Inne opcje niż AutoCAD: jakie narzędzia warto rozważyć?

Gdyby zapytać grupę inżynierów o najlepsze oprogramowanie CAD (ang. Computer Assisted Design), zapewne większość z nich wskazałaby na AutoCAD. Choć rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie, jego cena nie zachęca do kupna. Tym bardziej, że wcale nie jest tak trudno znaleźć równie sprawny alternatywny software, który oferuje potężne możliwości. Sprawdź nasze propozycje!

Kto korzysta z programów CAD i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Projektowanie wspomagane komputerowo to standard w pracy inżynierów, grafików komputerowych, specjalistów zajmujących się designem produktów czy architektów. Do czego wykorzystują oni profesjonalny software? Program może być wykorzystany do tworzenia rysunków technicznych lub tworzenia dokumentacji technicznej, a także wspomoże projektowanie wnętrz oraz instalacji.

Programy CAD dają dużą swobodę działania, możliwość dostosowania wielu funkcji do indywidualnych potrzeb i są wyposażone w szereg funkcji, które przyspieszają pracę, czyniąc ją jednocześnie efektywniejszą i pozbawioną błędów. W ten sposób tworzy się też bazę danych elementów i szkiców, gotowych do wykorzystania przy innych projektach. Po co projektować podobną instalację elektryczną za każdym razem od nowa, skoro można zrobić to raz, a później już tylko modyfikować pierwotne założenia?

Programy CAD to także łatwy transfer plików między różnymi sprzętami i oprogramowaniem oraz bardziej czytelny layout. Nowi użytkownicy z pewnością docenią automatyczne korygowanie błędów i maksymalną precyzję dla prac projektowych. Te wszystkie funkcje i więcej oferuje AutoCAD. Podobne programy wcale nie muszą mu jednak ustępować.

Pulpit programu AutoCAD

Co zamiast AutoCADa? Poznaj programy komercyjne

Jeśli potrzebny Ci jest program podobny do AutoCADa, to zdecydowanie jest z czego wybierać. Poznaj popularne propozycje. Czy rzeczywiście zastąpią one rynkowego lidera?.

Program podobny do AutoCAD? Wypróbuj SketchUp

SketchUp występuje w dwóch wersjach:

  • Studio - w pełni profesjonalna odsłona oprogramowania do użytku komercyjnego oraz edukacyjnego;
  • Pro - wersja programu dla użytkowników komercyjnych i edukacyjnych, pozbawiona niektórych, najbardziej zaawansowanych funkcji.

SketchUp został wyposażony w łatwy w obsłudze interfejs oraz narzędzie wspierające projektowanie 2D i 3D. Proste modelowanie pozwala na tworzenie zaawansowanych wizualizacji. Wykorzystanie wielu różnych stylów, perspektyw i materiałów gwarantuje większą personalizację projektu tak, aby wyglądał w sposób maksymalnie przekonujący.

Użytkownik ma możliwość zapisywania projektów w chmurze, więc wszystkie zasoby są łatwo dostępne z dowolnego urządzenia i w każdym miejscu oraz mogą być współdzielone.

Nowoczesne funkcje obejmują analizę wydajności energetycznej budynku. Zaimplementowane algorytmy wyliczą zapotrzebowanie na energię elektryczną, określą komfort termiczny, stopień nasłonecznienia czy potrzeby względem instalacji HVAC. Wśród opcji programu dostępne jest też wsparcie dla rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz wirtualnej rzeczywistości (VR). Korzystając z zestawów gogli (HoloLens, Oculus, HTC VIVE) można podziwiać każdy obiekt w skali 1:1

Wydajność energetyczna budynku w programie SketchUp

Można powiedzieć, że SketchUp jest jednym z liderów oprogramowania CAD na świecie. Czego zabrakło w wersji Pro? Zaledwie kilku opcji:

  • silnika renderującego V-Ray;
  • modelowania z wykorzystaniem chmury punktów Scan Essentials;
  • importera plików Revit.

Narzędzie do projektowania jest dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Czy można powiedzieć, że SketchUp zastąpi Ci AutoCADa? Nie do końca. Może być jednak używany jako komplementarne narzędzie do tworzenia koncepcji i wizualizacji.

