Listopad, jak to listopad: zimny, ciemny, chłodny i ponury oraz stojący pod znakiem sprzedażowych...

Avast vs AVG: Porównanie darmowych antywirusów
Jeżeli chodzi o wybór darmowego antywirusa, to rozważając odpowiedź na pytanie Avast, czy AVG? - nie da się podjąć złej decyzji. Obydwa programy antywirusowe znakomicie spełniają swoją funkcję, nawet jeżeli zdecydujesz się na najprostszy, darmowy wariant. Oczywiście, w przypadku doboru ochrony przed złośliwym oprogramowaniem nie ma co ryzykować, dlatego też każdy użytkownik chce mieć pewność, że wybiera absolutnie najlepszy wariant. Co zatem lepiej wybrać, gdy potrzebny Ci darmowy antywirus: darmowa wersja AVG AntiVirus FREE czy Avast Free Antivirus?
Avast czy AVG: co lepiej chroni przed wirusami?
Najważniejszą kwestią, gdy potrzebny Ci dobry antywirus jest oczywiście jakość ochrony antywirusowej. W przypadku rozwiązań od Avast oraz AVG stoi ona na dokładnie takim samym poziomie. AVG i Avast konsekwentnie otrzymują najwyższe noty w testach przeprowadzanych przez różne serwisy, wykrywając malware oraz wirusy na dysku z prawie 100% skutecznością, mając przy tym bardzo niski współczynnik wykryć “fałszywie dodatnich”, czyli nieszkodliwych plików błędnie uznawanych za groźne. Co więcej, Avast i AVG równie sprawnie wykrywają zagrożenia z sieci, uzyskując w testach prawie identyczne wyniki.
Niemalże identyczne wyniki osiągane przez program antywirusowy marki Avast i AVG mają dość proste wytłumaczenie: rozwiązania AVG AntiVirus FREE oraz Avast Free Antivirus mają tego samego właściciela. Można więc śmiało założyć, że identyczna skuteczność ochrony wynika z korzystania z tej samej zaawansowanej bazy danych wirusów i malware. Nie jest to bynajmniej zarzut — dzięki takiemu podejściu możesz korzystać z wysokiej jakości ochrony za darmo.
Wygoda użytkownika - Avast Free Antivirus kontra AVG AntiVirus FREE
Znakomita ochrona komputera w czasie rzeczywistym w przypadku obydwu antywirusów to doskonała wiadomość dla wszystkich użytkowników. Pozostaje jednak pytanie: czy trudno się z niej korzysta? I tu ponownie Avast Free Antivirus oraz AVG AntiVirus FREE reprezentują niemalże identyczny poziom. Obydwa antywirusy cechowane są przez bardzo przejrzysty, prosty w obsłudze interfejs, niepozostawiający wątpliwości co do przeznaczenia poszczególnych funkcji.
Warto mieć przy tym na uwadze, że AVG oferuje na start 6 fabrycznie przygotowanych wariantów skanowania, podczas gdy Avast - 4 sposoby na skan antywirusowy. Zarówno Avast, jak i AVG pozwalają jednak na tworzenie własnego, zmodyfikowanego sposobu skanowania, więc ciężko mówić tu o przewadze jednego z programów nad drugim.
AVG i Avast: która opcja ma więcej funkcji?
Jak dotąd darmowy wariant AVG AntiVirus FREE oraz Avast Free Antivirus prezentują ten sam wysoki poziom na obszarach związanych z wydajnością wykrywania zagrożeń oraz przejrzystością interfejsu. Gdy jednak dochodzimy do ilości funkcji dostępnych w obydwu antywirusach, zaczynają pojawiać się pierwsze istotne różnice.
Decydując się na darmową wersję rozwiązań od AVG otrzymujesz tylko podstawową ochronę (aczkolwiek na bardzo wysokim poziomie) oraz system ostrzegania przed wchodzeniem na strony znajdujące się na swoistej czarnej liście bezpieczeństwa. - dodatkowe funkcje pojawią się dopiero, gdy postawisz na wersję płatną. Antywirus Avast to natomiast parę dodatkowych funkcji, już w bezpłatnej wersji:

