Avast vs AVG: Porównanie darmowych antywirusów

Jeżeli chodzi o wybór darmowego antywirusa, to rozważając odpowiedź na pytanie Avast, czy AVG? - nie da się podjąć złej decyzji. Obydwa programy antywirusowe znakomicie spełniają swoją funkcję, nawet jeżeli zdecydujesz się na najprostszy, darmowy wariant. Oczywiście, w przypadku doboru ochrony przed złośliwym oprogramowaniem nie ma co ryzykować, dlatego też każdy użytkownik chce mieć pewność, że wybiera absolutnie najlepszy wariant. Co zatem lepiej wybrać, gdy potrzebny Ci darmowy antywirus: darmowa wersja AVG AntiVirus FREE czy Avast Free Antivirus?

Avast czy AVG: co lepiej chroni przed wirusami?

Najważniejszą kwestią, gdy potrzebny Ci dobry antywirus jest oczywiście jakość ochrony antywirusowej. W przypadku rozwiązań od Avast oraz AVG stoi ona na dokładnie takim samym poziomie. AVG i Avast konsekwentnie otrzymują najwyższe noty w testach przeprowadzanych przez różne serwisy, wykrywając malware oraz wirusy na dysku z prawie 100% skutecznością, mając przy tym bardzo niski współczynnik wykryć “fałszywie dodatnich”, czyli nieszkodliwych plików błędnie uznawanych za groźne. Co więcej, Avast i AVG równie sprawnie wykrywają zagrożenia z sieci, uzyskując w testach prawie identyczne wyniki.

Instalacja Avast Free vs AVG FREE

Niemalże identyczne wyniki osiągane przez program antywirusowy marki Avast i AVG mają dość proste wytłumaczenie: rozwiązania AVG AntiVirus FREE oraz Avast Free Antivirus mają tego samego właściciela. Można więc śmiało założyć, że identyczna skuteczność ochrony wynika z korzystania z tej samej zaawansowanej bazy danych wirusów i malware. Nie jest to bynajmniej zarzut — dzięki takiemu podejściu możesz korzystać z wysokiej jakości ochrony za darmo.

Wygoda użytkownika - Avast Free Antivirus kontra AVG AntiVirus FREE

Znakomita ochrona komputera w czasie rzeczywistym w przypadku obydwu antywirusów to doskonała wiadomość dla wszystkich użytkowników. Pozostaje jednak pytanie: czy trudno się z niej korzysta? I tu ponownie Avast Free Antivirus oraz AVG AntiVirus FREE reprezentują niemalże identyczny poziom. Obydwa antywirusy cechowane są przez bardzo przejrzysty, prosty w obsłudze interfejs, niepozostawiający wątpliwości co do przeznaczenia poszczególnych funkcji.

wygląd Avast Free vs AVG FREE

Warto mieć przy tym na uwadze, że AVG oferuje na start 6 fabrycznie przygotowanych wariantów skanowania, podczas gdy Avast - 4 sposoby na skan antywirusowy. Zarówno Avast, jak i AVG pozwalają jednak na tworzenie własnego, zmodyfikowanego sposobu skanowania, więc ciężko mówić tu o przewadze jednego z programów nad drugim.

AVG i Avast: która opcja ma więcej funkcji?

Jak dotąd darmowy wariant AVG AntiVirus FREE oraz Avast Free Antivirus prezentują ten sam wysoki poziom na obszarach związanych z wydajnością wykrywania zagrożeń oraz przejrzystością interfejsu. Gdy jednak dochodzimy do ilości funkcji dostępnych w obydwu antywirusach, zaczynają pojawiać się pierwsze istotne różnice.

