Co to jest Microsoft CSP?

Począwszy od 2021 roku firma Microsoft oferuje swoje nowe oprogramowanie na warunkach CSP, czyli Cloud Solution Provider. Zakup i użytkowanie oprogramowania w chmurze, a także cykliczne płatności niosą ze sobą wiele zalet. Przybliżamy licencję Microsoft CSP. Na czym polega i gdzie sprawdza się ten model?

Czym jest licencjonowanie CSP? Poznaj nowy model dostarczania treści

Licencja CSP zastąpiła obowiązującą wcześniej MOLP (Microsoft Open License). To program skierowany do komercyjnych użytkowników oraz organizacji, pozwalający na elastyczne zarządzanie dostępem do software’u bez konieczności jednorazowego ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Zamiast jednej płatności z góry użytkownik opłaca oprogramowanie w okresach miesięcznych, kwartalnych lub ratach rocznych. W ten sposób oferowany jest np. pakiet Microsoft 365 oraz usługa Azure. Oprogramowanie jest dostępne w chmurze firmy Microsoft.

W modelu chmurowym dostęp do aplikacji przyznawany jest w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych. Funkcjonalność aplikacji jest określona przez dane o administratorze widniejące na koncie. Jednocześnie klient może w dowolnej chwili wycofać się z korzystania z usługi. Wystarczy, że nie opłaci jej przedłużenia.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach licencjonowania CSP można nabyć też nowe oprogramowanie na licencji wieczystej, np. różnego rodzaje software desktopowy, pakiety Office, ale też rozwiązania dla serwerów, np. Windows Server lub SQL Server.

Logo Microsoft CSP

Dlaczego warto zdecydować się na rodzaj licencji CSP?

Licencja Cloud Solution Provider niesie ze sobą cały szereg korzyści zarówno finansowych, jak i organizacyjnych dla klientów. Dlaczego będzie odpowiedni już dla małych i średnich firm?

Niskie koszty

Przede wszystkim licencja CSP to możliwość łatwego skalowania kosztów, dlatego podmioty zaczynające działalność nie muszą obawiać się wysokich wydatków już na samym początku. Ze względu na niskie koszty wejścia, ale także brak minimalnej liczby wykupywanych jednorazowo licencji, taki model sprawdzi się zarówno w małej, jednoosobowej firmie, jak i w korporacji.

Użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych opłat związanych z zakupem nowych wersji oprogramowania czy wynikających z aktualizacji oprogramowania. To dostawca przejmuje je na siebie, podobnie jak wydatki związane z modernizacją i zwiększaniem bezpieczeństwa infrastruktury. Dla firmy oznacza to brak konieczności inwestowania w drogie serwery czy skomplikowane zabezpieczenia. Niższe wydatki związane z utrzymaniem oprogramowania pozwalają uwolnić zasoby na inne inwestycje. Wygląda to zupełnie inaczej niż użytkowanie wieczyste, gdzie koszty już na samym początku są wysokie.

Góra monet

Skalowalność dostępu do produktów cyfrowych

Przedsiębiorca może w dowolnym momencie wyłączyć korzystanie z usług, których nie potrzebuje. Jednocześnie licencja CSP powoduje, że jednostkowe płatności są znacznie niższe niż przy opłacie wieczystej, dlatego nawet małe firmy mogą korzystać z kosztownego oprogramowania. W łatwy sposób można też dokupić nowe licencje, jeśli firma np. zatrudni większą liczbę pracowników. Taka elastyczność jest nie do przecenienia w organizacjach, gdzie występuje duża rotacja osób zatrudnionych.

Oferta dopasowana do potrzeb

Dzięki licencji CSP użytkownik otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje. Znacznie łatwiej może więc zarządzać finansami firmowymi, ponieważ optymalizuje wydatki. Zawsze otrzymuje najnowsze wersje programów, które są aktualizowane automatycznie.

Kobieta korzystająca z laptopa

Łatwość wdrożenia

Wybierając oprogramowanie na licencji CSP możesz liczyć na dynamiczne wsparcie techniczne, pomoc w instalacji czy obsłudze kont użytkowników. Użytkownik otrzymuje dostęp do partnera CSP, z którym może wyjaśnić ewentualne wątpliwości. W jednym miejscu uzyskasz wsparcie, opłacisz fakturę i dokupisz kolejne licencje. Przy licencji wieczystej użytkownik musi zajmować się tym wszystkim samodzielnie.

Warto zwrócić uwagę, że elastyczność w dokupieniu kolejnych licencji CSP działa w “jedną stronę”. Korzystając z oprogramowania w licencji rocznej, można dowolnie uzupełniać np. licencje kwartalne lub miesięczne, ale odwrotna sytuacja będzie niemożliwa, tj. nie można korzystając wyłącznie z licencji miesięcznych, dokupić jednej licencji na rok. Wynika to z różnic w cenie oprogramowania uzależnionych od czasu trwania licencji. Firma zawsze może zmniejszyć ilość licencji.

Umowa licencyjna Microsoft ewoluuje od lat. Wyraźnie widoczny jest trend, który zmierza do zapewnienia możliwie elastycznego dostępu do usług, znacznie bardziej liberalnego niż obowiązujące wcześniej Enterprise Agreement, Select Plus czy Open Value. Obecnie Microsoft nie publikuje też żadnych informacji odnośnie końca wsparcia dla modelu licencyjnego CSP, więc bez obaw można budować na nim swoją strategię biznesową.

Czy CSP rzeczywiście jest jednym rozwiązaniem?

Czy zawsze CSP będzie idealnym rozwiązaniem dla firm? Dla tych największych - być może tak. Jeśli jednak organizacja nie potrzebuje najnowszych rozwiązań technologicznych, czasami warto rozważyć zakup używanego oprogramowania. Często jego możliwości będą wystarczające nawet, jeśli nie jest ono najnowsze i nie ma wszystkich aktualizacji. To spora oszczędność dla firmowego budżetu!

Jeszcze innym podejściem będzie zakup usługi chmurowej i używanego oprogramowania serwerowego. W takim modelu usługi chmurowe są oparte na licencji subskrypcyjnej, ale samo oprogramowanie serwerowe jest zakupione na licencji wieczystej i dostępne lokalnie.

Licencje CSP

Licencje ESD

Model płatności
Subskrypcyjny
Jednorazowa opłata
Skalowalność
Wysoka elastyczność - możliwość łatwego dodawania/usuwania licencji
Ograniczona - zakup nowych licencji wymaga ponownej inwestycji
Aktualizacje
Zawsze najnowsze wersje oprogramowania, aktualizacje w cenie
Licencja obejmuje aktualizacje zabezpieczeń, ale nie obejmuje nowych funkcji ani uaktualnień do wersji głównych
Elastyczność w zakupie licencji
Możliwość dokupienia licencji na określony czas (np. rocznie)
Brak możliwości czasowego zakupu, licencja dożywotnia
Dostosowywanie do potrzeb
Oferta dopasowana do bieżących potrzeb, łatwe zarządzanie licencjami
Brak możliwości dostosowywania zakresu licencji w trakcie jej trwania
Sposób dostarczania oprogramowania
Licencje są dopisywane do konta Tenant
Klient otrzymuje klucz, który należy samodzielnie aktywować
Nawigacja

Ostatnie artykuły