Avast
Antivirus Free

AVG
Free Antivirus
Ograniczona
Ograniczona
Tylko w wersji płatnej
Tylko w wersji płatnej
Ograniczone funkcje
Ograniczone funkcje
Ochrona przed ransomware: ataki ransomware to wyjątkowo niebezpieczne narzędzie w arsenale cyberprzestępców — oprogramowanie tego typu przejmuje kontrolę nad Twoim urządzeniem, blokując dostęp do niego poprzez hasło, które otrzymasz dopiero po uiszczeniu okupu na konto stojących za atakiem hakerów. Dodatkowa ochrona zapewniana przez darmowy program Avast Free Antivirus jest więc bardzo przydatna.
Monitoring słabych punktów sieci: zastanawiasz się, skąd może nadejść potencjalny atak z sieci na Twoje urządzenie? Skaner słabych punktów systemu pomoże Ci odnaleźć takie luki w obronie i je odpowiednio zabezpieczyć.
Skaner Malware: podejrzewasz, że na dysku Twojego komputera zagnieździło się złośliwe oprogramowanie i poszukujesz narzędzia, które pozwoli je namierzyć, i wyeliminować? Darmowa wersja Avast pozwoli Ci wykonać taką operację - w przypadku AVG możesz liczyć tylko na ochronę prewencyjną, broniącą Twój komputer przed ingerencją takiego oprogramowania.
Warto mieć na uwadze, że zarówno darmowa wersja AVG AntiVirus FREE, jak i Avast Free Antivirus oferują swoją własną przeglądarkę, zapewniająca wyższy poziom bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci. Ostatecznie jednak z racji obecności np. wzmocnionej tarczy przeciwko ransomware, rozwiązanie od Avast wypada w kwestii dostępnych funkcji zdecydowanie korzystniej.
Co dają płatne wersje AVG Internet Security i Avast?
Dobry darmowy antywirus to dobre rozwiązanie typu doraźnego. Jeżeli natomiast chcesz mieć pewność, że Twoje bezpieczeństwo w sieci będzie naprawdę wysokie, lepiej zdecydować się na oprogramowanie w wersji płatnej — dodatkowa ochrona dla użytkowników, która może uchronić dysk i pamięć Twojego komputera przed bardziej zaawansowanymi atakami. Zakładając, więc że możesz w przyszłości zdecydować się na przejście z darmowej wersji na płatną, który z antywirusów będzie lepszą opcją?
Jak już wiemy, w związku, z tym że za firmami rozwijającymi obydwa antywirusy stoi ten sam właściciel, poziom ochrony oraz interfejsu jest względnie zbliżony. Pozostaje więc kwestia ilości dodatkowych funkcji oraz ceny. Większość funkcji dzielona jest przez obydwa programy: zarówno płatne AVG Internet Security, jak i Avast Premium Security oferują takie narzędzia jak zapora ogniowa (ochrona firewall), zintegrowana ochrona bankowości internetowej oraz ochrona kamery internetowej.
Istotne różnice pojawiają się dopiero na droższych wersjach planu:, AVG nie oferuje funkcji SafeZone, pozwalającej uruchomić stronę internetową w bezpiecznej “piaskowicy”, oddzielonej od komputera oraz twoich danych, dając zamiast tego dostęp do AVG PC TuneUp, czyli narzędzia służącego do przyspieszania pracy komputera. Inne różnice w dostępnych narzędziach dodatkowych to np. funkcja automatycznego aktualizowania oprogramowania w przypadku Avast oraz unikatowa “niszczarka danych” dostępna w w płatnym wariancie AVG, czyli AVG Internet Security. Obecność tych dodatków (bądź ich brak) raczej jednak nie będzie tym, co ostatecznie przeważy na korzyść jednego bądź drugiego programu. Tym, co natomiast może zaważyć na podjęciu takiej decyzji, jest cena. W przypadku porównania zbliżonych pod względem wariantów na jedno urządzenie, czyli opcji Avast Premium oraz AVG Internet Security jest ona bardzo zbliżona. W przypadku opcji na więcej urządzeń przewaga natomiast przechyla się lekko na korzyść Avast Premium.
Avast i AVG: który darmowy antywirus jest lepszy?
W ostatecznym rozrachunku, wybierając darmowy antywirus do ochrony użytkowników Windows w czasie rzeczywistym, nie da się popełnić złej decyzji, jeżeli decydujesz pomiędzy Avast i AVG. W związku z tym, że firmy tworzące te aplikacje antywirusowe mają tego samego właściciela, cechują je bardzo podobne funkcje i równie wydajny system ochrony. Avast ma trochę więcej narzędzi już w wersji darmowej, więc gdy interesuje Cię rozszerzony zestaw funkcji, będzie on lepszym wyborem. AVG to natomiast znakomity wybór, gdy potrzebujesz tylko dobrego, prostego w obsłudze antywirusa za darmo.