Skorzystaj z funkcjonalności V-RAY

Wymieniając najlepsze programy CAD warto wspomnieć o V-RAY. To rozbudowany silniki i zestaw narzędzi pozwalających na pracę z fotorealistycznymi renderami, tworzenie symulacji, w tym obrazów w czasie rzeczywistym. Warto wspomnieć, że silnik V-RAY może zostać wykorzystany w najpopularniejszych produktach cyfrowych do modelingu, jak:

  • 3ds Max - wykorzystywany m.in. przy produkcji gier i animacji;
  • Cinema 4D - używany w animacji, grafice komputerowej i wizualizacji, umożliwiając tworzenie wysokiej jakości renderów;
  • Maya - powszechnie stosowany w branży filmowej i animacji, oferując zaawansowane funkcje renderowania;
  • SketchUp - pomaga w tworzeniu renderów 3D w aplikacji często używanej w architekturze i do modelowania wnętrz;
  • Houdini - używany do renderowania zaawansowanych symulacji i efektów specjalnych;
  • Unreal - umożliwia integrację z tym silnikiem gier, co jest przydatne do tworzenia interaktywnych wizualizacji i wirtualnych spacerów.

V-Ray z naszej oferty:

V-Ray Solo Win/Mac - licencja na 1 rok

V-Ray

V-Ray Solo Win/Mac - licencja na 1 rok

V-Ray Premium Win/Mac - licencja na 1 rok

V-Ray

V-Ray Premium Win/Mac - licencja na 1 rok

>V-Ray Enterprise Win/Mac - licencja na 1 rok

V-Ray

V-Ray Enterprise Win/Mac - licencja na 1 rok

Narzędzia do renderowania służą realistycznemu odwzorowaniu animacji. Mogą symulować np. dynamikę płomieni, płynów, budynki i całe miasta. Dzięki Chaos Cloud rendering może być prowadzony od razu w chmurze, bez żadnej konfiguracji sprzętowej. Po prostu klikasz w przycisk, a reszta dzieje się sama. Zestaw narzędzi V-RAY może być stosowany wszędzie tam, gdzie zależy Ci na maksymalnej jakości wizualizacji.

Choć V-RAY nie jest samodzielną platformą, doskonale sprawdzi się jako dodatek do popularnych programów graficznych.

Poznaj Rhino - specjalistę od projektowania przemysłowego i nie tylko

Rhinoceros to w pełni profesjonalny program do projektowania produktów, mebli, maszyn, a nawet biżuterii. Ten program CAD sprawdzi się przede wszystkim w architekturze i projektowaniu przemysłowym. Pozwala na kompleksową obsługę procesu - od wstępnego modelu fizycznego, rysunku lub pomysłu do renderingu, analizy pod kątem zapotrzebowania na materiały czy bezpieczeństwa oraz samej produkcji.

Software świetnie radzi sobie z tworzeniem, edytowaniem i przetwarzaniem NURBS, czyli obiektów krzywych i powierzchni. Pozwala na korzystanie z siatek mesh oraz chmury punktów. Wśród najważniejszych funkcji Rhino trzeba wymienić:

  • narzędzia do modelowania 3D w dowolnej formie;
  • wysoką dokładność, pozwalającą na prototypowanie produkcji;
  • zgodność z wieloma innymi programami wykorzystywanymi do projektowania, animacji, renderingu oraz o innym przeznaczeniu edycji graficznej;
  • współpracę z formatem IGES (ang. Initial Graphics Exchange Specification), co pozwala na przenoszenie między różnymi platformami plików graficznych 2D i 3D;
  • łatwość projektowania - program jest wyposażony w intuicyjny interfejs, przystępny nawet dla osób początkujących.

Grasshopper w programie Rhino

Oprócz samego projektowania, Rhino współpracuje z edytorem Grasshopper. Tytułowy pasikonik to narzędzie do projektowania algorytmicznego bez znajomości żadnego spośród języków programowania. Stanowi wygodniejszą alternatywę dla wbudowanego RhinoScript.