Decydując się na darmową wersję rozwiązań od AVG otrzymujesz tylko podstawową ochronę (aczkolwiek na bardzo wysokim poziomie) oraz system ostrzegania przed wchodzeniem na strony znajdujące się na swoistej czarnej liście bezpieczeństwa. - dodatkowe funkcje pojawią się dopiero, gdy postawisz na wersję płatną. Antywirus Avast to natomiast parę dodatkowych funkcji, już w bezpłatnej wersji:

Avast Logo

Avast

Antivirus Free

AVG Logo

AVG

Free Antivirus

Ochrona przed wirusami
Ochrona przed spyware i malware
Skanowanie w czasie rzeczywistym
Ochrona sieci domowej

Ograniczona
Ochrona przed phishingiem
Ochrona poczty e-mail

Ograniczona
Ochrona podczas przeglądania
Skanowanie wydajności komputera
Wsparcie techniczne
Firewall (zapora sieciowa)

Tylko w wersji płatnej

Tylko w wersji płatnej
Kontrola rodzicielska
Ochrona przed ransomware

Ograniczone funkcje

Ograniczone funkcje

Ochrona przed ransomware: ataki ransomware to wyjątkowo niebezpieczne narzędzie w arsenale cyberprzestępców — oprogramowanie tego typu przejmuje kontrolę nad Twoim urządzeniem, blokując dostęp do niego poprzez hasło, które otrzymasz dopiero po uiszczeniu okupu na konto stojących za atakiem hakerów. Dodatkowa ochrona zapewniana przez darmowy program Avast Free Antivirus jest więc bardzo przydatna.

Monitoring słabych punktów sieci: zastanawiasz się, skąd może nadejść potencjalny atak z sieci na Twoje urządzenie? Skaner słabych punktów systemu pomoże Ci odnaleźć takie luki w obronie i je odpowiednio zabezpieczyć.

Skaner Malware: podejrzewasz, że na dysku Twojego komputera zagnieździło się złośliwe oprogramowanie i poszukujesz narzędzia, które pozwoli je namierzyć, i wyeliminować? Darmowa wersja Avast pozwoli Ci wykonać taką operację - w przypadku AVG możesz liczyć tylko na ochronę prewencyjną, broniącą Twój komputer przed ingerencją takiego oprogramowania.

Warto mieć na uwadze, że zarówno darmowa wersja AVG AntiVirus FREE, jak i Avast Free Antivirus oferują swoją własną przeglądarkę, zapewniająca wyższy poziom bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci. Ostatecznie jednak z racji obecności np. wzmocnionej tarczy przeciwko ransomware, rozwiązanie od Avast wypada w kwestii dostępnych funkcji zdecydowanie korzystniej.

Co dają płatne wersje AVG Internet Security i Avast?

Dobry darmowy antywirus to dobre rozwiązanie typu doraźnego. Jeżeli natomiast chcesz mieć pewność, że Twoje bezpieczeństwo w sieci będzie naprawdę wysokie, lepiej zdecydować się na oprogramowanie w wersji płatnej — dodatkowa ochrona dla użytkowników, która może uchronić dysk i pamięć Twojego komputera przed bardziej zaawansowanymi atakami. Zakładając, więc że możesz w przyszłości zdecydować się na przejście z darmowej wersji na płatną, który z antywirusów będzie lepszą opcją?

avg Logo

AVG

Antivirus Free

AVG Internet Security pudełko

AVG

AVG Internet Security

Blokowanie wirusów, oprogramowania szpiegującego i ransomware oraz innego złośliwego oprogramowania
Blokowanie niebezpiecznych linków, pobieranych plików i załączników do wiadomości e-mail
Wyszukiwanie problemów z wydajnością komputera
Aktualizacje zabezpieczeń w czasie rzeczywistym
Blokowanie wszystkich ataków zdalnych przy użyciu naszej Osłony dostępu zdalnego
Powstrzymywanie hakerów dzięki Ulepszonej zaporze
Bezpieczne zakupy i korzystanie z bankowości online
Unikanie fałszywych stron internetowych w celu lepszej ochrony płatności
Blokowanie spamu, oszustw i phishingu
Agenci całodobowo służą pomocą przez telefon i na czacie)

Antywirus AVG z nszej oferty:

AVG Internet Security (1 stanowisko, 12 miesięcy)

AVG

AVG Internet Security (1 stanowisko, 12 miesięcy)

AVG Internet Security MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

AVG

AVG Internet Security MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

AVG Ultimate MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

AVG

AVG Ultimate MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

AVG Ultimate (1 stanowisko, 12 miesięcy)

