecznym jest już sięgnięcie po odpowiednią licencję. Przeglądając witrynę Soft360 na pewno spostrzeżecie, że w ofercie posiadamy różne warianty oprogramowania ABBYY FineReader i Adobe Acrobat. W przypadku obu tych produktów widzimy zastosowanie w ramach instytucji, placówek edukacyjnych i dużych przedsiębiorstw.

Odczytywanie dokumentów PDF to tylko ułamek ich możliwości. Istotną część stanowi optyczne rozpoznawanie znaków, czyli OCR. Jest to funkcja pomocna w konwersji pliku graficznego na plik umożliwiający edycję treści. Tym sposobem np. plik PDF przeniesiemy do postaci doc lub txt. Skany książek, czasopism czy broszur możesz również przekształcić w wygodne e-booki. Zalety OCR dostrzeżemy m.in. przy próbie digitalizacji dokumentów na dużą skalę.

Program ABBYY FineReader - świat digitalizacji dokumentów i edycji plików PDF

Na podstawie licznych recenzji można wysnuć wniosek, że ABBYY FineReader to najlepszy program do rozpoznawania tekstu na zeskanowanych plikach za pomocą mechanizmu OCR. Aplikacja nawet w wersji Standard Edition szybko i dokładnie przekształca zarówno zeskanowane pliki graficzne, jak i konwertuje dokumenty PDF na postać edytowalną.

Aplikacja rozpoznaje większość języków - w przypadku polskiego mechanizm działa wręcz perfekcyjne. Program w dokumentach radzi sobie ze skomplikowanymi treściami, dzięki czemu tabele czy wymyślne pismo drukowane nie stanowi większego wyzwania. Gotowy projekt można zapisać w niemal dowolnym rozszerzeniem. Do tego umożliwia tworzenie e-booków w formacie EPUB i FB2.

Spośród przydatnych funkcji i możliwości wymienimy:

  • Przetwarza dokumenty w ponad 190 językach,

  • Dla ułatwienia korekty w aplikacji tekst i obraz są wyświetlane obok siebie,

  • Potrafi zidentyfikować elementy strukturalne dokumentów, takie jak obrazy czy tabele,

  • Obecność w programie „trybu szkoleniowego” do rozpoznawania ozdobnych czcionek lub symboli.

Program Adobe Acrobat - prosty sposób na obsługę dokumentów PDF

Darmowe programy to żadna nowość w świecie PDF. Niestety program ABBYY FineReader może zaproponować wyłącznie wersję próbną 30-dniową. Natomiast Adobe Readera możesz pobrać w nieograniczonej czasowo darmowej wersji aplikacji. Dzięki temu sporo osób zwykle zna już interfejs Adobe Readera, dlatego proces wdrożenia w wariant bardziej zaawansowany staje się znacznie łatwiejszy niż u konkurenta.

Po darmowe wersje próbne sięgamy, gdy wystarczy udostępnienie i odczyt dokumentu PDF. Natomiast program Adobe Acrobat Standard i Pro posiadają wszystkie narzędzia potrzebne osobom fizycznym do realizacji edycji plików PDF. Wariant Standard oraz Pro DC pozwalają na przekształcenie zeskanowanych dokumentów w pliki PDF obsługujące wyszukiwanie i edycję. Do tego program oferuje zdecydowanie najlepszą funkcję podpisu elektronicznego dokumentów.

Spośród przydatnych funkcji i możliwości wymienimy:

  • Łatwe przeszukiwanie dokumentów i zawartości plików PDF,

  • Tworzenie plików PDF i eksportowanie ich do programów Word, Excel oraz PowerPoint,

  • Otwiera pliki PDF chronione przez rozwiązania Microsoft Information Protection (MIP).

Jak wybrać edytor plików PDF?

Programy ABBYY FineReader i Adobe Acrobat Pro cieszą się dużym zainteresowaniem, czego przykładem mogą być liczne recenzje w Internecie. Oba uważa się za najlepsze programy na polu optycznego rozpoznawania znaków oraz ogólnej edycji dokumentów PDF.

ABBYY FineReader to opcja bardziej zaawansowana, gdzie program użytkujemy w oparciu o licencję wieczystą. Do tego aplikacja dostępna jest w wersji Standard i Corporate - w tym ostatnim widzimy jednak rozróżnienie na różne instytucje. Jeśli OCR stanowi lwią część obowiązków i precyzja jest koniecznością, ABBYY będzie dobrym narzędziem. Oprogramowanie zawiera wiele opcji edycji, które pomagają naprawić wszelkie błędy w plikach PDF. Do tego dobrze łączy się z programami do analizy tekstu, takimi jak ATLAS.ti i Nvivo.

ABBYY FineReader może nie być najlepszym wyborem dla osób, dla których mnogość zaawansowanych funkcji nie jest tak naprawdę potrzebna. Do tego, jeśli istnieje potrzeba ochrony lub podpisywania zeskanowanych dokumentów program Adobe Acrobat ma zaimplementowane wszystkie niezbędne funkcje. Można sięgnąć po licencję wieczystą, która jest kompletnym rozwiązaniem wyposażonym w niezbędne narzędzia do obsługi plików PDF. Nie mniej w przeciwieństwie do ABBYY FineReader istnieje jeszcze opcja subskrypcji - Acrobat Pro DC pozwala wykorzystać dodatkowe możliwości usługi Adobe Document Cloud.

Oba programy pozwalają uruchomić i edytować pliki PDF w systemie Windows oraz macOS, a także urządzeniach mobilnych Android. W przypadku komputera z systemem Linux musimy obejść się smakiem. Podpowiemy jeszcze, że aplikacje Adobe przewyższają ABBYY pod kątem supportu użytkownika.

W kategorii: Rankingi i porównania

Dodaj komentarz

Security code
Nawigacja

Ostatnie artykuły