Czy Rhino zastąpi AutoCADa? Częściowo tak, ponieważ może być używany do modelowania 3D i jest znany z precyzyjnych narzędzi do projektowania, ale nie jest tak wszechstronny w kontekście rysunków 2D jak AutoCAD.

Narzędzia do projektowania od firmy Maxon

Maxon udostępnia trzy różne software’y służące do projektowania:

  • Redshift to złożone narzędzie do renderowania - stworzy tekstury, cienie, całe postacie oraz gotowe sceny;
  • Maxon One to pakiet programów do tworzenia grafiki, modelowania, animacji i efektów wizualnych. W jego skład wchodzi Cinema 4D, Redshift, Forger, Red Giant, Universe oraz ZBrush. Każdy z tych programów oferuje nieco inny zakres wsparcia, ale razem tworzą potężne, uniwersalne połączenie, które dorówna nawet możliwościom AutoCADa;
  • Cinema 4D to profesjonalne oprogramowanie dla osób zajmujących się wizualizacją. Pozwala na modelowanie, animację, tworzenie wiarygodnych symulacji oraz rendering. Jednym z jego ciekawszych elementów jest MoGraph, moduł umożliwiający tworzenie i powielanie w zmodyfikowany sposób zróżnicowanych animacji.

Pulpit programu Maxon

Oprogramowanie Maxon skupia się głównie na animacji i grafice komputerowej. Nie będzie w stanie zastąpić narzędzia projektowego, jakim jest AutoCAD.

Odkryj architektoniczne wizualizacje z Artlantis

Program Artlantis jest przeznaczony przede wszystkim dla projektantów wnętrz i architektów. Pozwala na dokładne projektowanie widoków 2D i zaawansowanych animacji oraz pracę ze światłem. Stworzoną scenę można podziwiać z wykorzystaniem narzędzi VR. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przekształcenia wszystkich powierzchni sceny w materiał o białym kolorze z zachowaniem cieniowania. Dzięki temu projektant może lepiej ocenić perspektywę i wzajemne relacje wymiarów poszczególnych elementów.

Sprawdź możliwości ARES od Gräbert

Ares ułatwia projektowanie w formacie DWG, realizując zasadę Trinity of CAD. W tym samym programie możesz pracować na komputerze stacjonarnym (Ares Commander), na urządzeniu mobilnym (Ares Touch) oraz w przeglądarce internetowej (Ares Kudo).

ARES to jeden z topowych programów CAD. Umożliwia projektowanie BIM przenoszenie projektów 2D do 3D i odwrotnie oraz płynne przenoszenie pracy między środowiskiem stacjonarnym, mobilnym i chmurowym.

Udostępnianie projektów za pomocą linków w programie Ares

Darmowe programy podobne do AutoCAD

Dla osób, które korzystają z oprogramowania CAD sporadycznie i nie robią tego w celach zarobkowych, wystarczającym rozwiązaniem może być sięgnięcie po darmowe alternatywy dla AutoCADa. W internecie można znaleźć bogaty wybór programów do rysowania i modelowania CAD, jak chociażby:

  • LibreCAD;
  • Tinker CAD;
  • SolidEdge;
  • DraftIt;
  • OpenScad;
  • 3-D Crafter.

Choć pozornie możliwości są spore, w rzeczywistości większość darmowego software’u sprawdzi się w przypadku uczniów lub studentów albo pasjonatów modellingu. Z reguły nie będą odpowiednie do wykorzystania komercyjnego (niekiedy również warunki licencji mogą takie wykorzystanie wykluczać).

Dla osób szukających alternatywy dla AutoCAD polecamy przede wszystkim SketchUp. To rozbudowana platforma dostarczająca wielu zróżnicowanych możliwości z jakich korzystają profesjonaliści. Pozwala na dostęp do pakietów wtyczek dedykowanych specjalistom określonych obszarów, np. projektantom wnętrz, architektom czy projektantom zieleni. Profesjonalna wersja Studio kosztuje około 4600 zł za rok licencji i działa na komputerach z systemem Windows oraz MacOS.

W kategorii: Rankingi i porównania
Nawigacja

Ostatnie artykuły