AVG

AVG Ultimate (1 stanowisko, 12 miesięcy)

Jak już wiemy, w związku, z tym że za firmami rozwijającymi obydwa antywirusy stoi ten sam właściciel, poziom ochrony oraz interfejsu jest względnie zbliżony. Pozostaje więc kwestia ilości dodatkowych funkcji oraz ceny. Większość funkcji dzielona jest przez obydwa programy: zarówno płatne AVG Internet Security, jak i Avast Premium Security oferują takie narzędzia jak zapora ogniowa (ochrona firewall), zintegrowana ochrona bankowości internetowej oraz ochrona kamery internetowej.

Avast Free pudełko

Avast

Free Antivirus

Avast Premium Security pudełko

Avast

Premium Security

Avast Ultimate pudełko

Avast

Ultimate

Blokuj wirusy i inne złośliwe oprogramowanie
Wyszukiwanie luk w zabezpieczeniach sieci Wi-Fi
Uzyskaj dodatkową ochronę przed ransomware
Unikaj fałszywych stron i kupuj bezpieczniej
Bezpiecznie uruchamiaj podejrzane aplikacje
Blokuj hakerów za pomocą zaawansowanej zapory ogniowej
Zabezpiecz się przed szpiegowaniem przez kamery internetowe
Trwale niszcz poufne pliki
Automatycznie aktualizuj aplikacje
Zainstaluj na wszystkich swoich urządzeniach
Obejmuje Avast Cleanup Premium
Obejmuje Avast SecureLine VPN
Obejmuje Avast AntiTrack

Antywirus AVAST z nszej oferty:

Avast Ultimate (1 stanowisko, 12 miesięcy)

Avast

Avast Ultimate (1 stanowisko, 12 miesięcy)

Avast Premium Security (1 stanowisko, 12 miesięcy)

Avast

Avast Premium Security (1 stanowisko, 12 miesięcy)

Avast Ultimate MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

Avast

Avast Ultimate MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

Avast Premium Security MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

Avast

Avast Premium Security MultiDevice (10 stanowisk, 12 miesięcy)

Istotne różnice pojawiają się dopiero na droższych wersjach planu:, AVG nie oferuje funkcji SafeZone, pozwalającej uruchomić stronę internetową w bezpiecznej “piaskowicy”, oddzielonej od komputera oraz twoich danych, dając zamiast tego dostęp do AVG PC TuneUp, czyli narzędzia służącego do przyspieszania pracy komputera. Inne różnice w dostępnych narzędziach dodatkowych to np. funkcja automatycznego aktualizowania oprogramowania w przypadku Avast oraz unikatowa “niszczarka danych” dostępna w w płatnym wariancie AVG, czyli AVG Internet Security. Obecność tych dodatków (bądź ich brak) raczej jednak nie będzie tym, co ostatecznie przeważy na korzyść jednego bądź drugiego programu. Tym, co natomiast może zaważyć na podjęciu takiej decyzji, jest cena. W przypadku porównania zbliżonych pod względem wariantów na jedno urządzenie, czyli opcji Avast Premium oraz AVG Internet Security jest ona bardzo zbliżona. W przypadku opcji na więcej urządzeń przewaga natomiast przechyla się lekko na korzyść Avast Premium.

Avast i AVG: który darmowy antywirus jest lepszy?

W ostatecznym rozrachunku, wybierając darmowy antywirus do ochrony użytkowników Windows w czasie rzeczywistym, nie da się popełnić złej decyzji, jeżeli decydujesz pomiędzy Avast i AVG. W związku z tym, że firmy tworzące te aplikacje antywirusowe mają tego samego właściciela, cechują je bardzo podobne funkcje i równie wydajny system ochrony. Avast ma trochę więcej narzędzi już w wersji darmowej, więc gdy interesuje Cię rozszerzony zestaw funkcji, będzie on lepszym wyborem. AVG to natomiast znakomity wybór, gdy potrzebujesz tylko dobrego, prostego w obsłudze antywirusa za darmo.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły